רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

השבוע בהסטוריה של עם ישראל

השבוע בהסטוריה של עם ישראל

כ״ז באדר ב׳ ה׳תשע״ו כ״ז באדר ב׳ ה׳תשע״ו 06/04/2016 | מאת ירמיהו ראק

א'- ז' ניסן.

עם ישראל יצא ממצרים ומתחיל את המסע במדבר לארץ המובטחת.

המסע מיועד לא רק לעבור מרחק גיאוגרפי אלא גם להפוך את עם ישראל לעם במלוא מובן המילה.

המעמד המרכזי הוא כמובן עליית משה רבינו להר סיני ומסירת הלוחות ומתן תורה.

בעוד משה רבינו נמצא בהר סיני הוא מצווה להקים את ה"משכן", שנקרא גם "אוהל- מועד". התורה מאריכה בפירוט גדול של מבנה המשכן שבעיקרון הוא מבנה שנעשה מקרשים בתור דפנות וכיסוי של יריעות בד ועור.

עם ישראל נרתם למשימה וכל אחד ואחת תורמים כפי יכולתם בחומרי הגלם (כסף, זהב, סוגי בד, קרשים וכדומה) או בכישורים לייצר את כל הנצרך.

ב-א' ניסן ב' תמ"ט הוקם המשכן.

החשיבות של המשכן היא רבה כיון שהיא המקום בו היה הפרט יכול להתקרב לאלוקיו, למצוא את הקשר והחיבור הרוחני, וכן משם יצאו ההוראות וההנהגה הציבורית כדי לנהל את החיים של העם במדבר. יום זה היה ליום של שמחה מיוחדת שבו האומה היהודית יצרה על ידי שותפות של כל אחד ואחת מקום של קדושה, וחיבור לרוחניות.


התקופה- מלחמת העולם הראשונה. בארץ ישראל שולטים הטורקים, שנמצאים במלחמה כנגד האימפריה הבריטית. הטורקים מחליטים לגרש את כל תושבי תל אביב- יפו מבתיהם.

האמתלה לגירוש היא שמירה על ביטחון התושבים שלא יפגעו מהתקפות הבריטים העלולות להתרחש סמוך לחוף, אבל בפועל היו המגורשים בעיקר התושבים היהודים.

ב-ה' בניסן תרע"ז (1917) מוציא המושל הצבאי באותה תקופה ג'מאל פאשה צו גירוש לתושבי העיר יפו והשכונה תל אביב. התושבים הקימו את "ועד ההגירה" שתפקידו היה לדאוג לגולים למצוא מקום מקלט ותנאי מחיה בסיסיים.

כ- 10,000 גולים (ועל פי אומדנים אחרים עד כ- 5,000) יצאו מהעיר לרחבי הארץ. מלבד כעשרה שומרים שנשארו לשמור על הנכסים התרוקנה העיר מיושביה.

רוב המגורשים עלו צפונה לעבר כפר סבא, חדרה וזכרון יעקב ועוד, חלק קטן אפילו עלה לירושלים.

הגולים שברובם לא היו בעלי אמצעים לא יכלו לשכור לעצמם דירות (למעט בודדים) ונאלצו להסתמך על עזרה מאחרים. היישוב היהודי שלא היה משופע בממון עשה ככל יכולתו לעזור למגורשים, והקצו להם שטחים, שם בנו בקתות ואוהלים.

אך התנאים הסניטריים הירודים נתנו את אותותיהם ומחלות שונות וזיהומים פשטו בקרב הגולים. רבים מתו, ועד היום קבורים הרבה יהודים בקבר אחים ליד בית הקברות הצבאי של כפר סבא.

רק לאחר סיום מלחמת העולם הראשונה וכיבוש הארץ על ידי הבריטים לאחר כשנה הורשו התושבים לחזור לבתיהם.

 

מאמרים נבחרים

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן