רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

איך ומה

ה"אלף-בית" של פורים

י״ט באדר א׳ ה׳תשע״ד י״ט באדר א׳ ה׳תשע״ד 19/02/2014 | מאת הרב שרגא סימונס

אפשר לסכם את סיפור פורים בפחות מעשר מלים: הם ניסו להרוג אותנו – נצחנו – בואו נאכל משהו!

פורים הוא הזמן הדרמטי והמשעשע ביותר מבין כל המועדים. באיזו הזדמנות אחרת אתה יכול להתלבש כמו ארנבת ולאכול אוזני המן ממולאות בריבה ובפרג?

פורים חל ביום י"ד באדר (בערים מוקפות חומה כמו ירושלים, חוגגים את "שושן פורים" ביום ט"ו באדר).

האירוע המרכזי הוא קריאת מגילת אסתר, שנכתבה בפרס לפני כ-2,300 שנה. המגילה מגוללת בפנינו רצף אירועים, חסרי קשר לכאורה, אשר מצטרפים יחד למארג מדהים של נס והצלת העם היהודי מהשמדה.

והרי המהדורה המקוצרת:

לאחר שהמלך אחשוורוש ערך מסיבת ענק במשך ששה חודשים, שבמהלכה סירבה המלכה לציית לפקודותיו, הוא ציווה להחליפה באחרת ובמקומה הוכתרה אסתר היהודייה. מרדכי, מנהיג העם היהודי ודודה של אסתר, חושף מזימת התנקשות במלך – מה שמעמיד אותו באור חיובי אצל אחשוורוש ומביא תועלת רבה, כשהמן, היועץ העליון של המלך, משיג צו מלכותי להשמדת היהודים.

בסופו של דבר, בעקבות רצף אירועים מפתיעים, אסתר מצליחה לבטל את הצו, המן נתלה על העץ ומרדכי הופך למשנה למלך.

בסופו של דבר, בעקבות רצף אירועים מפתיעים, אסתר מצליחה לבטל את הצו, המן נתלה על העץ ומרדכי הופך למשנה למלך.

השם "מגילת אסתר" רומז על המלים "גילוי" ו"הסתר". שלא כמו בשאר ספרי התנ"ך, במגילת אסתר אין שמו של א-לוהים מוזכר ולו פעם אחת. ידו הנסתרת של הא-ל מתגלית מתוך רצף האירועים – אין מקרה בעולם!

מגילת אסתר מלמדת אותנו, שאתגרי החיים מובילים אך לטוב, משום שמה שנראה בעינינו כמהמורות בדרך, אינו אלא הזדמנויות לצמיחה והגשמה עצמית. הקשיים והאתגרים כולם מגיעים הישר מידו הבלתי נראית של א-לוהים. יד שמעצבת את גורלנו, צעד אחר צעד לאורך כל הדרך.

פורים כיום:

ישנן ארבע מצוות בפורים:

  • מגילה – קריאת מגילת אסתר.
  • משתה וסעודה – סעודת פורים ושתיית יין.
  • משלוחי מנות – משלוח מנות מאכל לחברים.
  • מתנות לאביונים – מתן צדקה לעניים.

מגילת אסתר נקראת בליל פורים ובבוקר שלמחרת. יש לשמוע כל מלה בבירור. המגילה נקראת בבית הכנסת, משום שככל שהקהל גדול יותר, ניתן פרסום גדול יותר לסיפור נס ההצלה.

בבוקר הפורים, אנחנו מסתובבים בעיר, מבקרים חברים, נותנים ומקבלים מאכלים טעימים – משלוחי מנות. פורים הוא הזמן לצאת ולאמץ באהבה את אחינו היהודים – מבלי להתחשב בשוני החברתי או התרבותי שלנו. אחרי הכול, המן לא הבחין בינינו... מסיבה זו, טוב ביותר לתת משלוחי מנות לאלה שהיחסים אתם "עלו על שירטון", או למישהו חדש בקהילה שזקוק לחברים חדשים.

העם היהודי מהווה יחידה אחת – ואיך נוכל אנחנו ליהנות מיום הפורים, אם לאנשים אחרים אין במה לחגוג?!

מצווה מיוחדת נוספת, היא מתן צדקה לעניים. העם היהודי מהווה יחידה אחת – ואיך נוכל אנחנו ליהנות מיום הפורים, אם לאנשים אחרים אין במה לחגוג?!

ואז מגיע הסיום המרשים – סעודת החג. אנחנו אוכלים לשובע ומפנקים את הגוף שלנו – משום שזהו הגוף, שהמן הרשע רצה לעקור מן העולם. בנוסף, אנחנו מצווים לשתות אלכוהול עד שלא נדע להבחין בין "ארור המן" ל"ברוך מרדכי" ובמלים אחרות – אנחנו אמורים לשתות עד שלא נוכל להבדיל בין "טוב" ל"רע".

אנחנו מתחפשים, על מנת להשיל מעלינו את שכבות המגן ולחשוף את האמת הפנימית שלנו. כל הבעיות הנוכחיות שלנו וכל החסרונות בחיים משתלבים יחד לדבר טוב – עד שהם הופכים לביטוי מאוחד של שמחה, אהבה ואחדות.

ובאמת, אין עוד זמן כמו פורים!!!

לעיון מעמיק ביותר בספור המגילה, נא ללחוץ כאן.

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

[contact-form-7 404 "לא נמצא"]

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן