רשימת תפוצה

חגים ומועדים

ראש השנה ואמנות הרצון

כ״ו באלול ה׳תש״ע 05/09/2010 | מאת יעקב אסטור

עמוק עמוק בלב, מה אנחנו רוצים באמת?

לפני מספר שנים שטף את העולם להיט חדש לעזרה עצמית. הוא הבטיח לא פחות מהכל - מעושר אגדי ועד אושר ומציאת בן זוג לחיים. האנשים שמאחורי הלהיט טענו שהם גילו את ה"סוד", שנשמר ונמסר בזהירות מדור לדור במשך אלפי שנים בתרבויות רבות, וכעת הוא מוצג לראשונה להמונים – בסרט ובספר הנלווה אליו שנקראו בשם "הסוד".

אחרי שמקלפים את הנוצץ, הליבה הפנימית של "הסוד" היא רעיון רב עוצמה שמופיע בתלמוד, ובעל רלוונטיות רבה לראש השנה.

הדינמיקה המעשית שעומדת מאחורי הסוד, היא מושג שנקרא "כוח המשיכה".

כל מה שבא לחייך, אתה מושך אל חייך. והוא נמשך אליך על סמך הבבואות שאתה מצייר בראשך. אלה המחשבות שלך.

אתה הופך להיות הדבר עליו אתה חושב הכי הרבה, אבל אתה מושך גם את הדברים עליהם אתה חושב הכי הרבה...

לפני שנים רבות, אמרו חכמי התלמוד: "בדרך שאדם חפץ לילך, בה מוליכין אותו" (מכות י:). אם מישהו רוצה באמת לעשות משהו – לטוב או לרע – כל גורמי העולם סביבו יסייעו לו להתקדם בכיוון זה. היקום יקשור קשר כדי לסייע לו לממש את שאיפתו הבוערת.

מה שאנחנו רוצים – רוצים באמת – הוא המקום אליו נוּבַל.

חכמת הלב

בחומש שמות (לא, ו) כתוב: "ובלב כל חכם-לב, נתתי חכמה". אם מקבלים חכמה רק אחרי שיש לב חכם, איך מקבלים לב חכם מלכתחילה? האם מדובר במלכוד 22?

התשובה היא, שמה שמייחד את חכמי הלב הוא שאיפתם העזה לחכמה. אם יש להם את הרצון הזה, אז החוכמה בוא תבוא. הדגש בפסוק הנ"ל הוא על המילה "לב": אם הלב רוצה בחוכמה, אז היא תגיע. הרצון שלנו אינו צריך להיות הבנה שכלית בלבד, אלא דבר שפועם בליבנו. מי שליבו אדיש, אינו פועל. אנחנו פועלים רק כשאנחנו באמת רוצים משהו.

דבר ראשון בבוקר

הגאון מוילנא (המאה ה-18) הציע להשתמש בטכניקה הזאת מיד בבוקר. יש עוצמה מיוחדת למחשבות הבוקר – אותם רגעי הרהורים, כשאנחנו עדיין במיטה לפני שאנחנו מתעוררים לגמרי.

אם המחשבות הראשונות שנחשוב בבוקר מתחברות לרצון שלנו – לרצון האמיתי שלנו – נקום מלאי אנרגיה, נהיה ממוקדים ודעתנו לא תוסח על ידי הסחות דעת שונות, ודברים יתרחשו - פתרון פרקטי יעלה במחשבותינו; אנשים יתקשרו ויאמרו 'כן'; דלתות ייפתחו.

אז מה חשוב לך? לאיזה כיוון החץ שלך מופנה? על מה חשבת היום כשהתעוררת? מה היה הדבר הראשון שרצית בבוקר?

היום כולו יתאחד על מנת לעזור לך להשיג את מה שבאמת בלבך.

לפעמים החיים שולחים לנו מצבים שנועדו לבחון עד כמה אנחנו נחושים. לדוגמא, אם החלטנו לא לכעוס היום, אנחנו עשויים למצוא את עצמנו במצב מכעיס במיוחד. אם נעבור את המבחן, נהיה הרבה יותר חזקים בשל כך, ומצוידים באופן הרבה יותר טוב להתמודדות עם מצבים דומים בעתיד. כמו טיל שיוצא מהאטמוספרה: בהתחלה הוא משקיע המון אנרגיה כדי לגבור על כוח המשיכה, אולם בשלב כלשהו הוא פורץ לחלל וההתנגדות נעלמת.

ראשיתו של כל דבר היא רצון בוער לעשותו.

אתה מה שאתה רוצה

אמת המידה לבחון מי אנחנו, היא מהו הדבר שאנחנו רוצים באמת. מה אתם רוצים? האם אתם מתמלאים רגש מחאה כשאתם עדים לעשיית דבר מזיק או בלתי מוסרי? האם אתם מתאווים ושואפים לעשות את הטוב והבריא? מה שאתם רוצים הוא קנה המידה לבחון מי אתם באמת.

העמיקו עד לשורש הרצון האמיתי שלכם

ברגע זה, ובכל בוקר, מידי יום, עומדת לפנינו הזדמנות זהב, לחשוב מה אנחנו רוצים. אם נקדיש את הזמן, אפילו מספר דקות, לחשוב על מה שאנחנו רוצים, זה יסייע לנו להגיע לשורש הרצון האמיתי שלנו, ומשם הכל יכול להתחיל לזרום.

למרות שהאפשרות הזאת קיימת בכל יום, בראש השנה היא נמצאת במרכז העניינים. ראש השנה הוא הבוקר של השנה כולה, אנחנו יכולים להחדיר בשנה החדשה כולה את רצונותינו. אם בעבר רצינו דברים שליליים, בראש השנה נוכל ליצור שינוי גלובלי במהותנו, על ידי כמיהה אמיתית לטוב.

בראש השנה אנחנו יכולים לקבוע את הכיוון בו נצעד בשנה הבאה, כששאר השנה נמשכת בעקבות אותם הרצונות. ראש השנה הוא יום שנועד כדי לרצות את הדברים הטובים, משום שמה שאנחנו רוצים – רוצים באמת – הוא המקום אליו נוּבַל.

רצונות סותרים

למרות זאת, פעמים רבות נראה שאיננו משיגים את מה שאנחנו רוצים – שהרי, אם המקום שבו אנחנו נמצאים אינו המקום בו אנחנו רוצים להיות, כיצד יתכן שאנחנו מובלים אל המקום שבו אנחנו רוצים להיות?

ראשית, עלינו לערוך ספירת מלאי אמיתית. יתכן שיש לנו יותר ממה שאנחנו חושבים, כולל את הדבר שאנחנו רוצים בעצמו, רק שאנחנו לא מבחינים בקיומו.

פעמים אחרות, השאיפה שלנו אינה מתממשת משום שאלוקים, מסיבה כלשהי, אינו רוצה בכך. יש נסיבות שנמצאות מעבר לשליטתנו, לטובתנו.

עם זאת, במקרים רבים, ישנם מצבי ביניים – שבהם האדם קיבל לידיו את הכוח לשנות את מצבו. אלה בני האדם אשר נושאים בליבם רצונות סותרים. הם באמת רוצים דבר אחד, אולם בו זמנית יש להם רצון נוסף וסותר. יתכן שהשאיפה השנייה אינה מודעת, אולם היא יוצרת אמביוולנטיות שפוגמת במיקוד שלהם, בכוחותיהם וביכולתם להתקדם.

לדוגמא, אדם יכול לומר שהוא שואף לעשות כסף, אבל באותו זמן קול קטן לוחש בתוכו ש"כסף הוא שורש כל רע". בכל פעם בה הוא יוצא לכבוש את העולם מבחינה כלכלית, נערכת בליבו מלחמה. הוא מתחיל את דרכו במלוא הקיטור, ופתאום צצים בדרכו מכשולים. המילים "כסף הוא שורש כל רע" מהדהדות בראשו, בין אם הוא שומע אותן במודע ובין אם לאו. ואז הוא שואל את עצמו "למה אני מבזבז את הזמן שלי?" ...ומתייאש.

אנחנו יכולים למצוא את אותו הקונפליקט גם בנושאים רוחניים: אדם מסוים רוצה לעשות טוב אבל חושב שמי שעושה טוב הוא נאיבי, תמים או לא "קוּל"; או שבאותו זמן שהוא רוצה להיות טוב, הוא נמשך גם לעשות מעשה רע. ואפילו אם בסופו של דבר הוא מנצח במלחמה, המחיר שלה עלול להיות סחיטת הכוחות שדרושים כדי לעשות את פריצת הדרך האמיתית.

בתהילים (נא, יב) כתוב: "לב טהור ברא לי אלוקים". הלב מקביל לרצונותינו. נולדנו לרצות בטוב, אולם ככל שחיינו מתקדמים, אנחנו עלולים לאבד מגע עם האינסטינקט הטבעי הזה. כשאנחנו מתפללים לאלוקים לטהר את ליבנו, אנחנו מבקשים ממנו "לטהר את רצונותינו".

ככל שרצון הלב טהור יותר, כך גדלים הסיכויים שהאדם יצליח. ככל שהכמיהה עזה יותר, כך גדלים הסיכויים למימושה.

אם הלב שלכם לא באמת שקוע כל כולו ברצון, רוב הסיכויים שהוא לא יחזיק מעמד. האדם מובל בכיוון רצונותיו – רק כשהוא באמת כמה למימושם, עמוק בפנים. אם עיכובים שונים צצים בדרכו, יתכן שהם מעידים על כך שבמידה מסוימת, הוא לא מספיק משתוקק למטרה.

אז מה בכל זאת אפשר לעשות?

צעדים ראשונים

אין תשובות פשוטות, אך נקודת ההתחלה היא אמונה בכוחם של צעדים קטנים. הצלחה גוררת הצלחה, שגוררת הצלחה נוספת. בסופו שלדבר, נוצרת מסה קריטית של הצלחות, ופתאום מתרחשת פריצת הדרך.

שיפור קל בכיוון הרצוי, משמעותו שאנחנו לא סטאטיים. הגרוע מכל זה לדרוך במקום. ההגדרה של לחיות היא להשתנות, לנוע, ולכן אין לזלזל אפילו בשינויים הקלים ביותר. להיפך, עלינו להתמקד בשינויים הללו, משום שהם השינויים שיצרו את התנופה לכיוון הנכון.

אפילו חיים שלמים של רצונות רעים, יכולים להתהפך בצעד ראשון וקטן זה.

אמנות הרצון

ככל שרצונו של האדם אחיד יותר, כך הוא מרכז וממקד את הכוחות שהוא אפילו אינו מודע לקיומם. התהליך מתחיל ברגע שאנחנו מחליטים ש'נעשה את זה', כשיש בנו הסכמה פנימית מוחלטת ש"לשם אני רוצה להגיע".

המפתח הוא עוצמת הרצון, וכמו בכל אמנות, עלינו לעמול כדי להגיע אליו. זה מה שדרוש כדי להפוך את הרצון האמיתי שלנו – הרצון הראשוני – לגילוי מוחשי בעולם הזה.

המלה "רצון" נובעת מ"רץ". בדיוק כפי שכושר סיבולת וכוח גופני תלויים באינטנסיביות משטר האימונים, כך גם כוח הרצון תלוי באינטנסיביות שלו.

קרן לייזר היא אור ממוקד. ציירו בלבכם יום שמש מואר. כעת, דמיינו שיש לכם זכוכית מגדלת ואתם ממקדים את אור השמש על נקודה אחת. היא מתחממת עד שעולה בה אש. האור הוא אותו אור שנמצא מסביבכם, אולם זכוכית המגדלת ממקדת אותו.

פעמים רבות ההבדל בין הצלחה לכישלון הוא היכולת להתרכז, למקד את כל תשומת הלב שלנו במטרה אחת. מיקוד חשוב יותר מחוכמה בסיסית. חשיבה ממוקדת יכולה להניע את האדם להישגים יותר משמעותיים, משל אדם חכם יותר שאינו ממוקד. חשיבה מהירה אינה בהכרח חשיבה ממוקדת.

רצון, הוא הבסיס למי שאנחנו ולמה שאנחנו אחראים במיוחד. הכל מתחיל שם – וראש השנה הוא היום המתאים, יותר מכל יום אחר, ללטש את מיומנויותינו ולעבוד על אמנות הרצון.

*רבים מהרעיונות המובאים במאמר זה מבוססים על סדרת הרצאות מפי הרב נח אורלווק.

מאמרים נבחרים

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

    הצטרפו לניוזלטר השבועי

    linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram