רשימת תפוצה

תובנות מהחיים

לתת, עם מחשבה

כ״ז בסיון ה׳תשע״ב 17/06/2012 | מאת אמונה ברוורמן

על המתנה ששינתה את חיי, ולימדה אותי להשקיע מחשבה בפרטים הקטנים.

"זה ישנה את חייך", אמרה לי חברה, לפני הרבה שנים, בסופו של חג פסח ארוך יחד – היא עם שבעת ילדיה, ואני עם תשעה. חיכיתי בציפייה למתנה. איזה ביטוי של הכרת תודה מחכה לי אחרי כל הניקיונות והבישולים (אם היו לי אי פעם תוכניות לנהל כמה צימרים, הן נגוזו במהירות). איך היא תוכל להודות לי כמו שצריך על האירוח? חיכיתי בכיליון עיניים לראות במה מדובר.

"תעצמי את העיניים, זה יותר גדול מארגז לחם", היא הזהירה. "עכשיו תפתחי".

ולפניי ניצב פח זבל חדש. פח הרבה יותר גדול מזה שהשתמשתי בו עד אז. מי היה מנחש?! אני לא שחקנית טובה במיוחד, אולם עטיתי על פני את החיוך הכי גדול שהצלחתי לגייס. "מצוין! זה בדיוק מה שהיה חסר לי!"

אבל אתם יודעים מה המצחיק בכל העסק? היא צדקה. הפח באמת שינה לי את החיים. הרבה יותר קל לא לצאת לעתים קרובות לרוקן את האשפה בפח הציבורי שבחוץ (או לא לצעוק על בעלי לעשות את זה). והיום, שנים אחר כך, הפח הזה עדיין משמש אותי. הוא לא יצא מהמודה או אבד או כבר לא מתאים (אוף!). אני לא אומרת שכשאני מסתכלת עליו מתעוררים בי סנטימנטים, אבל הוא עדיין כאן והוא שימושי. כמו אותו זוג מספרי מטבח שהיא העניקה לי בשנה שאחר כך.

ואני גם למדתי שיעור חשוב (חוץ מזה שהדרך הקלה ביותר לחתוך עוף היא עם זוג מספרים חד!). למדתי שהדברים הקטנים הם אלה שבאמת חשובים. חברה שלי השקיעה מחשבה בבחירת דבר שישמש אותי – וקנתה את זה. זאת לא הייתה קנייה יקרה במיוחד (למרות שהיא נתנה לי גם מתנות אחרות, רק לשם ההבהרה – וכן, אני עדיין שומרת על השעון!), אבל מה שחשוב זה המחשבה. כמה פעמים אנחנו שוכחים מהמרכיב הזה, מהשיקול האישי הזה?

המתנה הרבה יותר משמעותית כשהיא אישית, כשהיא מתאימה בדיוק לך

נחמד לתת מתנות ולבטא הערכה, ואנחנו צריכים להודות על כל המתנות, אבל איכשהו המתנה הרבה יותר משמעותית כשהיא אישית, כשהיא מתאימה בדיוק לך, מאשר כשאתם יודעים שנותן המתנה קנה 20 פריטים זהים ויקרים בחנות המתנות.

העיקרון הזה אינו חל רק על מתנות. אולי לא צריכים לטרוח עם כל הדברים הקטנים, אלא רק על הדברים הקטנים שנחשבים. אולי איננו יכולים להרשות לעצמנו חופשה יוקרתית, אבל לילה אחד מחוץ לבית יכול לזכות להערכה רבה יותר, משום שהוא כל כך יקר לנו. אולי הכנת לבעלך את הארוחה החביבה עליו. אולי הבאת הביתה זר של הפרחים האהובים על אשתך (או אפילו פרח בודד).

אחת המתנות הטובות ביותר שקיבלתי במשך השנים הייתה תמונה שלי ושל בתי מחופשות בפורים, שהיא מסגרה ונתנה לי. התמונה הביעה היטב גם את שמחת הרגע.

או כשכל הילדים אספו כסף כדי לתת לבעלי ולי ארוחת ערב משותפת ליום הנישואין שלנו...

ומה עם אותו אחר צהריים שיצאנו לרכיבה על אופניים לאורך החוף? או היום שבו שלושה מאיתנו צעדנו על הטיילת? או אפילו בהפסקת החשמל הגדולה, כשכולנו יצאנו לראות את הכוכבים?

חברה שלי קוראת לפייסבוק "שוויץ-בוק". ה"חברות" שלה תמיד מעלות לפייסבוק את התמונות של הטיול האחרון לאירופה, של הבית המשופץ, של הקנייה האחרונה אצל הצורף היוקרתי. אני לא מזלזלת בכל אלה, ולא הייתי מסרבת להשתתף באף אחת מהפעילויות הללו (גזרתי תמונות של מקומות באירלנד שהייתי רוצה לבקר, אם מישהו מעוניין לארגן טיול כשר!), אני פשוט מציינת שהרבה פעמים דווקא הדברים הקטנים והקלים יותר להשגה, הם אלה שיוצרים את השינוי האמיתי והגדול ביותר – ומותירים את הרושם הארוך ביותר.

כמו כוס קפה בחצר בשעות הבוקר המוקדמות או גביע גלידה בערבי הקיץ. כמו טיול בפארק כשהפרחים מלבלבים או סיור רגלי בשכונה לא מוכרת.

אנחנו לא צריכים רכישות גדולות או חוויות אקזוטיות. מתנות קטנות שהשקיעו בהן מחשבה, זמן עם אנשים שאנחנו אוהבים – אלה הדברים שבאמת נחשבים. תודה שרי על פח הזבל – הוא באמת שינה את חיי!

מאמרים נבחרים

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

[contact-form-7 404 "לא נמצא"]

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram