רשימת תפוצה

משפחה

ביטוח אהבה

י״ז בסיון ה׳תשע״ג 26/05/2013 | מאת סלובי יונגרייז וולף

שלושה צעדים כדי לשמור על ההשקעה החשובה ביותר בחיים.

אחרי כל אסון טבע, כאשר רואים בטלוויזיה איך נהרות גואים, בתים נסחפים, מרתפים מוצפים וזיכרונות חיים נשטפים, אנשים מתחילים לברר על ביטוח אסונות ולשאול את עצמם מה יהיה בפעם הבאה?

התחלתי לחשוב על זה. אנחנו עובדים ללא לאות כדי לבנות את בתינו. נישואין ומערכות יחסים דורשים השקעה רבה. אנחנו משקיעים בהם את שנותינו הטובות ביותר. אנחנו מקריבים. אנחנו מעלימים עין מפגיעות. אנחנו פותחים את ליבנו. אנחנו אוהבים יותר משהעלנו בדעתנו שניתן לאהוב. יש זמנים בהם אנחנו מותשים, אבל בכל זאת ממשיכים.

ואז, יום אחד מגיעה סערה. איכשהו מתחילה לנשוב רוח מוזרה. דלתות נטרקות, מילים כואבות נאמרות, אנחנו לא מכירים את האדם שיושב לצידנו, ואחרי הסערה, משתלטת עלינו דממה מעיקה.

האם ניתן להציל את הבית הזה?

האם יש דרך בה נוכל להשקיע בביטוח אהבה לפני שהאסון מכה בנו?

אייל ומיכל היו זוג מקסים. אייל למד משפטים במוסד יוקרתי ומיכל הייתה גננת אהובה. כמה שנים חלפו. הם היו חלק מקהילה חמה, היו להם שני ילדים והם הפכו את דירתם בעיר לבית חם.

אייל הוצף בהצעות עבודה קוסמות. הוא היה תלמיד מצטיין ובדרכו לטפס בסולם ההצלחה. בנקודה זאת אייל ומיכל ביקשו להיפגש איתי. הם השתתפו במספר שיעורים בהם שוחחנו על קדושת הנישואין ומערכות היחסים. הם אמרו שיש להם צורך בוער לשוחח איתי.

נפגשנו בבית קפה מקומי.

אייל התחיל לדבר. ואני יכולתי לראות שיש לו סיכויים מצוינים להיות עורך דין מעולה באחד הימים. הוא סיפר שהוא קיבל הצעת עבודה מצוינת בחו"ל. התשלום היה מדהים. דירה גדולה הייתה חלק מעסקת החבילה. חברת עורכי הדין שרצתה להעסיק אותו הייתה מפורסמת מאוד בשוק הבינלאומי והציעה יוקרה וקשרים טובים. הוא מאוד רצה לקבל את ההצעה הזאת ולנסוע.

"אבל אני מפחדת", התערבה מיכל. "אני אוהבת את החיים שלנו כאן. הילדים שמחים. אנחנו חיים בתוך קהילה תוססת. יש לנו חיים טובים יחד. למה אנחנו צריכים לסכן את כל זה עבור הבלתי ידוע?"

יכולתי לראות את התסכול על פניו של אייל. הוא רצה להתקדם. הוא רצה לקפוץ על ההזדמנות ולבחון את האפשרויות. הוא רצה לטעום הצלחה. אייל היה נרגז כשהוא חזר שוב ושוב על מהלך החשיבה שלו.

התהום בין שני בני הזוג התחילה להיפער מול עיני. ראיתי כיצד המרחק הולך וגדל ככל שהשיחה הפכה להיות מתוחה יותר ויותר. מיכל ניגבה את דמעותיה בפינת המפית שלה. אייל לא התרגש.

אחרי זמן רב, העלינו פשרה. אייל ומיכל יעברו, אבל זה יהיה מעבר זמני. מיכל הבטיחה להשתדל לתת למעבר את כל הסיכויים, אולם אם אחרי שנה מיכל לא תהיה מרוצה, יהיה צורך לכבד את רצונה והם יחזרו הביתה.

מיכל ביקשה לדבר. "הפחד הכי גדול שלי הוא לאבד את תחושת המשפחתיות שיש לנו כאן. עבדתי כל כך קשה על לילות השבת שלנו. הילדים שלנו אוהבים שחברים באים אלינו ונהנים מסעודת השבת. אנחנו מגיעים לשיעור שלך ולומדים עם זוגות אחרים, וכך אייל נשאר מחובר לרוחניות. מה יקרה כשנעבור ואולי נאבד את כל זה?"

ביקשתי מאייל להבטיח משהו. לא משנה עד כמה הוא יצליח, ולא משנה כמה שעות הוא יעבוד בכל יום, או עד כמה מרגשים יראו בעיניו חיי המשרד, הוא חייב להבטיח שבכל שבוע יעזוב הכל, ישב בראש שולחן השבת שלו, ויחלוק זמן עם אשתו וילדיו. במשך השבוע הוא ומיכל יארגנו לעצמם קצת זמן יחד לבדם, כדי שהם לא יאבדו את הקשר. כמו כן הוא יצטרף לשיעור תורה מקומי, ויישאר מחובר לנשמה שלו.

בני הזוג עזבו יד ביד. זרמה ביניהם תחושת תקווה.

כשהגיע יום העזיבה של אייל ומיכל, הם התקשרו לומר שלום. איחלתי להם כל טוב, והזכרתי לאייל את הבטחתו. הוא צחקק והבטיח שוב לדאוג לשמור על המשפחה שלו ועל נישואיו בעדיפות עליונה.

מיכל שומרת מדי פעם על קשר. היא מתאקלמת ומשקיעה מאמצים רבים להכניס שמחה לביתם, למרות הסתייגותה מהמעבר. הילדים מסתגלים בהדרגה ואייל נהנה מהעבודה שלו. שעות העבודה רבות, אבל הוא משתדל למלא את הבטחתו. הוא מצטרף לשולחן השבת, והצטרף לקבוצת לימוד מקומית. למרות שלא תמיד הכל הלך חלק, אייל ומיכל השקיעו באהבתם והתשואה מתחילה להשתלם.

השנה, החליטו להקדיש את הזמן והכוחות כדי להשקיע בביטוח אהבה

לא רק מעבר לחו"ל עלול לאיים להפריד בינינו. אתגרים רבים יכולים להכניס תוהו ובוהו למערכת היחסים שלנו. מה ביכולתנו לעשות כדי להשקיע ב'ביטוח אהבה' לפני שהמשבר מגיע?

כבר ברגע זה, אתם יכולים להחליט החלטות שיגנו על המשפחה שלכם ויכניסו לביתכם תחושת שלום ושלווה.

ביטוח אהבה

1. טפחו את הידידות עם בני זוגכם.

לא מספיק לשוחח על הילדים, החשבונות ומה לעשות עם הדליפה מהתקרה. זה לא יגרום לאהבה שלנו לפרוח. נישואין זקוקים לטיפוח. אנחנו חייבים לשמור על הניצוץ. אנחנו חייבים לטפח את הידידות שעוזרת לנו לאהוב ולבטוח זה בזה. אנחנו צריכים לדבר על תקוותינו וחלומותינו, לשתף במחשבותינו, לצחוק יחד, ולשכך זה את צערו וכאביו של זה. לא לתת ליום לעבור בלי שניתן לבני הזוג שלנו תשומת לב כפי שהיינו נותנים לחברים הטובים ביותר שלנו - ואפילו אם מדובר רק במילה טובה או חיוך. אנחנו צריכים למצוא זמן ביום העמוס שלנו כדי להבטיח שאנחנו זוג ולא סתם גרים ביחד. ולידיעתכם, משמעותה של מציאת זמן לתקשורת זוגית אינה שליחת אסמסים במשך היום.

2. היו נאמנים

פעמים רבות אנחנו לועגים לחולשות שאנו רואים בבני הזוג שלנו. אנחנו מתבדחים על חשבונם בפומבי, מלגלגים בציניות על טעויותיהם, ויורדים עליהם מול הילדים. כשבני זוג משפילים זה את זה, הכבוד והאמון שהיו להם נשחקים אט אט. אנחנו לא חושבים שלעינינו המתגלגלות וההערות הקטנות והעוקצניות יש השפעה. אולם הכאב נשאר, והנזק נמשך יותר זמן משאנחנו יכולים לשער. אנחנו יכולים להשיג הרבה יותר על ידי התמקדות בתכונותיו החיוביות של בן הזוג מאשר בחיפוש אחר השלילי.

3. ליצור הרגלים משמעותיים

היחד מעגן אותנו. בין אם אלה סעודות ליל שבת או מקומות נופש אהובים שחוזרים אליהם, מדובר ברגעים שמקרבים אותנו זה לזה. ריטואלים מוכרים קושרים בינינו ונותנים לנו זיכרונות יקרים. כשאנו מקדישים זמן כדי להיות עם בני הזוג שלנו אנחנו משדרים להם ש'את/ה חשוב/ה לי' ו'אני נהנה (נהנית) להיות איתך'. אנחנו מראים להם שאנחנו מחויבים למערכת היחסים שלנו. עבור חלק מהזוגות, זוהי צעידה שבועית או רכיבה משותפת על אופניים. לאחרים זאת קפיצה לחנות גלידה חביבה שבה הם יכולים ליהנות זה מחברתו של זה. הנקודה החשובה ביותר היא למצוא מה עושה לנו את זה, ואף פעם לא להיות יותר מדי עסוקים או טרודים בשביל בני זוגנו.

אנחנו יכולים ליצור שינוי אמיתי בחיינו ולהגן על עצמנו מפני פגיעה באהבה שאנחנו בונים. השנה, החליטו להקדיש את הזמן והכוחות כדי להשקיע בביטוח אהבה.

מאמרים נבחרים

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

    הצטרפו לניוזלטר השבועי

    linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram