רשימת תפוצה

חנוכה

חנוכה: 4 שלבים במלחמה לחיים

כ״ח בכסלו ה׳תשע״ד 01/12/2013 | מאת הרב נחמן זקון

שיעוריהם הנצחיים של המכבים לשמירה על המשכיות וגאווה יהודית.

מה הנוסחה לשמירה על העתיד היהודי? מה צריכה החברה לעשות כדי להבטיח את המשכיותה של היהדות? מהם הדברים שביכולתנו לקחת על עצמנו כדי להבטיח שנכדינו יהיו יהודיים?

סכומי כסף עצומים נשפכים מדי שנה על מחקרים ותוכניות כדי למצוא את התשובות לשאלות הללו, ולגלות את הנוסחה הנכונה. ובעוד המחקר מחפש את גלולת הפלאים שתביא קץ לקרבנות שגובה ההתבוללות, אנחנו מדליקים את נרות החנוכה ותוהים: האם הדור הבא יחגוג את חג החנוכה או שמא רק יאכל סופגניות וישכח את המשמעות העמוקה שעומדת מאחוריו?

מדוע אנשים מעדיפים לחפש בכל מקום מלבד בחצר הפרטית שלהם? העבר הוא הבסיס לעתיד שלנו. תוכנית מפורטת להבטחת המשכיותה של היהדות עוצבה כבר לפני שנים רבות: בזמן חג החנוכה!

המכבים היו היהודים הראשונים שאולצו להתמודד עם תופעה של התבוללות חברתית. המתייוונים – יהודים שאימצו מרצון את תרבות יוון – סייעו ותמכו במלחמתם של היוונים להשמיד את היהדות ולהפוך את בית המקדש בירושלים למקום עבודת אלילים יוונית.

המכבים עמדו בנחישות מול נסיבות בלתי אפשריות, הביסו את היוונים וחנכו מחדש את בית המקדש.

אם המתייוונים היו מנצחים, לא הייתה עוד יהדות

נסו לשער בנפשכם מה היה קורה אילו המתייוונים והיוונים היו מנצחים, גוברים על המכבים וכופים את תפיסת עולמם הפגאנית על היהודים. התוצאה היתה קץ היהדות (ולעניין זה, גם לא היו נצרות או אסלאם, מכיוון ששתיהן יצאו מהיהדות בתקופה שלאחר היוונים).

לאחר ניצחון החנוכה ונס פך השמן, קבעו המנהיגים היהודים שחיו באותם הימים את הדרך להנצחת נס הנרות. הם יצרו את הלקח והשיעור הנצחיים, שישמרו על הזהות היהודית בדורות הבאים – וישמשו בתור הנוסחה לשמירה על ההמשכיות היהודית גם כיום.

1) יהדות מעשית

הלכות החנוכה מורות לנו להדליק חנוכייה בכל בית ובית. המשכיות יהודית קשורה לניהול בתים פעילים מבחינה יהודית. ההשפעה שהילדים סופגים מהתבוננות בנרות שבת, מאכילת החלה הטרייה, מכרסום המצה וכמובן מצפייה באורם של נרות החנוכה, מותירה רושם רב ערך וקונוטציות חיוביות שילוו את הילדים במשך כל ימי חייהם.

2) גאווה יהודית חיצונית

על פי ההלכה מדליקים את הנרות במקום בו כולם יכולים לראות אותם, בדרך כלל בחלון הפונה אל הרחוב. בלי בושה. מבלי להסתיר את זהותנו. נרות החנוכה הבוהקים מודיעים לעולם ש"כאן גרה משפחה יהודית, הגאה במורשתה היהודית."

רוצים נכדים שיהיו מחוברים ליהדות שלהם? היו יהודים בצורה פתוחה וברורה.

אני זוכר את החתימה ההיסטורית על חוזה השלום עם מצריים בקמפ דיויד. כשהגיע תורו של ראש הממשלה דאז, מנחם בגין, לדבר, הוא הניח בזהירות כיפה על ראשו, ומול מצלמות הטלוויזיה והעולם כולו, ציטט אחד ממזמורי התהילים של דוד המלך. פתחו וחזקו את הגאווה היהודית שלכם.

אינכם צריכים להיות ראש ממשלה או סלבריטי כדי להראות לכולם (ובעיקר לילדיכם, שעוקבים בשקט אחרי כל תנועה שלכם!) שאתם גאים להיות יהודים. כל משפחה יהודית שמדליקה נרות בחלונות שלה מצהירה על כך בגלוי.

3) חינוך יהודי

המילים חנוכה וחינוך נובעות מאותו השורש: ח-נ-ך. מרכיב חיוני בתוכניתם של המכבים להמשכיות יהודית הוא להאיר את חיינו היהודיים בידע ובהשכלה תורניים.

על פי מסורת אשכנז, כל אחד מבני הבית, צעירים ומבוגרים, מדליקים חנוכיות משל עצמם. כל אחד עושה את תפקידו האישי בכך שהוא תורם עוד נר ועוד אור – כלומר, מגדיל את הידע האישי שלו – בכל אחד מלילות החג.

4) חיבור לעם ישראל

החנוכייה מזכירה לנו את מנורת הזהב בעלת שבעת הקנים שניצבה בבית המקדש בירושלים. בכל פעם שהחנוכיות שלנו מפיצות את אורן, אנחנו מתחברים לירושלים ולארץ ישראל כמולדתנו.

הסביבון הוא צעצוע, אבל גם הוא נושא את אותו המסר. האותיות שכתובות על הסביבון אומרות "נס גדול היה פה" – כאן בירושלים, בארץ שלנו.

החיבור שלנו לארץ ישראל נותן לילדים שלנו דרך ברורה ומוחשית לדבוק בזהות היהודית שלהם.

המלחמה נגד המתייוונים והיוונים לא הייתה קלה. גם המלחמה שלנו כיום על המשכיות יהודית אינה קלה. בואו נשתמש בתוכנית ארבעת השלבים למלחמה ונעודד פעילות יהודית, גאווה יהודית, חינוך יהודי וחיבור חזק לעם ישראל.

ובעוד אנחנו נאבקים לשמור על המשכיות יהודית, נביט אל תוך שלהבות החנוכיה ונראה עתיד בהיר יותר.

מאמרים נבחרים

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

    הצטרפו לניוזלטר השבועי

    linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram