רשימת תפוצה

הורות

3 טיפים לאבות גרושים

י״א באייר ה׳תשע״ד 11/05/2014 | מאת אליוט כץ

גברים גרושים חייבים לזכור שילדיהם זקוקים להם.

נכון שזה לא פשוט אבל כל כך קל לפספס את הילדים שלך...

למרות האתגרים הקשים שעומדים בפני אבות גרושים, האבות חייבים לזכור שילדיהם זקוקים להם. הם צריכים אבות כדי ללמוד מהם על החיים. בנים זקוקים לאבות שישמשו עבורם דוגמא איך להיות גבר. בנות זקוקות לאבות שימחישו עבורן איך גבר צריך להיות. זה ידוע שדמות האב מאד משפיעה על סוג בן הזוג שבתו תבחר לחיים, בכך שהוא יהיה הסוג הזה של גבר. להלן שלושה טיפים כיצד להתמודד עם כמה מהאתגרים האלה.

1. אל תתפרץ על הילדים שלך. הם עלולים לנפנף אותך.

אל תרים את קולך על הילדים שלך, ואל תעשה להם שום דבר מתוך כעס. אם אתה מרגיש קרוב לכעס, נשום עמוק והזכר לעצמך שהתפרצות עלולה להרוס את כל הקשר שלך איתם. בטח יצא לכם פעם לראות גבר שמתפרץ על ילדיו בפרהסיה, הוא לא נראה בעיניכם כמו טמבל חסר שליטה? אז כך גם אנחנו נראים, אבל בניגוד לילדים למשפחות רגילות, ילדים של הורים גרושים מקבלים במקרים רבים זכות מסוימת לבחור איפה הם רוצים להיות, והם עלולים להחליט שהם מעדיפים לא להיות עם מישהו שצועק עליהם.

זה לא פוטר אותך מאחריות ללמד את ילדיך טוב ורע. זהו אחד התפקידים הכי חשובים שלך. למד אותם בקול רגוע. זו הדרך היחידה להשפיע באמת.

2. אם יש לך משפחה חדשה, ודא שילדיך יהיו חלק ממנה.

הבת שלי סיפרה לי שיש לה חברה, בת להורים גרושים, שגרה עם אמא שלה. אותה חברה רבה עם אמא שלה. הבת שלי אמרה לה: "תעשי מה שאני עושה. קחי כמה ימים הפסקה אצל אבא שלך". אותה חברה ענתה לה: "אני לא יכולה. לאבא שלי יש אישה חדשה, ואני לא מרגישה רצויה שם".

אם אתה מקים משפחה חדשה, או מתחתן עם אשה שכבר יש לה משפחה משלה, כדאי מאד להסביר לאשתך כמה ילדיך חשובים לך. הבהר את זה היטב קודם, לפני המעבר. כדאי מאד לוודא שבת זוגך החדשה מעוניינת שהילדים שלך יהיו חלק מחייכם המשותפים.

למרות שהילדים עלולים להאשים את "האמא החורגת הרעה", שבגללה הם לא מרגישים רצויים בחייו החדשים של אביהם (כמו הסטריאוטיפים מסיפורי המעשיות), למעשה, האחריות לדאוג שהילדים יהיו חלק מהמשפחה, מוטלת על אביהם.

3. גם אם לא ראית את הילדים שלך זמן רב – צור איתם קשר!

לעולם לא מאוחר מדי! גם אם נסיבות העבר גרמו לכך שהקשר נותק, וגם אם זה לא באשמתך, תראה לילדיך שאתה נלחם עבורם! זה כל כך חשוב עבורם! הנזק הנפשי שנגרם לילד מכך שאביו לא נלחם עליו היא עצומה! יותר מידי ילדים מאבדים את אבותיהם בשל מאבקי גירושין. אולם אפילו לאחר שנים, עדין ניתן לחדש את הקשר.

אישה בשנות העשרים לחייה סיפרה לי שהיא לא פגשה את אביה עשר שנים. הוא גר בעיר אחרת והזמין אותה לבוא לבקר אותו, אבל היא התלבטה אם ללכת. אמרתי לה שיכולים להיות לה המון חברים, ואפילו כמה בעלים, אבל תמיד יהיה לה רק אבא אחד. כמה שבועות אחר כך, היא סיפרה לי שהיא נסעה, ושהיא באמת שמחה שהיא חידשה את הקשר איתו.

גבר שלא ראה את בתו במשך 16 שנים מאז גירושיו, אמר לי שהוא שמע שאשתו הקודמת נפטרה, והוא רוצה ללכת ללוויה שלה, מתוך מטרה לנסות ולחדש את הקשר עם בתו. אמרתי לו שהוא חייב בהחלט לנסות לחדש איתה את הקשר, אבל לדעתי, לוויה של אמא היא לא המקום המתאים, משום שקשה לדעת כיצד תגיב המשפחה שלה כשהיא תראה אותו. מאוחר יותר באותו יום, הוא אמר לי שהוא החליט למרות זאת ללכת, וכדי להגן עליו מאי נעימויות, הוא לקח איתו גם את אחותו וגיסו. הם הלכו. משפחתה של אשתו לשעבר קיבלה אותו בברכה, ובתו שמחה שאביה חזר לחייה – משום שילדים זקוקים לאבות.

אליוט כץ, מחבר הספר להיות הגבר החזק שאישה רוצה (Being the Strong Man a Woman Wants: Timeless Wisdom on Being a Man), שתורגם עד כה ל-24 שפות באירופה, אסיה ואמריקה הלטינית.

מאמרים נבחרים

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

[contact-form-7 404 "לא נמצא"]

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram