רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

ידעתם שלסופרמן יש נשמה יהודית?

י״א באייר ה׳תשע״ד י״א באייר ה׳תשע״ד 11/05/2014 | מאת צבי נייטינגייל

שני היהודים שיצרו את סופרמן לימדו אותנו הרבה מוסר השכל

כולנו רוצים לחיות בעולם שבו הטוב גובר על הרע

ברגע שפגשתי אותו, ידעתי שאני רוצה להיות כמוהו. מי לא היה רוצה להילחם ברשעים, לעוף, להציל, להיות הגיבור האולטימטיבי? כל מהותו של סופרמן, הקרבה עצמית וגבורה עילאית גרמה לי ולרבים אחרים לשאוף להיות כמוהו.

אהבתי לקרוא את הרפתקאותיו של סופרמן בחופשת הקיץ, וליהנות ממאבקיו בחבורת בני הבליעל, שכל מהותם היתה רק רוע צרוף. הרבה לפני הסרטים והסדרות עליו, סופרמן נולד בחוברות הקומיקס. למרות שעברו כבר המון שנים מאז שנות השישים, אני עדיין שומר, עד היום, את כל 700 החוברות (!), אוצר יקר מעידן הזהב של הקומיקס האמריקאי. כל החוברות מחכות בשקיות ניילון ובארגזים, וממתינות בסבלנות לדור החדש של הצעירים, אם הוא יואיל בטובו קצת לזוז מהסמארטפונים והאייפדים שלו.

היוצרים של סופרמן היו שני בחורים יהודיים מקליבלנד, שאחד מהם נולד בעיר מולדתי, טורונטו, והם לקחו מוטיבים רבים מהתורה כדי ליצור את הסיפור. ההקבלות בין מוצאו של סופרמן, שנשלח בחללית כתינוק מעולם רחוק לפני השמדתו, מקביל לסיפורו של משה, שהונח בתיבה בנילוס כדי להגן עליו כשעולמו נחרב מהשעבוד ורצח התינוקות סביבו. לא הרבה אנשים יודעים את זה, אבל שמו המקורי של סופרמן בחוברות הקומיקס היה בכלל: 'קאל-אל' (Kal-El), שזה שמו של האלוקים, בצירוף המלה "קול". שם שאולי רומז על 'קול האל', בדומה למשה שהפך לנביא האלוקים, גם סופרמן משמיע את קול הטוב והצדק האמיתיים.

המשמעות שעומדת מאחורי סופרמן היא שזאת פורטת על נימי הנשמה, והיא זו שגרמה לו להצליח כל כך. מוסר ההשכל שמלמד אותנו סופרמן, כל כך דומה ללקחים ביהדות. בסרט, אביו של סופרמן (ג'ור-אל), אומר לבנו:

"אתה תעניק לבני כדור הארץ אידיאל לשאוף אליו.

הם ירדפו אחריך, הם ייכשלו ויפלו.

אולם בבוא העת הם יצטרפו אליך.

בבוא העת, אתה תסייע להם להשיג נפלאות".

האם יש דבר יהודי יותר מהמוטיב של אדם זר, אאוטסיידר, זה ששונה מכולם, כמו עם ישראל שעליו נאמר: "עם לבדד ישכון", עם שהגיע לעולם עם מטרה ותכלית, לעשות את כל שבכוחו כדי לתקן את העולם ולהפכו למקום טוב יותר?

גם לכל אחד מאיתנו יש תפקיד - לעשות את העולם טוב יותר!

תפקידנו ההיסטורי כעם הוא להיות אור לגויים, עם שגורם לבני האדם להכיר את החן, היופי והקדושה המוטבעים בנו, מתוך הרצון לאמת ולצדק שצרוב בנו. ולמרות שנותרה לנו עדיין עבודה רבה, התורה אכן הקנתה לנו, ולכל העולם כולו, אידיאלים בסיסיים כמו זכויות וחירות, לא לרצוח, לא לגנוב, לשמור ולהגן על היתומים, האלמנות והחלשים, "ואהבת לרעך כמוך", "צדק צדק תרדוף", חינוך והשכלה לכל, מנוחה ותנאים סוציאליים, ועוד המון נושאים אחרים שפעם ממש לא היו מובנים מאליהם, ולמרות שכיום עם התקדמות ההיסטוריה, נראה לנו שאי אפשר לחיות בעולם בלי חלק מהדברים האלה, צריך לזכור שהמקור של הכל היה בהר סיני, עם קבלת התורה. נראה שעוד יש הרבה עבודה לפנינו - להפוך את העולם למוסרי יותר, ולחיות על פי אותם אידאלים נעלים.

למרות שסופרמן נאלץ לפעמים להשתמש בכוח, מטרתו היחידה בכך היא רק כדי לגבור על הרוע, כדי שבסופו של דבר יהיה שלום בארץ. כך גם עם ישראל, האלימות אינה אידאל (באירופה, יש בכל כך הרבה כיכרות, אנדרטאות ופסלים של גיבורים מקומיים נושאי חרב...), וגם כאשר יהודי לוקח נשק בידיו, הרי זה רק כמוצא אחרון, גורם הרתעה כדי להשיב את האיזון השקט.

הרב נח ויינברג זצ"ל, המייסד וראש הישיבה של 'אש התורה', היה אומר פעמים רבות, שעמוק בפנים כל אדם רוצה להיות משיח. לכל אדם יש שאיפה פנימית וסודית ותחושת אחריות לא רק להפוך את העולם למקום טוב יותר, אלא לעשות כל מה שבכוחו כדי להפכו לעולם שלם. השאיפה העצמית הזאת היא שהתעוררה בשני הצעירים היהודים, שחיו בתקופה שבה הנאצים הרשעים החלו להשתלט ולאיים על העולם. חוסר המנוחה הפנימי היהודי הזה הוא שהוליד ויצר את סופרמן.

סופרמן לא היה סתם חזק או סתם אחד שיודע לעוף. סופרמן הפך להיות סמל לדורות, בגלל המסר שלו שנבע מתוך אידיאלים ושאיפות נעלים. זו צורה כל כך בסיסית ואוניברסלית: אנחנו רוצים לחיות בעולם של טוב, אמת וצדק, בעולם שבו למרות הצרות הרבות - הטוב מנצח.

כל שאנחנו צריכים לעשות, הוא להבין את המשימה שלנו, להשאיר אותה תמיד במודעות. לא להשאיר אותה אי שם כידע תיאורטי, אלא לחיות אותה, לפחות באותה התלהבות ועקביות בה יוצרי סופרמן היהודיים, סיגל ושוסטר, יצרו את הגיבור שלהם.

"אתה חייב להאמין שנשלחת לכאן למטרה.

ואפילו אם זה ייקח כל ימיך,

אתה חייב את זה לעצמך - לברר מהי אותה מטרה".

יהי רצון שגם אנחנו נזכה...

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן