רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

ראש השנה ויום כיפור

חוויה קסומה בעיר העתיקה

ג׳ בתשרי ה׳תשע״ט ג׳ בתשרי ה׳תשע״ט 12/09/2018 | מאת אלה שחור

לא האמנתי שאצליח להתחבר בכזאת עוצמה לאמירת הסליחות.

שמי אלה, אני בשנות השישים לחיי ותושבת אחד היישובים בצפון אזור השרון. אצלי זה כבר הפך למסורת. מידי שנה בסביבות חודש תשרי, אני יוצאת עם בעלי וכמה חברים קבועים שלנו, לחווית סליחות בירושלים. לא משנה מה יהיה, בסביבתי הקרובה כולם כבר יודעים, שעל חווית הסליחות אני לא אוותר.

למען האמת, זו חוויה די חדשה בשבילי. בעבר, ממש לא התחברתי לתקופה הזו בלוח השנה העברי. העומס של כל כך הרבה חגים צפופים ביחד לא עשה לי טוב, ולא הבנתי למה הם לא יותר מפוזרים, מה שהיה הרבה יותר פרקטי, והרבה יותר ממלא את ימי החורף נטולי החגים.

ובכל זאת, הרגשתי שאני צריכה לעשות משהו כדי להתחבר קצת לתקופה, משהו מעבר לארוחות החג שאני רגילה לעשות בבית. ובתזמון מושלם הגיע אלינו חבר טוב בשם שי, שבא עם הצעה מפתה. שי הוא חבר טוב וגם שכן, שתמיד מוצא את הבילויים המעניינים והפיקנטיים במיוחד. הוא החזיק בידיו פלאייר צבעוני עם תמונת רקע של הכותל המערבי. כן. פרסומת על 'סליחה בעתיקה'. מעולם לא השתתפתי באירוע סליחות לסוגיו, וליתר דיוק, גם לא כל כך עניין אותי לעשות זאת. לא הבנתי ממי אני צריכה לבקש סליחה, ועל מה בדיוק; ובכלל, בקשת סליחה נראית לי משהו אישי ואינטימי, וממש לא משהו שאמור להיות קשור לאחרים. ובכל זאת, כשראיתי את המודעה ואת הכותל, משהו בתוכי אמר לי, 'לכי על זה'.

כך מצאתי את עצמי מצונפת בבגדים חמים, בלילה ירושלמי קריר, אי שם בסמטאות העיר העתיקה. מיד כשנכנסנו לשער חומת העיר, כבר הרגשתי משהו באויר. לראות את אלפי האנשים שמסתובבים שם. בני אדם שטרחו ובאו מכל קצוות המדינה בכזו שעה מאוחרת, לא עבור בילויים של שיגרה, אלא עבור משהו נעלה, רוחני - זה לא דבר שרואים כל יום, ואולי אפילו דבר שלא רואים בכלל.

התקדמנו. והנה לפנינו רחבת הכותל המערבי - מרשימה, מלאת אדם, מוארת, מושכת. בליל של נוסחי סליחות נשמע שם בקולות רמים. קבוצות שונות, מגזרים שונים. עם ישראל בקטן. חלק מהמנגינות אפילו היו מוכרות לי מהיכן שהוא. ואז, בשעה היעודה, שמנו את פנינו אל הבניין הגדול שמאחורינו, מרכז 'אש התורה'. טיפסנו אל הכניסה, שם קיבל את פנינו צוות נחמד ומאיר פנים, שהפנה אותנו אל מדרגות שהובילו אותנו למעלה, אל גג הבנין. כשהגענו לפסגה, נשימתי כמעט ונעצרה מעוצמת המראה שנגלה לפנינו. תמונה פנורמית של כל אזור הר הבית ולמרגלותיו רחבת הכותל, הרגשתי שמשהו זז בנשמתי. זה לא משהו שיכולתי להסביר במילים, וגם כעת אני מתקשה להגדיר מה בדיוק עבר עלי, אבל המשהו הזה היה מאד עוצמתי. למרות שבדרך כלל אני לא כזו סנטימנטלית, משהו במעמד ובאווירה גרם לי להתחיל לבכות מהתרגשות. המדריך החביב של 'אש התורה', איתיאל, שליווה אותנו, החל במסירת הסברים על כל מה שמסביב, אבל אותי זה כמעט לא עניין, הייתי מרותקת לאווירת הסליחות.

בימי הסליחות נפתחת הזדמנות פנימית להתחיל דף חדש

שיאו של הערב, כך הסתבר, עוד היה לפנינו. מן הגג ירדנו הישר לאולם הגדול של 'אש התורה', והתמקמנו. אין לי מילים לתאר את עצמת החוויה. איתיאל, ויחד עמו צוות נגנים, הביאו אותי אל עולם אחר, שטרם הכרתי. מה אומר לכם? כל כך היה לי חבל שלא הייתי שם כמה עשרות שנים קודם. בפעם הראשונה בחיי התחברתי לעומק של הסליחות ושל התקופה. איתיאל דיבר כל כך יפה, על כך שבימי הסליחות נפתחת הזדמנות להתחיל דף חדש בהמון תחומים בחיים, מי יכול לומר על עצמו שאין לו מערכות יחסים שהוא היה רוצה להתחיל אותן מחדש? את האמת, גם אני בחיי האישיים והמשפחתיים סוחבת איתי כמה תיקים שהייתי רוצה לפתוח, לגעת בהם ולחסל אחת ולתמיד. ובעצם, המשיך איתיאל, לא רק מערכות היחסים שלנו זקוקות לטיפול. כל תחום באשר הוא יכול להשתפר, אם רק נעיר את עצמנו ונצא מהישנוניות שלנו, בימי הסליחות.

לראשונה בחיי, המושג 'תשובה' קיבל אצלי משמעות אמיתית, שונה לחלוטין מהתפיסה השטחית שהייתה לי לפני כן. הבנתי איך לא מדובר רק על ימים בלוח השנה, אלא על התעוררות של תהליכים פנימיים שמתרחשים אצלי בלב. הצירוף המוצלח של מוזיקה, הסברים רוחניים בטוב טעם, ואווירת ירושלים העתיקה, הצליחו להביא אותי למקומות פנימיים בתוך נפשי. היום, אחרי כמה שנים שאני משתתפת ב'סליחה בעתיקה', אני אומרת בבירור, חווית 'סליחה בעתיקה' נותנת לי כוח לכל שנה כולה.

ולסיום, אני ממליצה בחום, לכל מי שקורא את מה שכתבתי - לכו להשתתף בחווית הסליחות, יש לכם עוד הזדמנות.

לפרטים והצטרפות הקליקו כאן.

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן