רשימת תפוצה

אקטואליה

אמריקה שוב הפסידה, בקרב על הטרור

כ״ט בכסלו ה׳תשע״ה 21/12/2014 | מאת הרב שרגא סימונס

האם אמריקה מניחה לטרור לנצח?

רבים תוהים מה תהיה השפעת ביטול הקרנת הסרט הסאטירי של סוני: "ראיון סוף", שמספר על ניסיון התנקשות בדיקטטור הצפון קוריאני, קים ג'ונג און.

הסאגה החלה בקיץ האחרון, כשחדשות צפון קוריאה הבטיחו תגובה "קשה" ו"חסרת רחמים" אם הסרט יצא לאור. בתגובה, הנהלת הוליווד הורתה לערוך שינויים דיגיטליים באלפי תמונות, כדי למנוע פגיעה בצפון קוריאה.

ניסיון הפיוס נכשל. בחודש שעבר נפרצה מערכת המחשבים של סוני, ככל הנראה על ידי האקרים שפועלים למען צפון קוריאה. ההאקרים - שהזכירו במכתב האיום שלהם את אסון התאומים – איימו לתקוף כל קולנוע שיקרין את הסרט, כוכבי הסרט ביטלו סדרת חשיפות מקדימות לסרט, וסוני הורידה את הפרסומים בטלוויזיה. למחרת, רשתות הקולנוע ביטלו את הסכמי ההפצה שלהם.

סוני מאשימה את רשתות הקולנוע, אולם זה לא מסביר מדוע היא לא אימצה מיד הסכמי הפצה חדשים – מכירת די.וי.די אונליין או הצעות להפצה בכבלים.

הנקודה כאן אינה הגנה על הסרט עצמו, שהוא בכל מקרה חסר טעם ומטופש, אלא עד לאיזו מידה נרשה לטרוריסטים לנהל את חיינו?

מה מונח על כפות המאזניים?

בוא נבהיר כמה דברים:

  • העולם מלא וגדוש בטרוריסטים שמטרת חייהם היא לתקוף את הערכים המערביים, ובכללם חופש הביטוי והיוזמה החופשית.

  • הטרוריסטים אינם משחקים על פי הכללים שלנו, וכל ניסיונות הפיוס מובילים תמיד לתוצאה ההפוכה של עידודם (נוויל צ'מברליין, אם זה מזכיר לכם משהו?).

  • ניצחון על הטרוריסטים – בדיוק כמו על בריון בית הספר – דורש נחישות ונכונות להתייצב ולעמוד מולם.

כשהשחקן ההוליוודי ג'ורג' קלוני ניסה להחתים את חבריו על עצומה נגד דרישות ההאקרים, הוא לא הצליח להשיג אפילו חתימה אחת. "אף אחד לא קם. אף אחד לא נקט עמדה", הוא התלונן.

אין זאת הפעם הראשונה שהוליווד נכנעת לטרור.

הכותב לא רצה "בלגן על הראש שלי" בגלל סרט

סרט יום הדין של רולנד אמריך, 2012, מתאר את השמדתו של הבית הלבן יחד עם נקודות ציון דתיות, כמו הקפלה הסיסטינית ועוד אתרים נוצרים. אחד המקומות שהשמטתו בולטת לעין הוא הכעבה במכה, האתר הקדוש ביותר לאיסלם. "רציתי לעשות את זה, מוכרח להודות", אמר אמריך. "אבל שותפי לכתיבה הארולד אמר, 'לא רוצה בלגן על הראש שלי בגלל סרט'... אז פשוט לא הכנסתי את זה."

ספרו של טום קלנסי, כל הפחדים כולם, עוסק במזימה של מחבלים פלסטינאים לפוצץ פצצה גרעינית במשחקי הסופר בול האמריקאים. הספר מלא בדמויות אסלאמיות קיצוניות ומסתיים בעריפת ראש בערב הסעודית. אולם כאשר הספר הפך לסרט פעולה הוליוודי, הרשעים הפכו איכשהו ממחבלים מוסלמים לניאו נאצים.

בריונים טרוריסטיים הטילו וטו על הסרט התיקון הראשון.

אור נגד חושך

האם ישנה דרך אחרת?

פה בארץ ישראל, כידוע, כולנו מהווים מטרת יעד תמידית לטרור. גלאי מתכות ושומרים מוצבים בכניסה לכל בנק או סניף דואר; במסעדות אנחנו משלמים תוספת שמירה. ולמרות המטרדים האלה, אנחנו מצליחים לשמור על אוחר חיים תקין.

אסור לעולם להרשות לבריונים ברבריים להכתיב לו תנאים על פי העיקרון של "החזק צודק".

כן, תושבי ארה"ב חוששים שבשל "פגיעה" בטרוריסטים הם עלולים למצוא את עצמם באולם קולנוע מופצץ (למרות שבמקרה זה, הובהר שלא קיים איום ממשי). אולם חברה שרוצה לשמור על חירויותיה חייבת להיות מוכנה להילחם למענן.

האייתולות באירן עוקבים בזהירות אחר מפגן החולשה ומורך הלב הזה

המקרה של סוני יוצר תקדים חמור. תהיו בטוחים שהאייתולות באירן – עם עשרות קבוצות טרור אחרות – עוקבים בזהירות אחר מפגן החולשה ומורך הלב הזה.

הסיפור של סוני אינו הראשון, ולצערי כנראה גם לא האחרון. כמו שאמר ג'ורג' קלוני, התגובה פותחת דלת לזרם של סחטנות ודרישות כופר. "זה היה יכול לקרות לחברת אלקטרוניקה, חברת מכוניות, חדר חדשות. זה היה יכול לקרות לכל אחד... תבינו מה קורה כאן עכשיו, בגלל שהעולם פשוט השתנה לך מול העיניים, בלי שבכלל שמת לב".

בחנוכה אנחנו מעמידים חנוכיה שפונה החוצה, כדי להפיץ את אורה. מאז שהיוונים ניסו לחסל את ערכי החיים שלנו, זאת הדרך שלנו להילחם בכוחות החושך. והיום, 2,200 שנים אחר כך, אם אנחנו רוצים לגבור על האיומים והטרור, אנחנו חייבים להגביר את עמידתנו הנחושה על הערכים היקרים לנו כל כך.

מאמרים נבחרים

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

[contact-form-7 404 "לא נמצא"]

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram