רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

מהות החג

זאת חנוכה

א׳ בטבת ה׳תשע״ט א׳ בטבת ה׳תשע״ט 09/12/2018 | מאת הרב חגי ספיר

כבר סיימנו להדליק, אבל יש לנו עוד יום שלם של "זאת חנוכה" עם ים של סגולות ושפע!

הגענו לנר שמיני של חנוכה. הדלקנו חנוכיה מלאה, הצטלמנו, שמחנו, עוברים הלאה, אפילו הלימודים במוסדות החינוך חוזרים לשיגרה ומתחדשים.

מה שלא כולם יודעים, זה שהיום השמיני של חנוכה הוא היום הכי חשוב של חנוכה. דוקא שגמרנו עם ההדלקה, ביום הגדול הזה, היום השמיני, קרו כל כך הרבה ניסים, ירד לעולם כל כך הרבה שפע, וגם עכשיו ממש, זה מה שקורה.

בספרי המקובלים מובאת הקבלה בין חגי ישראל לזמני היום. היום מתחיל כשהשמש זורחת, וזה מקביל לחג הפסח, החג שבו עם ישראל נולד – כעם. אבל עוד לפני שהחמה הנצה, יש שני מועדים שגרמו לזה לקרות. האחד זה פורים, שמקביל לעלות השחר, כאשר עדיין הכל חשוך אבל יש התחלה של שחר חדש. חנוכה משול לחצות הלילה. הזמן שבו באמת הכל חשוך לגמרי, אבל הרגע שבו עברנו את שיא הלילה, ומתחילה הספירה לאחור לקראת ההארה. זה לא מיקרי שחנוכה תמיד חל בלילות הארוכים ביותר בשנה. כתוב ש"מעולם לא ירדה שכינה למטה מעשרה טפחים" – אבל את נר החנוכה מדליקים דוקא במתחת לעשרה טפחים, כל השמנים כשרים, כל הפתילות כשרות, מעוררים פה את הניצוץ היהודי החבוי שקיים אצל כולנו, נותנים לניצוץ הזה להאיר לנו את חשכת הגלות. היום השמיני, אחרי שהחנוכיה כבר התמלאה לה, זה היום שבו נפתחים בשמים כל מיני שערים, שבדרך כלל הם חסומים. צריך לנצל את היום הזה. לתפילה, לשמחה, לצדקה, למעשים טובים.

הרבי מרוז'ין, צדיק גדול שחי לפני כמאה וחמישים שנה, אמר על היום הזה מילים מאד מרגשות. הוא אמר ש"אותה הפעולה שצדיקי הדור הגדולים ביותר אינם יכולים לפעול בתפילת נעילה ביום כיפור, יכול כל יהודי פשוט לבקש ולפעול בדמעות שיזיל מול הנרות ביום זאת חנוכה".

אחרי כל הדיבורים היפים על חנוכה, כולנו הרגשנו גם קושי ומועקה – צריך למנף את זה!

אחרי כל הדיבורים היפים על חנוכה, כמה שזה חביב ונחמד, משפחתי ומרגש, צריך להיות אמיתיים - כולנו הרגשנו גם קושי ומועקה בימים האלה. הילדים בחופש, יש פער אצל כולנו בין הרצוי למצוי, ובכל בית מתפתחות מריבות, חיכוכים, בעיות כספיות וכל מיני צרות. יש סיבה לכך שזה פוגש אותנו דוקא בימי החנוכה – כדי שנוכל למנף את זה, להתפלל על זה, זו הסיבה לכל הקשיים, ודוקא היום, ביום שבו השערים פתוחים, זה הזמן המובחר.

לכן, אסור לתת לשיגרה לחזור מהר מדי. כדאי מאד להשתדל ולהשקיע זמן לבקש על כל מה שצריך. גם ברובד הכי אגואיסטי וחומרי (פרנסה, בית רכב), גם ברובד הרוחני (חיזוק באמונה, אהבה) גם עבור כלל ישראל (שכידוע לא יזיקו כמה ישועות בתחום החברתי, הבטחוני, המדיני, ובכלל). לא לשכוח את כל אלה שיושבים בחושך: החולים, הבודדים. כדאי לזכור גם את יהונתן בן מלכה פולארד, שכבר יושב כ- 30 שנים בכלא ולא רואה את האור בקצה המנהרה. (זהו מאמר משנה שעברה: יונתן פולארד שוחרר כבר השנה! העורכת)

זה הזמן לפרגן, לגרום למישהו לחייך. לסגור את הטלפון לכמה דקות ולנסות למצוא נקודה טובה, לחפש את הטוב, להודות על כך. זו עצה טובה לכל יום, אבל ביום המיוחד הזה, ממש חבל לפספס, השערים פתוחים!

בהצלחה!

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן