רשימת תפוצה

משפחה

איך לחנך ילדים לרציונליות

ט״ז באלול ה׳תשע״ה 31/08/2015 | מאת מערכת aish.co.il

כבר בגיל ארבע, אפשר לתת לילדים את הכלים שיגרמו להם להתמודד נכון עם החיים.

מיזם ליבא, לא מפסיק להפתיע, בחומרים הכי רלונטיים והכי חדשניים. במאמר חדש, לקראת שנת הלימודים החדשה, דן אריאלי, מומחה לכלכלה התנהגותית מאוניברסיטת דיוק בארה"ב ומחברם של רבי המכר "לא רציונלי ולא במקרה" ו"האמת על באמת", מביא חידושים נפלאים בתחום חינוך הילדים. בשיחה עם הרב עופר גיסין על חינוך נכון לילדים ועל נתינת כלים להתמודדות עם החיים.

הדבר הראשון שאליו יש לחנך ילדים, אומר אריאלי, הוא היכולת להתגבר על פיתויים. החוקר והפסיכולוג וולטר מישל, ערך בשנות השישים מחקר שנכנס לדברי הימים של הפסיכולוגיה וזכה לכינוי "מבחן המרשמלו". במסגרת המחקר, אסף מישל ילדים בני ארבע וחילק להם מרשמלו. הוא הבטיח להם שמי שלא יאכל את המרשמלו במשך עשר דקות, יקבל שניים. "היו ילדים שאכלו וילדים שחיכו", מספר אריאלי, "והמחקר הוכיח שאלו שחיכו, כעבור עשרים שנה הצליחו הרבה יותר באוניברסיטה".

גם מחקרים חדשים מראים שילדים שמצליחים להתגבר על פיתויים, נמצאים במקום טוב יותר בהמשך חייהם מבחינה כלכלית, בריאותית ופלילית. "כלומר", אומר אריאלי, "היכולת להתמודד עם פיתויים היא יכולת חשובה".

"כשמסתכלים על הילדים האלה – זה לא שיש ילד שלא מתפתה ממרשמלו, אלא שיש ילדים שמסיחים את דעתם מהמרשמלו". אנחנו צריכים לחשוב איך ללמד את הילדים איך לא להתפתות – לא בדרך של להסתכל עליו ולהחליט שהוא לא מפתה אלא ביכולת להסיח ממנו את הדעת ולהתמקד במשהו אחר.

הדבר השני החשוב בחינוך ילדים, אומר אריאלי, הוא ליצור סולם ערכי – מערכת חוקים לגבי ההתנהלות בחיים. "אני בתור אבא רוצה לתת לילדים שלי מצד אחד חוקי עבור/אל תעבור פשוטים וברורים, כאלה שאין מה לחשוב לגביהם אלא רק להתרגל לנהוג לפיהם, ומצד שני – יכולת לנסח חוקים בעצמם". צריך לתת לילדים את היכולת להבין כמה החיים מסובכים, וכמה חוקים יכולים לעזור להם.

קשה היום לחזות איך ייראה העולם בעתיד, אומר אריאלי, ואחד הדברים שמטרידים הוא שאנחנו לא מלמדים ילדים איך לאהוב ללמוד. "ללמד אותם דברים ספציפיים זה פחות חכם ויעיל. צריך ללמד אנשים לחשוב על החיים שלהם לטווח ארוך".

לצפיה בוידאו של השיחה המלאה ניתן להיכנס לאתר ליבא. כדאי.

מאמרים נבחרים

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

    הצטרפו לניוזלטר השבועי

    linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram