רשימת תפוצה

על הכרויות

אל תתעלמו מתמרורי אזהרה

ו׳ במרחשון ה׳תשע״ו 19/10/2015 | מאת עליזה בן שלום

אם אתה מתנתק ממערכת יחסים, עשה זאת בגלל סיבה טובה.

כשנפרדים אחרי שיוצאים רציני

סוף סוף הכרתם מישהו מיוחד באמת והלב שלכם מתרחב, הערנות שלכם פוחתת ואתם מרגישים מחוברים לדייט שלכם. ואז מתחילים להופיע סימני אזהרה. אבל בגלל שאתם מרגישים כבר מחוברים וטוב לכם עם מערכת היחסים הזאת, אתם לא רוצים לותר עליה. אולי תמשיכו לצאת כדי לבדוק אם המצב ישתנה.

הרבה פעמים יש לנו תחושת בטן מטרידה, שמזכירה לנו שיש לנו כמה חששות רציניים – נורות אזהרה – ביחס לאדם הזה. מכיוון שאתם אנשים טובים, אתם רוצים לדון את השני לכף זכות, לחכות ולקוות ולהתפלל שזה לא מה שאתם חושבים.

כשאני עובדת עם מטופלים, זה השלב שבו אני מזכירה להם שהרבה יותר קל לפרק חברות מאשר לפרק אירוסין. אני מזכירה להם את הגדרותיהם הקודמות - על אילו דברים הם לא היו מוכנים בשום פנים ואופן להתפשר. אני עוזרת להם להכיר בכך שנורות האזהרה האלה, הם באמת אדומים ולא צהובים.

אם אתם עוברים דבר כזה בעצמכם, שאלו את עצמכם: האם אוכל לשמוח בחיים עם מישהו שיש לו / שעושה את הדבר הזה? האם האדם הזה יעזור לממש את מלוא הפוטנציאל שלי? האם סימן האזהרה הזה ימנע ממנו להיות שותף שאני צריך/כה ?

#האם זה בן/בת הזוג שמתאים לי או שאני צריך לצאת מהקשר הזה עכשיו, באדיבות ובנימוס?

אל תשאלו: אולי אין מישהו טוב יותר? אלא שאלו: האם זה הזיווג שמתאים לי או שאני צריך לצאת מהקשר הזה עכשיו, באדיבות ובנימוס??

ככל שמערכת היחסים תימשך יותר זמן, כך יהיה יותר קשה להתנתק ממנה. נסו להגיע להחלטה, וברגע שתגיעו להחלטה, אל תעכבו את הביצוע (לתשומת לבכם: אם לא ברור לכם מה צבע האורות שלפניכם, חכו מעט כדי לברר אם הם באמת אדומים). ברגע שאתם מבחינים בנורת אזהרה ברורה, קבלו את התמיכה שאתם צריכים והגיעו להחלטה הנכונה עכשיו. עיכוב בפרידה עלול להוביל לאירוסין ואף לנישואים מפוקפקים.

אי אפשר להיפרד, אנחנו מאורסים

בתור אחת שעוסקת בהיכרויות למטרת נישואין, אני יכולה לומר לכם מנקודת מבט מקצועית, שיותר קשרי אירוסים ניתקים ממה שאתם חושבים. אולי אתם מכירים מישהו שמצא את עצמו, או שאתם מצאתם את עצמכם, באחת הסיטואציות הבאות:

"אני לא יכול לעזוב אותה! אנחנו מאורסים ואני לא כזה. אני טיפוס שגומר מה שהוא מתחיל."

"כבר עשינו מסיבת אירוסין. אני כל כך מתביישת לבטל עכשיו. ומה אני אעשה עם כל המתנות, והטבעת? יהיה בסדר. אני חושבת שאני פשוט אתחתן."

"אולי הוא ישתנה. אני יודעת שיש כאן תמרור אזהרה ברור, אבל אם הגענו עד כאן, אז נצטרך לעבוד על זה יחד."

"המשפחה שלי ממש תכעס. הם באמת אוהבים את הארוסה שלי. אני לא יכול לעשות להם את זה".

יהיו מה שיהיו אורות הסכנה שבגללם אתם רוצים לבטל אירוסין, זאת הסיבה שלכם והיא ליגיטימית! אדום הוא סימן לסכנה: אתם נמצאים בסכנת עשיית צעד משמעותי מוטעה! (רגליים קרות לעומת זאת אינן תמרור אזהרה. חרדת טרום נישואין יכולה לקרות לכל אחד, ולא משנה מי אתם או למי אתם מאורסים. לכן חשוב שיהיה לכם מדריך או חבר/ה טוב/ה שיוכלו לעזור לכם להפריד בין דאגות אמיתיות לחששות זמניים).

גם אם שילמתם כבר לאולם, קניתם שמלה/חליפה, או הזמנתם קייטרינג, תמרורי אזהרה הם תמרורי אזהרה. בדיוק כמו שקל יותר לסיים חברות מאשר לשבור אירוסין, הרבה יותר קל לבטל אירוסין מאשר להתגרש. גם אם אתם מרגישים נורא, הרבה יותר נורא לפרק נישואין ולעיתים אף תא משפחתי. במצבים שבהם יש תמרורי אזהרה רציניים, ברור שעדיף שבירת אירוסין על פני גירושין. צורת חשיבה כזאת נעשית יותר בשכל מאשר בלב. זה לא קל, פשוט או מהנה, וכמו שכולנו יודעים, לפעמים קשה לעשות את הדבר הנכון.

נישאתי, ואני רואה נורת אזהרה

למרות שהמאמר הזה עוסק בהיכרויות, אנחנו צריכים לגעת בנושא של נישואים עם תמרור אזהרה. אם מדובר בהתעללות, התמכרות או ניאוף, ברור שהביטחון האישי שלכם ראשון במעלה. אם תמרור האזהרה הוא נושא מטריד אחר, יהיה חכם אם תפנו לעזרה במהירות האפשרית. ככל שתקבלו עזרה מהר יותר, כך יגדלו הסיכויים שלכם להוריד את רמת הכוננות מאדום .לצהוב אם זה אפשרי

אם ידעתם על תמרור האזהרה הזה כבר בתקופת ההיכרות, ובחרתם באופן מודע להתחתן, מה שחשוב עכשיו הוא שתפעלו כדי לטפל בבעיות האלה. יש לכם מחויבות גדולה יותר לטפל בבעיה, ולא לעזוב את מערכת היחסים (זכרו, לא כשמדובר במצבים שבהם יש חשש לביטחונכם האישי).

ומה אם אותות הסכנה הופיעו רק אחרי הנישואין? טיפול בנושא עם כל הלב והנשמה, בעזרת ליווי מקצועי, יאפשר להגיע לתוצאות הטובות ביותר.

על פי ג'ון גוטמן, מומחה ביציבות בנישואין, המפתח למערכת יחסים מוצלחת הוא כיצד אתם מיישבים קונפליקט. עליות ומורדות במערכת היחסים הן דבר נורמאלי. מה שחסר לזוגות במערכות יחסים לא בריאות, זה גם ההבנה העמוקה וגם האסטרטגיות שיעזרו ליישב קונפליקטים. מצד שני, זוגות במערכות יחסים בריאות משקיעים ולומדים אסטרטגיות לפתרון מחלוקות, ומיישמים את הידע הזה יום יום.

יהי רצון שתמצאו את בני הזוג המתאימים לכם ותזכו לקשר ארוך, אוהב ובריא לכל החיים.

מאמרים נבחרים

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

    הצטרפו לניוזלטר השבועי

    linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram