רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

השבוע בהסטוריה של עם ישראל

השבוע בהיסטוריה של עם ישראל

כ״ט בשבט ה׳תשע״ו כ״ט בשבט ה׳תשע״ו 08/02/2016 | מאת ירמיהו ראק

א'-ז' אדר א'

השנה- ת"ר (1840), המקום- דמשק בירת סוריה. מוחמד עלי שליט מצרים (לא המתאגרף!) ידיד של הצרפתים שולט בדמשק. נזיר נוצרי בשם תומאסו ומשרתו המוסלמי נעלמים לאחר שנראו תולים מודעה בשוק היהודי ב-א' אדר א.

למרות שהמעורבות של תומאסו בעסקים מפוקפקים היתה ידועה, זה לא מנע מהקהילות הנוצריות בעיר ל"התלבש" על היהודים ולהאשים אותם ברצח של תומאסו, וכך קונסול צרפת בדמשק פתח בחקירה נגד היהודים

ספר יהודי שנחשד במעשה, מכיון שליד המספרה שלו נתלתה המודעה של הנזיר, נעצר ולאחר עינויים "הודה" ברצח. עוד מספר יהודים נאשמו ברצח המשרת של תומאסו, הם נעצרו ועונו. בין העצורים בפרשה היה גם רבה של דמשק. השמועה בדבר עלילת הדם הגיעה ליהדות העולם, ועוררה רעש גדול. בהשתדלות משה מונטפיורי הוציא הסולטן איסור להפיץ את העלילה נגד היהודים.

בסופו של דבר הצליחה משפחת רוטשילד להניח את ידה על מסמכים שתיעדו את הפרשה והפיצו אותם בעיתונות העולמית. הדבר עורר סערה גדולה, ומשלחת של יהודים צרפתים הצליחה לגרום להתערבות שליט מצרים מוחמד עלי, וכך שוחררו 7 העצורים שנותרו בחיים.


בשנת 2365 שנים לבריאת העולם ב-ז' אדר נולד במצרים, לעמרם ויוכבד משבט לוי, תינוק קטן, אח לאהרן ומרים. תינוק זה היה למנהיג הראשון של עם ישראל. זמן קצר לאחר שנולד שמו אותו הוריו בתיבה קטנה ביאור, כדי לנסות להצילו מהמצרים שגזרו להשליך אל היאור את כלהתינוקות הזכרים של בני ישראל. הוא נמשה מהמים על ידי בתיה בת פרעה (ולכן קרוי שמו משה), וכך באופן מופלא גדל משה בביתו של האויב הגדול של עמו- פרעה. כשגדל ויצא מהארמון וראה את אחיו סובלים, התערב בנעשה איתם ואף הרג מצרי שהתעמר ביהודי. לאורך כל הדרך התייחד משה בדאגה ואכפתיות לכל אחד- תכונות שהכשירו אותו להיות מנהיג. משה נאלץ לברוח למדין לאחר הריגת המצרי, ושם התחתן עם ציפורה בת יתרו, ועבד כרועה צאן. בהתגלות א-לוהית מול הסנה הבוער נשלח משה חזרה למצרים, ולאחר סדרה ניסית של מכות יצאו בני ישראל ממצרים.

הם הגיעו לים סוף שנבקע לפניהם, המשיכו להר סיני שם קיבלו את התורה בהתגלות נבואית שבה  מעמדו של משה רבינו כמנהיג ומקשר בין עם ישראל לא-לוהים, נקבע מעל לכל ספק.

לאורך כל הדרך התאפיין משה בהשקעה ובמסירות לעם ישראל, הוא הקדיש את כל כולו למען אחרים ולא החשיב את עצמו כלל, עד כדי כך שהתורה יוצאת מגדרה לשבח אותו "והאיש משה עניו מאד מכל האדם אשר על פני האדמה" (במדבר יב, ג).

משה נפטר באותו תאריך בדיוק - ז' אדר, בגיל 120 (ומכאן המקור לברכה "עד 120 שנה"), ונקבר בהר נבו.

יום זה גם נקבע כיום הזיכרון לחללי צה"ל שמקום קבורתם לא נודע, כפי שגם מקום קבורתו של משה לא נודע.

מאמרים נבחרים

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן