רשימת תפוצה

חכמת היהדות

השבוע בהיסטוריה של עם ישראל

כ״ב באדר א׳ ה׳תשע״ו 02/03/2016 | מאת ירמיהו ראק

כה' אדר א'- א' אדר ב'

ארץ ישראל לאחר חורבן בית שני, (לפני כ-2000 שנה). הרומאים שולטים בארץ ישראל, הקיסר אדריינוס העומד בראש, רוצה להשליט את התרבות ההלניסטית ולהכחיד כל זכר לתרבות והדת היהודית.

שורה של גזרות הוטלו על היהודים, ביניהן איסור על קיום ברית מילה, איסור על "סמיכת זקנים" (סמיכת חכם על ידי חכמים אחרים שנותנים לו תוקף לדון ולשפוט), איסור על לימוד תורה, איסור על תליית מזוזה בפתחי הבתים, ועוד גזרות שונות ומשונות.

קיום מצוות היה עילה מספיקה להטלת עונש מוות, ויהודים רבים מסרו את נפשם למען יהדותם. אפילו את שם הארץ החליפו מ- פרובינקיה יודיאה- מחוז יהודה, ל- פרובינקיה פלאישתינה- מחוז הפלישתים. (על שם הפלישתים המקראיים, הפלשתינים שאנחנו מכירים לא היו קיימים באותה תקופה!).

בעקבות הגזרות פרץ מרד בר כוכבא שלאחר קרבות קשים דוכא ביד קשה.

על פי המסורת כ"ח אדר היה היום שבו התבטלו הגזרות של אדריינוס, ולכן היה נהוג לציין אותו כיום של שמחה.


ב-א' אדר בשנת ד' תתקכ"ד נפטר רבי אברהם אבן עזרא.

האבן עזרא היה אחד מגדולי הפרשנים על התורה, ומלבד פירושו על התורה כתב הרבה בנושאי דקדוק ושירה. הוא היה מוערך מאוד בקרב חכמי דורו, ועד היום נוהגים לשיר רבים משיריו שאחד המפורסמים שבהם הוא- "אגדלך"- https://www.youtube.com/watch?v=pGVa02pEGy0

כמו כן כתב גם על מתמטיקה והשתמש בשיטה העשרונית. הוא היה ידוע בשנינותו, וכתב כמה שירים שבהם מתאר בחינניות ובשנינות את מזלו הגרוע. אחד מהם הוא- "גלגל המזלות":

גַּלְגַּל וּמַזָּלוֹת בְּמַעְמָדָם נָטוּ בְּמַהְלָכָם לְמוֹלַדְתִּי;
לוּ יִהְיוּ נֵרוֹת סְחוֹרָתִי – לֹא-יֶחֱשַׁךְ שֶׁמֶשׁ עֲדֵי מוֹתִי!
אִיגַע לְהַצְלִיחַ וְלֹא-אוּכַל, כִּי עִוְּתוּנִי כּוֹכְבֵי שָׁמָי;
לוּ אֶהֱיֶה סֹחֵר בְּתַכְרִיכִין– לֹא יִגְוְעוּן אִישִׁים בְּכָל יָמָי!

מאמרים נבחרים

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

    הצטרפו לניוזלטר השבועי

    linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram