רשימת תפוצה

תובנות מהחיים

החיים שלנו תותים

י״ג באדר ב׳ ה׳תשע״ו 23/03/2016 | מאת אבינועם הרש

אולי החיים שלנו בארץ הזאת לא כל כך גרועים כפי שחשבנו...

אין לנו זכות בכלל להתלונן
הכל טפו חמסה וברוך השם כי:
החיים שלנו תותים!

(מתוך 'החיים שלנו תותים', חנן בן ארי)

פורים דופק בפתח ואין זמן יותר מתאים מ'שנכנס אדר מרבין בשמחה', לתהות קצת ברצינות ולשאול לשלומה של השמחה הפרטית שלנו.

נתקלתי ב'דו"ח האושר העולמי' ואחרי שקראתי את המדדים שעל פיהם נקבעת רמת האושר בחיים, נראה שהשיר הנ"ל מעיד יותר על פטריות ההזיה שנאכלו על ידי מחבר השיר מאשר על שיקוף המצב הניכר מבין שורותיו.

ת'כלס, עד עכשיו אין לי מושג מה נפל על הבן אדם: תותים? מה תותים? איזה תותים?

האם רק אני מרגיש שאתה כבר לא יכול ללכת סתם ככה בירושלים עם מבט מפוזר לעבר השמיים או תקוע על הנעליים, כי לך תדע אם תלמידת בית ספר שבאה מולך עם הספרים והמחברות והמבט התמים והעדין תשאג לך פתאום אללה הוא אכבר ותוציא עליך סכין?!

ושלא נתחיל בכלל לדבר על מחירי הדיור ויוקר המחיה.

אפילו לקנות תותים בלתי אפשרי בעליל מבלי למכור כליה על הדרך.

אבל אז, כשכל המחשבות הללו הביאו אותי לבאסה רצינית וגרמו לי לרצות ללכת לסופר ולהתפנק באיזה מבט מקרוב על מילקי אמיתי ולחשוב איך הטעם שלו נמרח לי על הפה, נתקלתי בנתון המדהים הבא:

מבין 158 מדינות המדורגים על פי מדדים כמו תוחלת חיים, תל"ג לנפש ושחיתות במדינה: ישראל מדורגת במקום ה11. לפני ארה"ב (מקום 15) ובעיקר לפני מדינת ההגירה האולטימטיבית הידועה בחיי הדבש שלה ליהודים, גרמניה שלקחה את המקום ה26.

קראתם? יופי. יש לכם הסבר רציונלי לנתונים האלו? כי לי אין.

אתם מבינים? למרות שישראל היא בין המדינות בעלות יוקר המחיה הגבוה ביותר לנפש, מכל המדינות החברות בOESD וממוקמת גם בצמרת המפוקפקת של המדינות בעלות הפערים החברתיים הגדולים ביותר.

למרות שאנחנו חיים כאן באזור שהוא הכי לא שוויץ בעולם (שקטפה אגב את המקום הראשון) ונתונים תחת סכנת חיים תמידית, מוקפים בשכנים נחמדים דוגמת 'חמאס' ו'חיזבאללה' שתמיד ישמחו לארח אותנו לקפה שחור.

למרות הכול מסתבר לפי הסקר האחרון שהחיים שלנו כאן, הרבה יותר טובים ממה שחשבנו.

מה זה אומר?

קודם כל שכנראה ישנו פער גדול מטריד ומהותי ביותר בין האינפורמציה שהתקשורת מאכילה אותנו בכפית לבין התמונה האמיתית:

אולי בגלל שאייטמים (ידיעות) החדשותיות על הרג, רצח וכל מיני מקרי מוות, מוכרות יותר ומביאות יותר רייטינג, מאשר על סתם דברים טובים ונחמדים שקורים בעולם.

הרי מה שבאמת מעניין את התקשורת במחילה, הוא לא בדיוק להפוך את החיים שלנו לטובים יותר על ידי הדגשת האירועים החיוביים של החיים. התקשורת רוצה למכור. והרבה. פה זה מתחיל ופה זה נגמר. והדרך למטרה תקדש את כל האמצעים. כן, גם אם זה אומר לפמפם ולהציף אותנו ב'מחאת המילקי' וכמה שרע לנו, על חשבון המציאות האמיתית והיא שמה לעשות, אבל קורים גם דברים טובים במדינה הזו.

דבר שני ומעודד יותר:

מסתבר שלמרות הכול, האזרחים. זאת אומרת אנחנו, יודעים בסופו של דבר מה אנחנו באמת מרגישים במדינה שלנו וכנראה שהתחושה הכללית היא הרבה יותר טובה ממה שהתקשורת מנסה לצייר לנו.

נכון, יש בישראל הומלסים. ופשע. ושחיתות. ופחד מתמיד. אבל יש גם פריחה. וכלכלה יציבה. ורמת חיים מהגבוהות בעולם. ונוף מדהים. וארגוני חסד. ומדינה יהודית, ואחוות אחים... טוב אני נסחף אבל הלוואי גם...אז מה יותר נוכח ומורגש בחיים שלנו?

טוב, את זה אנחנו נקבע.

ואולי בכלל ההסבר יגיע ממשפטו המפורסם של ג'ון לנון: "כשהייתי בן חמש, אמא שלי אמרה לי ששמחה היא המפתח לחיים. כשהלכתי לבית הספר שאלו אותי: "מה אתה רוצה להיות כשתהיה גדול?" כתבתי "שמח". אמרו לי שלא הבנתי את המשימה, אמרתי להם שהם לא מבינים את החיים."

בפורים הזה ניתן גם להיות שותפים למיזם מקסים של אחדות ואהבה והתחברות:

PurimUnityChallenge# אתגר

ואם אתם רוצים להתחיל את היום שלכם בסימן: 'תחשוב טוב יהיה טוב', אתם מוזמנים לבקר באתר הבא: 'המומלצים' שכל כולו מוקדש לידיעות בנושאים שונים שהמכנה המשותף לכולם הוא אחד: חיובי, אופטימי וכזה שיעלה לכם חיוך על הפנים.

http://news.bestoneonline.co.il/

מאמרים נבחרים

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

    הצטרפו לניוזלטר השבועי

    linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram