רשימת תפוצה

חכמת היהדות

משמעותה של המזוזה

כ״ה באדר ב׳ ה׳תשע״ו 04/04/2016 | מאת הרב שרגא סימונס

על משקוף הדלת בכל בית יהודי יש מזוזה- מהו הרובד הפנימי של מצווה זו?

על משקוף הדלת בכל בית יהודי יש מזוזה. חלק חושבים שזהו קישוט אלגנטי או קמע שמביא מזל טוב – כזה שכדאי לשים כדי לגרש את הרוחות הרעות!

למען האמת, המזוזה היא תזכורת יומיומית – והצהרה פומבית – על אמונה וזהות יהודית.

למרות שהפירוש המקראי של המילה מזוזה הוא דפנות פתח החדר, לרוב הכוונה למגילת הקלף המכילה פסוקים מהתנ"ך, הממוקמת על משקוף הדלת.

המזוזה היא תזכורת ליציאת מצרים, כאשר נתבקשו היהודים למרוח דם של שה על המשקופים כדי לסמן את הבתים היהודיים על מנת ש"מלאך המוות" יפסח עליהם במכת הבכורות.

באזורים בהם חיו יהודים שהוגלו, משקופי הבתים עדיין נושאים את סימן המזוזות שהוסרו.

מאותו יום ואילך, המזוזה תמיד שימשה כסימן היכר לבית יהודי. בטיול ברחבי העולם, ניתן למצוא יהודים אם תחפשו מזוזה על משקוף הדלת. באזורים בהם חיו יהודים שהוגלו (כגון מזרח אירופה ומדינות המזרח התיכון), משקופי בתים רבים עדיין נושאים את סימן המזוזות שהוסרו.

המגילה מכילה את שתי הפסקאות הראשונות של תפילת "שמע", המצהירה על היות אלוקים האל האחד ומצווה עלינו "וּכְתַבְתָּם עַל-מְזֻזוֹת בֵּיתֶךָ, וּבִשְׁעָרֶיךָ" (דברים ו', ד-ט). הפסקה השנייה (דברים י"א, יג-כא) מלמדת כי גורל יהודי, הן מבחינה אישית והן מבחינה לאומית, תלוי במילוי רצונו של השם.

המילה למגורי אדם היא דירה, בשעה שהמילה למגורי חיות היא דיר. ההבדל בין שתי מילים אלה הוא באות ה' – המסמלת את שם האל. נוכחות אלוקים בביתו של האדם היא זו שמבדילה בינינו לבין החיות והופכת אותנו לייחודיים באנושיותנו.

אם ברצוננו שהעולם הפנימי שלנו ישקף אידיאלים אלוהיים, עלינו להגן עליו מפני העולם החיצון בנקודת המפגש: מפתן הדלת. פירוש הדבר שנשים לב לתכנים של ספרים, משחקים וסרטים שאליהם אנו נחשפים וחושפים את ילדינו.

בנוסף, מזוזה בכניסה לכל חדר פירושה שבכל פעם שאנו עוברים מתחום אחד של פעילות לאחר, עלינו לחדש את המודעות שלנו לנוכחותו של אלוקים ולפעול בדרך שמכבדת ומשקפת את המודעות הזו.

ברגע ששיעור זה נלמד, ההשלכות שלו הן רחוקות טווח – הוא מקיף את כל תחומי חיינו. כפי שלבית יש פתחי כניסה, כך גם לנו יש עיניים, אוזניים, אף ופה – שערים לעולם החיצון. ערכי התורה קוראים לפיותינו לאכול אוכל כשר ולדבר מילים "כשרות". הם קוראים לאוזנינו שלא להאזין לרכילות. הם קוראים לעינינו שלא להתפתות למרדף אחר תשוקות ריקניות.

אז הנה לכם. המזוזה נמצאת שם כדי להרחיק את הרוחות הרעות. לא אלה שמרחפות סביבנו, פרי דמיונם העשיר של אולפני הסרטים ההוליוודיים, אלא אלה שאנו יכולים לשלוט בהן – בתוך ביתנו ובתוך הלבבות שלנו.

שומר ישראל

בצדה השני של מגילת הקלף במזוזה רשום שמו העברי של אלוקים: "שדי". שם זה הוא ראשי תיבות של "שומר דלתות ישראל". (פעמים רבות מופיעה האות ש', האות הראשונה של שם אלוקים, על בית המזוזה).

בתקופת התלמוד, מלך פרסי עשיר בשם ארטבן התפאר ב"עושר שאין דומה לו". יום אחד הוא שלח לרבי יהודה פנינה יקרת ערך. רבי יהודה שלח לו מתנה בתמורה: מזוזה שאליה צורף הפתק הבא: " אתה שלחת לי מתנה שיש לשמור עליה מפני גנבים, אולם מתנתי יקרת ערך יותר, כיוון שהיא שומרת עלינו מפני כל רע!"

לרוב המצוות יש את הכוח להגן עלינו, בזמן שאנו מיישמים אותן בצורה אקטיבית, אולם המזוזה ייחודית בכך שהיא מגנה עלינו גם כשאנו ישנים.

סיפור שהייתי עד לו באופן אישי ממחיש נקודה זו. סבתה של אשתי סבלה מחוסר תחושה בידה. היא הלכה למגוון רופאים ומומחים, אך איש מהם לא הצליח לעזור לה. חוסר התחושה נמשך חודשים ואף החמיר בהדרגה.

לבסוף, סבתה של אשתי ביקשה עצה מהרב שלה. "בדקי את המזוזה שלך", הוא אמר.

המגילה הייתה מושלמת – מלבד אות אחת קטנה שהייתה חסרה – האות י', שטומנת בשמה גם את המילה "יד".

בהיעדר אופציה "מעשית" יותר, היא הורידה את המזוזה והביטה פנימה. המגילה הכתובה בקפידה הייתה מושלמת – מלבד אות אחת קטנה שהייתה חסרה – האות י', שטומנת בשמה גם את המילה "יד".

סבתה של אשתי החליפה את המזוזה והשתמשה בחוויה זו כדי לערוך "בדק בית" לגבי התנהגויות שאולי גורמות לה לכאב. המזוזה הייתה זרז להתבוננות פנימית ולעבודה עצמית. תוך ימים ספורים ידה חזרה לתפקוד נורמלי. סיפור אמיתי!

אחד היסודות של היהדות הוא שהקב"ה דואג לנו: הוא רוצה להעניק לנו חיים ארוכים והגנה. וכמו בכל מערכות היחסים, ככל שאנו משקיעים יותר בקשר עם הקב"ה, כך אנו מפיקים ממנו יותר. על-ידי הצהרת נאמנותנו לקב"ה ולחוקיו – כלומר, על-ידי הגנה על המזוזה והאידיאלים שהיא מייצגת – הקב"ה ישמור עלינו בתמורה.

מזוזה "כשרה"

למרות שהמילה "מזוזה" מתייחסת למגילת הקלף עצמה, לרוב אנו משתמשים במילה "מזוזה" כדי לתאר את בית המזוזה – התיבה הדקורטיבית שבה מאוחסנת המגילה. בבתים יהודיים רבים יש בתי מזוזה מעוטרים המכילים מגילות קלף פגומות – או שאינם מכילים מגילות קלף כלל. העומק הפנימי של היהדות אינו שוכן במזוזות אלה ולא נותר בהן דבר מלבד חיצוניות אופנתית.

מזוזה שמכילה מגילת קלף מצולמת אינה כשרה ולא משרתת שום מטרה שהיא.

טעויות כלשהן או אותיות חסרות הופכות את מגילת הקלף כולה לפגומה.

מזוזה "כשרה" היא מזוזה שנכתבה ביד על קלף אמיתי שהוכן מעורה של חיה כשרה. סופר מיוחד, הנקרא בשם "סופר סת"ם", כותב בקפידה את המילים תוך שימוש בדיו שחורה מיוחדת ובעט נוצה. האותיות חייבות להיות כתובות על פי ההלכה וכל אות ומילה חייבות להיות מדויקות. טעויות כלשהן או אותיות חסרות הופכות את מגילת הקלף כולה לפגומה.

לא ניתן לדעת אם המזוזה כשרה או לא רק על-ידי התבוננות בה, כיוון שחלק מהיותה כשרה קשור לסופר הסת"ם שכתב אותה. מסיבה זו, חשוב לקנות מזוזה מאדם שומר מצוות. חפשו סופר סת"ם שיש לו תעודת הסמכה מטעם "ועד משמרת סת"ם".

מזוזה כשרה אמורה לעלות כ- 100 ₪. באפשרותכם לרכוש מגילות קלף כשרות באינטרנט ב: http://www.judaicawebstore.com/aish/mezuzah-parchments-C108.aspx

כדי להגן על מגילת הקלף מפגעי מזג האוויר, עליכם להניח אותה בבית מזוזה. חנויות ספרים יהודיות מוכרות מגוון רחב של בתי מזוזה – החל מבתי מזוזה זולים מפלסטיק, דרך פורצלן אמנותי וכלה בבתי מזוזה מכסף טהור (אם המזוזה מיועדת להיות בחוץ, הקפידו לקנות בית מזוזה חסין למים).

בגלל הלחות ותהליך התבלות טבעי, האותיות במגילת הקלף עלולות להיסדק או לדהות. מסיבה זו, יש לבדוק את המזוזות פעמיים מדי שבע שנים.

באילו פתחים יש לקבוע מזוזה?

כיום נהוג לקבוע מזוזה על רוב הדלתות בהן אנו משתמשים. לכן, בבית יהודי יש בדרך כלל מזוזות על דלת הכניסה, דלתות צדדיות, דלת המרפסת, חדרי השינה, הסלון, חדר המשחקים, המחסן, חדר הכביסה וכו'.

בחדרי האמבטיה והשירותים אין מזוזה. ארונות ומקומות קטנים אחרים שאינם גדולים מספיק לשמש למגורים נורמליים לא זקוקים למזוזה (למרות שיש כאלה שדורשים זאת).

בישראל, בכל המבנים הציבוריים – מסעדות, משרדי ממשלה, מלונות וכו' – יש מזוזות על כל דלת (פרט לחדרי האמבטיה והשירותים).

כשיהודי ולא יהודי חיים ביחד בבית שבו יש לכל אחד מהם אזור מוגדר משלו, אז המזוזה לא תוצב בדלת הכניסה המשותפת ( ע"פ דעת הרמ"א בשולחן ערוך יורה דעה סימן רפ"ו, סעיף א' ובפתחי תשובה שם סעיף קטן ג').

כשעוברים דירה לבית חדש בארץ ישראל, יש לתלות מזוזה מיד.

כשעוברים דירה לבית חדש, יש לתלות מזוזה באופן מיידי. אם שוכרים בית או דירה בחו"ל, ניתן לתלות מזוזה תוך 30 יום.

כשעוזבים בית – והדייר הבא גם הוא יהודי – זה נחשב לחוסר כבוד להוריד את המזוזות. אולם כיוון שמדובר בהוצאה משמעותית (לאור העובדה שבבית אחד יכולות להיות הרבה מזוזות), מקובל שהדיירים החדשים ישלמו על המזוזות או לחלופין, יתלו מזוזות משלהם.

מהו המפרט הטכני? לפי התלמוד (יומא דף יא, סוכה דף ג עמוד ב'), התנאים הבאים מחייבים מזוזה בחדר:

 1. החדר חייב להיות לפחות 4 אמות על 4 אמות (בערך 4 מ"ר).

 2. הכניסה חייבת להיות בעלת שלוש דפנות והיא חייבת להיות בגובה של 10 טפחים לפחות (טפח הוא כ 80-100 ס"מ).

  החדר צריך להיות מקום לא קדוש. פירושו של דבר שבית כנסת לא חייב במזוזה, כיוון שהוא מקום קדוש. (עם זאת, כיוון שבתי הכנסת שלנו כיום כוללים גם משרד, אולם ישיבות וכו', בחדרים אלו כן דרושה מזוזה).

 3. החדר חייב להיות מיועד למגורי אדם (ולכן באסם, למשל, אין צורך במזוזה) ולמגורי קבע (ולכן סוכה אינה חייבת במזוזה).

 4. החדר חייב להיות מיועד לפעילות מכובדת (ולכן בחדר השירותים והאמבטיה אין צורך במזוזה).

הוראות גלגול הקלף

ברגע שיש בידיכם מגילת קלף של מזוזה, כך עליכם לגלגל אותה:

 1. הניחו את מגילת הקלף לפניכם כך שהטקסט "שמע" יהיה מולכם.

 2. המזוזה מגולגלת ולא מקופלת. לכן, התחילו לגלגל מצד שמאל (כלומר מסוף הטקסט העברי), כך שהמילים יהיו כלפי פנים.

 3. שימו לב לגלגל בצורה חלקה ולא לקמט את המגילה. כל שריטה של הדיו הופכת את המגילה והמזוזה כולה לפגומה.

 4. יש לעטוף את מגילת הקלף המגולגלת בכיסוי מגן, כשהכיסוי ייגע רק בחלק החיצוני של המגילה (כלומר, לא בתוך החלקים המגולגלים). הטוב ביותר הוא לעטוף את המגילה בחומר נושם, כגון נייר שעווה. עטיפת פלסטיק גורמת לקלף להזיע ועלולה להרוס את האותיות, בעיקר אם המזוזה תיקבע בחוץ (עטיפת מגילת הקלף אינה חובה, מסיבות אסתטיות ייתכן שתעדיפו להשאירה לא מכוסה כשבית המנורה עשוי מחומר שקוף כגון זכוכית).

המיקום המושלם

 1. כשמניחים את מגילת הקלף בבית המזוזה, יש להקפיד שהמילה "שדי" שכתובה על החלק האחורי של מגילת הקלף, תפנה לאחור (כלומר, כלפי הכניסה, ברגע שהמזוזה תיקבע במשקוף). כמו כן, ודאו שהמזוזה אינה הפוכה!

 2. יש לקבוע את המזוזה על המשקוף הימני, כלומר על צד ימין של הדלת כשנכנסים לחדר.

 3. באיזה גובה על המשקוף? יש לקבע את המזוזה על החלק התחתון של השליש העליון של המשקוף – בערך בגובה הכתף (התלמוד משווה זאת לתפילין, שאותם מניחים על הזרוע).

 4. באיזו זווית? המנהג האשכנזי הוא לקבוע את המזוזה בזווית קטנה, כשהמחצית העליונה מצביעה לכיוון החדר אליו אתם עומדים להיכנס. המנהג הספרדי הוא למקום את המזוזה במאונך. אם המשקוף צר מכדי לאפשר זווית, גם האשכנזים מקבעים אותה במאונך).

 5. אם פתח הכניסה עמוק, יש לקבע את המזוזה על המשקוף במרחק של 7 ס"מ מהכניסה. אם פתח הכניסה צר כך שאין אפשרות לקבע את המזוזה על המשקוף בתוך פתח הכניסה עצמו, אז יש למקם את המזוזה על החלק החיצוני של המשקוף, במרחק של 7 ס"מ מהכניסה.

 6. יש לקבע את המזוזה לצמיתות, בעזרת דבק, מסמרים או ברגים. סרט הדבקה שיכול ליפול בקלות נחשב כזמני מדי. באופן דומה, אין להשתמש בוולקרו או מגנטים.

 7. יש לקבע את המזוזה הן בחלקה העליון והן בחלקה התחתון. כשמשתמשים בדבק דו-צדדי, עליכם להשתמש בחתיכה ארוכה שמגיעה גם לחלק העליון של בית המזוזה וגם לחלקו התחתון, או להדביק שתי חתיכות – אחת למעלה ואחת למטה.

 8. דבק חזק או דבק דו-צדדי מקובלים רק אם בית המזוזה נפתח מלמעלה או מלמטה. אם בית המזוזה נפתח מאחור, אז על-ידי שימוש בדבק רק החלק האחורי של בית המזוזה יקובע למשקוף, בשעה שהחלק החלול המכיל את מגילת הקלף לא יקובע. לכן, בית מזוזה שנפתח מאחור צריך להיות מקובע במסמרים או ברגים. (אם אופציה זו אינה אפשרית, ניתן להשתמש בסרט הדבקה כדי לאטום את גב בית המזוזה לגוף הבית ואז לקבע את המזוזה למשקוף כשהיא מודבקת כך).

אמירת הברכה

לפני הברכה, בית המזוזה עם המגילה שבתוכו חייב להיות מוחזק כנגד המשקוף ולהיות מוכן למסמר או לבורג הראשון שיחבר אותו למשקוף. אם אתם משתמשים בדבק, היו מוכנים להצמיד בחוזקה את בית המזוזה למשקוף מיד עם תום אמירת הברכה.

ברגע שהמזוזה במקום, אולם לפני שמקבעים אותה, יש לומר את הברכה הבאה:

ברוך אתה אדוני אלוהינו מלך העולם אשר קדשנו במצוותיו וציוונו לקבוע מזוזה.

אם אתם תולים מזוזות רבות בו זמנית, יש לברך ברכה אחת בלבד – על המזוזה הראשונה – בדרך כלל בדלת הקדמית. בעת אמירת הברכה, זכרו את שאר המזוזות ונסו לקבע את כל שאר המזוזות ברצף, ללא הפרעות או הפסקות באמצע.

להבין את המסר

ברגע שהמזוזה נתלתה, האם סיימתם? רחוק מכך...

התורה נותנת לנו הוראות לחיים – כיצד לממש את הפוטנציאל שלנו, כיצד לקיים נישואין מוצלחים, כיצד לגדל ילדים בריאים וכיצד למצוא אושר, משמעות וסיפוק. אלוקים יודע איך זה עובד, עד הפרט האחרון.

האל ציווה עלינו להציב פסוקים אלה על מפתן ביתנו כדי להזכיר לנו את "הוראותיו לחיים". לאנשים רבים יש הרגל לגעת במזוזה כשהם עוברים בפתח הדלת ואז לנשק את ידם. כשאנו עוברים בפתח, אנו מתמקדים בהוראותיו של האל, המוצבות על המשקוף.

התורה מדגימה כיצד להפוך את הערכים היהודים לחלק יומיומי וקבוע מחיינו. כדי לעזור לנו לזכור את המסר, אנו חוזרים על פסוקים אלה כשאנו קמים בבוקר, ולפני שאנו הולכים לישון בלילה. ואנו הופכים אותם לקבועים על-ידי כך שאנו מקבעים אותם למשקוף הדלת שלנו. זהו לוח המודעות היהודי המקורי. הרהרו בהוראות אלה, מצאו זמן לחקור אותן וחיו את חייכם לפיהן!

מאמרים נבחרים

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

  הצטרפו לניוזלטר השבועי

  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram