רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

השבוע בהסטוריה של עם ישראל

השבוע בהיסטוריה של עם ישראל

ט׳ בניסן ה׳תשע״ו ט׳ בניסן ה׳תשע״ו 17/04/2016 | מאת ירמיהו ראק

ט"ו עד כ"א ניסן

האימפריה המצרית המפוארת, מדינה עשירה במשאבי טבע (מחצבי אבן, בדיל, זהב, וכמובן היאור- הנילוס) - כוח אדיר ועוצמתי ששיעבד עם שלם והפכו לעבדים במשך 210 שנים, עומדת על סף התפוררות.

לאחר שספגו 9 מכות שפגעו ברכוש, בכלכלה, בבריאות ובאיכות החיים, עומדת לנחות המכה הבאה.

משה רבינו מזהיר את פרעה בפעם האחרונה שישלח את עם ישראל לחירות אבל פרעה מסרב.

בליל ט"ו ניסן (שנת ב' תמ"ח) בחצות הלילה בדיוק, נוחתת המכה העשירית- מכת בכורות.

כל הבכורים של מצרים מתים ברגע אחד. לעומת זאת, מעם ישראל אף אחד לא נפגע. בלילה זה הם עושים את ה"ליל הסדר" הראשון.

אוכלים מצות, מקריבים את קרבן הפסח ומתכוננים ליציאה הגדולה. בבוקר, פרעה מזרז את עם ישראל לצאת ממצרים, ולראשונה מזה 210 שנה הם יוצאים לדרך חדשה, ומתחילים את המסע במדבר בדרך להגשמת הייעוד המיוחד של עם ישראל.

מאורע זה הוא אחד מאבני היסוד של ההוויה של עם ישראל ולכן בכל שנה חוגגים את ליל הסדר, הלילה הראשון של חג הפסח, ובו יש מצוה מיוחדת במינה, לספר את סיפור יציאת מצרים, שנזכור ונעביר לדורות הבאים מאיפה הכל התחיל.


ובמעבר חד מפסח לפורים, ב-ט"ז ניסן (ג' ת"ד) אירע המהפך! המשתה שעורכת אסתר המלכה עם אחשורוש והמן, שבו היא מאשימה את המן בתכנון חיסול עמה מתרחש ביום זה. אחשורוש כועס מאוד, וחרבונה - אחד השרים, מספר למלך שהמן בנה עמוד תליה לתלות את מרדכי היהודי שהציל את המלך אחשורוש מהתנקשות. המלך מצוה לתלות את המן על העץ, וכך נפטר עם ישראל מאחד האויבים המרים ביותר שלו. בחלק מקהילות היהודים נהגו להוסיף קצת בסעודה ביום השני של פסח זכר למשתה שערכה אסתר.


ובחזרה לפסח, ב-כ"א ניסן ביום השביעי לצאת בני ישראל ממצרים מגיע עם ישראל לשפת ים סוף.

הם מוקפים. לפניהם הים, והמצרים, שהחליטו שטעו בכך שהסכימו לשלוח את בני ישראל, רודפים אחריהם במטרה להחזירם למצרים.

עם ישראל מתחילים להילחץ ופונים למשה רבינו שיעשה משהו. משה מתפלל, אבל א-לוהים אומר לו: "מה תצעק אלי? דבר אל בני ישראל ויסעו".

נחשון בן עמינדב משבט יהודה אוזר אומץ וקופץ ראשון לים, ובכך הפך לסמל של נחישות ואמונה. עם ישראל בעקבותיו נכנסים לים, ואז משה, על פי ציווי מא-לוהים, מכה עם המטה שבידו על הים והים נקרע לשנים. שוב, בדיוק בחצות הלילה, ובני ישראל עוברים ביבשה בתוך הים.

המצרים רודפים אחריהם לתוך הים אבל ברגע שאחרון היהודים יוצא מהים, הים קורס חזרה על המצרים ומטביע את כולם. יום השביעי של פסח נקבע ליום חג לכל דבר כמו היום הראשון של פסח, בשונה מהימים שקדמו לו שנקראים: "חול המועד".

מאמרים נבחרים

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן