רשימת תפוצה

חכמת היהדות

השבוע בהסטוריה של עם ישראל

ג׳ באייר ה׳תשע״ו 11/05/2016 | מאת ירמיהו ראק

ח' עד י"ד אייר

י' באייר:

בסוף תקופת השופטים (שהחלה אחר כניסת בני ישראל לארץ) המשכן היה בשילה (שבשומרון), שם שימש עלי הכהן ככהן גדול, וכשופט המרכזי באותה תקופה.

לעלי היו שני בנים, חפני ופנחס, שנהגו בצורה שאינה ראויה. הם היו לוקחים מהעם המביאים קרבנות את הבשר בצורה בוטה, לפני שהוקרב החלק הדרוש על המזבח, והיו מעכבים את הנשים שהביאו את קרבנן, עד כדי כך שהכתוב קורא להם "בני בליעל".

בשלב מסוים מגיע "איש האלוקים" (נביא) לעלי, ואומר לו שבגלל חטאי בניו יענשו צאצאיו ואף אחד מהם לא יזכה להגיע לזקנה, ושני בניו, חפני ופנחס, ימותו באותו יום.

שמואל הנביא שהיה צעיר לימים באותה תקופה, גדל במשכן. לילה אחד שמע קול קורא לו מספר פעמים, וכשאינו מוצא את מקור הקול, מבין שזו נבואה, בה נאמר גם לו על פורענות בית עלי, ושחטאם לא יכופר.

לאחר זמן, יצאו בני ישראל למלחמה בפלישתים. אך הפסידו במערכה הראשונה, ונהרגו 4000 איש. עם ישראל שלח להביא את ארון הברית מהמשכן, ואיתו באו גם חפני ופנחס. הפלישתים התחזקו והביסו את ישראל. וכך ביום י' אייר, נהרגו 30,000 מישראל וביניהם חפני ופנחס, ונשבה ארון הברית. כך התקיימה הנבואה שימותו ביום אחד.

שליח שהגיע לשילה בישר לעלי, שהיה בן תשעים ושמונה, על תוצאות הקרב. וכששמע שנשבה ארון הברית נפל מכסאו ושבר את מפרקתו. מפני מאורעות אלה נקבע יום זה במגילת תענית כיום של תענית צדיקים.


באותו יום, י' באייר ד' תתס"ג נפטר רבי יצחק אלפסי, הרי"ף. הוא נולד בתוניסיה ולמד אצל גדולי פרשני התלמוד של אותה תקופה. הוא חי בתפר שבין תקופת ה"גאונים" ל"ראשונים", והפך לאחד מגדולי הפוסקים של העם היהודי. (היה אחד מ"שלשה עמודי ההוראה", שעליהם מתבסס ה"שלחן ערוך".)

בשלב מסויים עבר ככל הנראה לעיר פאס במרוקו, ומשם מקור השם אלפסי.

כשהיה בן 75 הכריע במשפט ממוני נגד אדם אלים וכתוצאה מכך שונאיו הלשינו עליו למלכות, והוא נאלץ לברוח לספרד שם חי עד יום מותו.


יא' באייר

הספר רב המכר ביותר בעולם הוא- התנ"ך. (שמעתם נכון, הארי פוטר הוא רק מקום שני!) מאז שהוא קיים הוא היה פופולרי, אך התפשט מאוד מאז שהומצא הדפוס והתחילו להדפיס אותו. למשפחת שונצינו בעיר סונצ'ינו (נכון, באיטליה!) היה בית דפוס, והם היו מהראשונים שהדפיסו ספרים בעברית. הספרים הראשונים שהוציאו היו מסכתות מהתלמוד בבלי, וב- יא' באייר שנת רמ"ח- נדפס התנ"ך הראשון.

 בתנ"ך שלשה חלקים: תורה- כולל את חמישה החומשים: בראשית, שמות, ויקרא, במדבר ודברים. נביאים- כולל שמונה ספרים שנכתבו על ידי נביאים (שאחד מהם הוא תרי עשר, שמורכב מ-12 ספרים קטנים). כתובים- כולל 12 ספרים ומגילות כמו: מגילת אסתר, מגילת איכה, ספר משלי ועוד.

מאמרים נבחרים

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

    הצטרפו לניוזלטר השבועי

    linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram