רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

מאמרים

7 מיתוסים נפוצים בהיכרויות

ד׳ בתמוז ה׳תשע״ו ד׳ בתמוז ה׳תשע״ו 10/07/2016 | מאת סטיבן פרוזנסקי

קודם כל, לכל סיר יש יותר ממכסה אחד!

1) לכל סיר יש מכסה.

האמת היא, שלכל אחד יש יותר ממכסה אחד, אתו ניתן ליצור מערכת יחסים אוהבת, שמחה ויציבה. ההנחה, שמתוך עולם שלם ובו 7 מיליארד בני אדם, מסתובב רק אדם אחד שמיועד לי – הנפש התאומה שלי, החצי השני שלי – שאם אמצא אותו הוא יספק לי אושר נצחי, ואם לא אמצא אותו, ייגזרו עליי חיים של ייאוש ואומללות כל ימי, היא אשליה מסוכנת. ישנו מאגר אדיר של מאות, ואפילו יותר, בני זוג מתאימים וראויים. נישואין מוצלחים תלויים פחות בזהותו של האדם שנבחר, ויותר ביכולת שלו להתנהל במערכת הנישואין הזאת באופן יומיומי. לכן, המשימה שעומדת לפניכם היא לבחור אדם שעמו תהיו מסוגלים לבנות בית מלא אהבה.

לפני שנים, שמעתי את הרב אהרון סולובייצ'יק זצ"ל מסביר ש"באשערט" (המיועד/ת) מבטיח רק דבר אחד: שהאלוקים ידאג שתפגשו את האדם הזה. אם יש אדם המיועד לנו משמים עדיין אין במשמע שנינשא לו, או שנישואין אלה יהיו מאושרים ומממשים. דברים אלה תלויים בבחירה החופשית ובמידות הטובות שלנו.

2) כשיגיע הזמן זה כבר יקרה.

האמירה הזאת נכונה במידת מה, אולם היא גם מותנית – התנאי הוא שאנחנו לא נפריע לזה לקרות. מנקודת המבט האלוקית, האל היה רוצה לראות אותנו כולנו עומדים תחת לחופה. הוא אפילו מוכן לעזור בתהליך הזה. אולם הבעיה היא שאנו מחבלים בתהליך. איך? דרך דפוסי הניתוח, אופי החיפוש אחר בן/בת הזוג וההתנהלות במשך תהליך ההיכרות. אולי היה רצוי שתשנו גישה ותסלקו מחסומים אישיים? אם התשובה לשאלה האחרונה חיובית, די סביר ששידוך מוצלח כבר קיים ומחכה.

3) פשוט לא פגשתי עדיין את האדם הנכון.

אולי פגשתם ואמרתם לו (לה) "לא!" אולי האדם הנכון גר לידכם –במרחק מטר –אולם אתם מתעלמים ממנו משום שאתם מרוכזים – באופן אובססיבי – במודל או דמיון שאינו בר השגה ולכן אינכם בטוחים אם האדם שפגשתם הוא האדם הנכון. אולי אתם מחפשים בכיוון אחד, והוא או היא עומדים בכוון השני?

4) בלעדיך אני חצי בן-אדם.

רווק אינו "חצי אדם". רווק אינו שבר כלי או חסר ערך. רווק הוא אדם שלם, מועיל ונדיב. לפעמים אנשים שוכחים שלרווקים יש חיים מחוץ להיכרויות, ושיש להם עוד מטרות בחיים מלבד מציאת בן הזוג. לכן, לבד מהשאלות כמו - "נו, מה חדש אצלך?", והמלים המעודדות שבעצם מצערות - "בקרוב אצלך", מותר גם לשאול רווק/ה למשל "איך בעבודה?" או "את/ה מרוצה מהמכונית שלך?" או "בא לך להיפגש לקפה מחר בערב?" או אפילו "החולצה החדשה שלך מדהימה!"

לפני שאתם רווקים, אתם קודם כל בני אדם. יש עוד דברים חשובים בחיים – לימודים, עבודה, משפחה, רוחניות, צמיחה, תחביבים וכו'. ובעזרת השם, גם מערכת יחסים זוגית תהיה חלק מהחיים האלה.

5) גברים פוסלים נשים על פי דברים שטחיים כמו מראה חיצוני.

זה נכון, אבל לא רק גברים. גם נשים. זה לא קורה כל הזמן, אבל זה קורה בתדירות גבוהה. מה זה אומר עלינו – תרבות "הפוזה" וה"שואו" שבה אנחנו חיים? אם תמונות של דוגמניות ודוגמנים שנלקחו מתוך תקשורת ההמונים, הסרטים והפרסומות, משתוללים במחשבותינו, מבלבלים את ליבנו ומסבכים את החלטותינו ואת תהליכי הבחירה שלנו? אלה שאלות טובות שכל אדם חייב לברר ולמצוא להן תשובה אישית (הערה: היזהרו אילו תמונות אתם מעלים בפייסבוק. אין לכם מושג כמה בני זוג פוטנציאליים אתם מאבדים בגללן).

6) כשזה יהיה "האחד", כבר נרגיש את זה.

אין ספק שראיתם יותר מידי דרמות רומנטיות, אבל... החיים האמתיים הם לא כאלה. רוב הזוגות מגיעים להחלטה החשובה הזאת בחייהם, בעוד משהו בליבם מהסס, כשלא הכל נראה מושלם. אם הכל נראה מושלם, כדאי שתבדקו שוב. אולי הסתנוורתם ואינכם מבחינים במשהו חשוב. גם בהחלטות המשמעותיות האחרות בחיים (איפה ללמוד, איפה לעבוד וכו') העניינים מורכבים ויש בעד ונגד לכל צד. אנו זקוקים לביטחון עצמי ולאמון באדם שעמו אנו מקוים לצעוד אל עבר העתיד המשותף – אולם אנשים שמצפים לשמוע בת קול שמימית, או להרגיש פרפרים בבטן, או ריגושים של אהבה בוערת בקצות האצבעות, ימשיכו לחכות ולחכות.

7) היכרויות דרך האינטרנט נועדו לתמימים ולנואשים.

אחי, אתה מיושן. אפילו אם זה היה נכון בעבר, ימים אלה חלפו מזמן. היום אפשרי למצוא באתרי ההיכרויות הרבה אנשים נורמטיביים ואיכותיים, שמבינים שלא נכון לדחות באופן גורף כל אפשרות שאלוקים הציע לנו, על מנת להשיג את המטרה. מובן שצריכים לנקוט באמצעי זהירות לפני שנפגשים בפועל, אולם חבל לסגור כל נתיב שהוא בדרך אל המטרה המקודשת.

חשיפתם של רבים מהמיתוסים הנזכרים לעיל – גם אם לא את כולם - תוביל לתהליך היכרויות בריא יותר ולנישואין מספקים יותר.

מבוסס על מאמרו של הרב יוני לביא שפורסם בצומת. נוסח שונה במקצת של מאמר זה הופיע (באנגלית) ב-ou.org.

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן