רשימת תפוצה

על הכרויות

המרדף הדיגיטלי

ו׳ באב ה׳תשע״ו 10/08/2016 | מאת רוזי איינהורן ושרי צימרמן

האם היכרויות אונליין שינו את הכללים?

האם הכרויות אונליין שינו את הכללים?

שאלה: 

רוזי ושרי היקרות,

מהניסיון שלי בעולם ההיכרויות, הבחור הוא זה שלוקח את היוזמה. אולם היום, כשאנשים מכירים דרך אתרי אינטרנט, פייסבוק וכו', האם מקובל יותר שאישה תיזום הכרות עם הגבר? מה הגישה הנכונה בעולמנו הדיגיטלי?

ע.

תשובה:

ע. יקרה,

הרבה מתלבטים בשאלה שהעלית. באופן מסורתי, הגברים מעדיפים להיות היוזמים במצבים של היכרות, ומרגישים לא נוח כשהאישה לוקחת לידיה את התפקיד הזה. הטכנולוגיה איזנה במידת מה את התחום, משום שאתרי ההיכרויות בנויים בצורה כזאת שהראשון שמגלה עניין בפרופיל כלשהו יוצר את הקשר הראשוני, ובני שני המינים מגישים בקשת חברות בפייסבוק, בלי לחשוב פעמיים.

 

אל תיראי כאילו את יושבת ליד המחשב ומחכה להודעות

נראה שישנו גם שוויון מגדרי רב יותר כשמדובר בזרימת חילופי הדברים אונליין. אם מישהו יוצר אתך קשר באתר היכרויות משום שהפרופיל שלך מוצא חן בעיניו, את תעני לו מתוך תקווה שבכך תתפתח ביניכם תכתובת מיילים. כל אחד מהמגדרים יכול לפעול כאילו שהוא יושב ליד המחשב ומחכה בנשימה עצורה שההודעה הבאה תזרום אליו דרך המרחב הווירטואלי. התלהבות הזאת יכולה לקלקל, ולא משנה אם מדובר בגבר או אישה. בכל מקרה פיתוח ציפיות כוזבות גורמות לאכזבה ותיסכול.

 

שני הצדדים צריכים להחליט עד כמה מפורטים יהיו חילופי המיילים ביניהם. לא תמיד קל להעריך בכמה פרטים אישיים כדאי לשתף. מה המינימום הדרוש כדי שתוכלו להחליט אם הוא מעוניין בפגישה פנים אל פנים?  אם את רוצה לתת לשני מושג טוב יותר על תפיסת עולמך, העלי אנקדוטה משעשעת או מעניינת שקרתה לך לאחרונה, שתפי את דעתך על אירוע מהחדשות, או קשרי בין ספר שקראת או סרט שראית למשהו בחייך.

 

אם תספרי יותר מידי על חייך האישיים בשלב זה של ההתקשרות, זה עלול להרתיע את בן שיחך, ויעורר בו תהיה אם יש לך בעיה ביצירת גבולות. בנוסף, חשוב לזכור שמכיוון שאתם עדיין זרים, עדיין אינך מוכנה אפילו לחשוף פרטים כמו שמך המלא, הכתובת שלך, מקום העבודה שלך, מספר טלפון או כתובת מייל אישית.

 

מה אם בן הזוג מאט את קצב המיילים? אם הקצב משתנה, לפני או אחרי שנפגשתם, המתיני מספר ימים ואז שאלי מה קורה, בדרך לא מתעמתת. יתכן שהחבר האלקטרוני שלך מתחיל לאבד עניין או שהוא מוצף ממשהו אחר בחייו האישיים. מכיוון שיתכן שהוא לא יאמר לך את האמת, עקבי בזהירות אחרי מה שקורה עם האיכות והכמות של חילופי הדברים ביניכם. אם הם פוחתים, אל תתחילי לרדוף אחריו בשליחת אימיילים תכופים יותר, בשליחת תגובות במהירות רבה יותר או בהפעלת לחץ לספר לך "מה קורה". אזהרות אלה חלות על בני שני המינים. אין טעם לנסות להמשיך "מערכת יחסים" אינטרנטית, כשהשני איבד עניין.

 

בררי עליו מעבר למה שמופיע בדף הפייסבוק שלו

 

Get more info than what's on his Facebook page.

פייסבוק יכול להיות כלי נפלא ליצירת רשת חברתית, אולם גם בו ניתן להשתמש באופן מוטעה. נניח שהפכתם לחברים בפייסבוק דרך חברים משותפים, ואת מחליטה שיתכן שהיית רוצה להכיר את האדם החדש הזה. אנחנו מציעות שלא תגלי את העניין שלך בפייסבוק עצמו. במקום זה, בדקי אילו חברים משותפים יש לכם, ובררי אצל אחת מהם, מישהי עם הגיון בריא ושיקול דעת, קצת יותר מידע על הגבר שמעניין אותך. יש בו הרבה יותר ממה שאת רואה בדף הפייסבוק שלו. בדקי אם שניכם בעלי ערכים משותפים ומטרות חיים משותפות, ואם יש לו את התכונות שאת מחפשת. ואז, את יכולה לשאול את הידידה המשותפת הזאת, אם היא מוכנה לפנות אליו, לספר עליך ולברר אם הוא מעוניין להיפגש.

 

אם מעולם לא העלית בדעתך לעשות דבר כזה, הביני שזה לא שונה ממה שהיית עושה אילו פגשת מישהו במסיבה, וחשבת שהוא אולי יכול להתאים להיכרות. האם גם אז לא היית מבררת עליו אצל חברה אמינה? ואם זה היה נשמע טוב, לא היית מבקשת מהחברה לספר לו עלייך ולהציע לו לצאת איתך?

 

השיטה של שימוש בצד שלישי כדי לעזור לקבוע פגישה, טובה גם לגברים וגם לנשים, והיא עוזרת לאישה לא להיראות כמו אחת שרודפת. ובדרך זו, אם שניכם מחליטים לצאת, זה יהיה משום שאתם בסגנון מתאים, ולא רק משום שהתמונה של השני מצא חן בעיני האחר.

 

את עלולה ליצור לעצמך בעיות בפייסבוק ולהיראות כמו מטרידנית, אם תתחילי לפרסם מסרים על הלוח של מישהו שאת בקושי מכירה. תהיה זאת טעות גם להשתמש בפייסבוק בתור הקריטריון היחיד על פיו תחליטי אם מישהו מתאים לך. כמה פעמים ביררת בדף הפייסבוק על מישהו שהציעו לך, ועל סמך זה החלטת שהוא לא בשבילך? יכול להיות שהוא בחור מצוין בשבילך, אבל הדף שלו אולי לא מכיל את המידע שמשך אותך. עדיף שתשוחחי עם חברים משותפים כדי לברר עליו יותר, ולא תשפטי אותו על פי התמונות ועדכוני הסטאטוס שלו.

 

בברכת דרך צלחה במבוך ההיכרויות הדיגיטאלי.

רוזי ושרי

 

מאמרים נבחרים

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

    הצטרפו לניוזלטר השבועי

    linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram