רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

צמיחה אישית

לקחים על משמעות החיים מויקטור פרנקל

י״ב באב ה׳תשע״ו י״ב באב ה׳תשע״ו 16/08/2016 | מאת שרה דבי גוטפרוינד

אחרי תשעה באב: תשעה שיעורים בעלי חשיבות מכרעת.

רוב חיינו אנו מגדירים את עצמנו על פי מה שאנחנו עושים או לפי מה שיש לנו. בחודש אב, הקדשנו את הימים המובילים עד לצום תשעה באב כדי להתבונן בחיינו דרך משקפיים אחרים. לא רק התאבלנו על חורבן הבית בתשעה באב, אלא גם על אובדן המשמעות והבהירות שבאו בעקבותיו.

שכחנו שיש לנו מטרה כעם. שכחנו מה משמעותי וחשוב עבורנו. שכחנו מי אנחנו אם לוקחים מאיתנו כל התארים, הפעילויות והחפצים שברשותנו - כל מה שמסיח את דעתנו מחיפוש אחר משמעות   בחיינו.

 בספרו מעורר ההשראה על חוויותיו במחנה השמדה – האדם מחפש משמעות – מלמד אותנו הפסיכיאטר ויקטור פרנקל שיעורים רבים בעלי חשיבות מכרעת אודות החיפוש אחר משמעות בחיינו. להלן תשעה שיעורים, שאפשר להשתמש בהם גם אחרי תשעה באב, כהכנה לקראת אלול המגיע בעוד מספר שבועות:

  1. בחרו בתקווה. לא תמיד אנו יכולים לשנות את הנסיבות שלנו, אך תמיד יש לנו בחירה לגבי הגישה שלנו בכל מצב נתון. כפי שכותב ויקטור פרנקל, "כשאין באפשרותנו לשנות את המצב, האתגר הוא לשנות את עצמנו"*.

  2. דעו את הסיבה. שאלו את עצמכם – למה אני חי? מדי יום, עלינו לשאול את עצמנו מדוע אנו קמים בבוקר ומה הסיבה לכך שאנו כאן. "אלו שיש להם את ה'למה' מסוגלים להתמודד כמעט עם כל 'איך'".

  3. למדו כיצד לבכות. דמעות אינן סימן לחולשה; הן נובעות מנשמה שאינה פוחדת להישבר: "לא היה צורך להתבייש בדמעות, כיוון שהדמעות שימשו עדות לכך שהיה לאדם את האומץ הגדול ביותר - האומץ לסבול".

  4. אל תהיו חלק מהעדר. העולם הוא הפוך; לפעמים לעשות את מה שכולם עושים זהו הדבר הלא שפוי. "תגובה לא שפויה למצב לא שפוי היא נורמלית".

  5. חיו חיים בעלי משמעות. אנו יוצרים משמעות על-ידי כך שאנו עונים על השאלות ששואלים אותנו החיים. "בסופו של דבר, אל לאדם לשאול מהי משמעות חייו, אלא עליו להכיר בכך שהוא זה שנשאל. בקצרה, כל אדם נשאל על-ידי החיים והוא יכול רק לענות לחיים בהתייחסו לחייו שלו. זה לא באמת שינה למה ציפינו מהחיים, אלא למה ציפו החיים מאיתנו".

  6. מלאו את ימיכם במעשים של נדיבות. יש מטרה לנדיבות; יש משמעות למאות המעשים הקטנים של נתינה שיש לנו הזדמנות לראות מדי יום. "אנו שחיינו במחנות ריכוז יכולים לזכור את האנשים שהלכו בין הצריפים וניחמו אחרים, חילקו את פיסת הלחם האחרונה שלהם. הם מהווים הוכחה מספקת לכך שאפשר לקחת מהאדם הכל פרט לדבר אחד בלבד: האחרון מבין סוגי החופש של האדם – החופש לבחור את דרכו".

  7. התעלו על עצמכם. אנו מוצאים משמעות אמיתית כשאנו מתעלים מעל לצרכים ולמגבלות שלנו. "ככל שאדם שוכח את עצמו יותר – על-ידי נתינה מעצמו למען מטרה או למען אדם אהוב – כך הוא אנושי יותר וכך הוא מממש את עצמו יותר".

  8. הרגישו את כאבם של אחרים. הסבל כואב, לא משנה כמה הוא לא רלוונטי או רגיל הוא נראה לאחרים. היו קשובים לצערם של אחרים גם אם לדעתכם המצב אינו טרגי בסך הכל הכללי של החיים. "הסבל ממלא לחלוטין את הנשמה האנושית והמוח המודע, לא משנה אם הסבל גדול או קטן. לכן, ה'גודל' של הסבל האנושי הוא יחסי לחלוטין".

  9. אפשר להשתנות גם כשהחיים קשים. אנו יכולים ליצור חיים בעלי משמעות, מלאי עומק, אהבה ומטרה. "האדם אינו רק קיים, אלא הוא תמיד מחליט איזו צורה תהיה לקיומו, למה יהפוך ברגע הבא. באותו אופן, לכל בן אנוש יש את החופש להשתנות כהרף עין".

* כל הציטוטים הם תרגום חופשי מתוך ספרו של ויקטור פרנקל האדם מחפש משמעות.

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן