רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

סוכות

מתלבשים להצלחה: סיפור סוכות לילדים

י״א בתשרי ה׳תשע״ז י״א בתשרי ה׳תשע״ז 13/10/2016 | מאת נתנאל ספרן

אילו הוזמנת לביתו של אחד המשפחות העשירות ביותר, איך היית מרגיש?

לבוש של מצליחנים: סיפור סוכות לילדים

כיוון שיש אנשים שהם עשירים יותר ויש להם יותר מאחרים, קל לשכוח שעמוק בפנים כולנו שווים. חג סוכות הוא זמן מיוחד בו הקב"ה עוזר לנו להתאחד ולמוסס את ההבדלים בינינו. הוא מבקש מכולם – עשירים ועניים כאחד – לעזוב את בתיהם למשך שבוע ולגור בסוכה, מבנה פשוט וארעי בעל סכך ענפים. השהייה תחת 'קורת גג אחת' – גג הסוכה, היא מצווה שמסייעת לנו לזכור שכולנו למעשה שווים ולכן יש להתייחס לכולם באותה מידה של נדיבות וכבוד.

בסיפור הבא, ילד זוכה להפתעת סוכות מאירת עיניים.

מייק החמיץ פנים בעודו עובר על הארון שלו בפעם העשירית. איך הוא אמור למצוא משהו נורמלי בין כל הבגדים הזרוקים האלה בשביל הביקור אצל אדם כל כך חשוב?

הוא היה נרגש ועצבני מאז שקיבל את ההזמנה לפני כמה ימים מג'רמי, ילד חדש בכיתה שלו, ל"מסיבת סוכה" בבית שלו. למרות שהוא שמע על חג סוכות, מייק לא ידע עליו יותר מדי.

אבל לא משנה מה היתה הסיבה להזמנה, מייק היה מאושר. אחרי הכל, לא כל יום ילד רגיל כמוהו זוכה להזמנה לבלות עם מישהו כמו ג'רמי, שאבא שלו היה מנהל עשיר ומפורסם שהופיע אפילו על שער מגזין טיים. מייק רצה ליצור את הרושם ה"נכון" על-ידי כך שיקנה וילבש את הבגדים והנעליים האופנתיים ביותר של אחד המעצבים, אבל אמא שלו אמרה "בשום אופן לא".

"אבל אמא", הוא התחנן, "אנשים עשירים וחשובים כמו ג'רמי והמשפחה שלו הם לא כמונו. הם אפילו לא יסתכלו עליי אם אהיה לבוש בבגדים רגילים וישנים".

"אני מצטערת, מייק, אבל בגדים כאלה הם פשוט לא בתקציב שלנו", אמרה. "חוץ מזה, אני בטוחה שג'רמי לא רוצה להיות חבר שלך בגלל הבגדים שלך. מה שחשוב זה מי שאתה מבפנים".

מייק נאלץ להשלים עם העובדה שאין יותר מקום לוויכוח ולכן לבש את החולצה והמכנסיים הטובים ביותר שלו, צחצח את נעליו הישנות, הסתרק וקיווה לטוב.

מייק רכב לשם על אופניו והופתע לגלות שאמנם הבתים היו קצת יותר גדולים מהממוצע, אולם הם לא דמו בשום צורה לאחוזות הענקיות שדמיין בעיני רוחו כי הן ממלאות את השכונה של ג'רמי. הוא השעין את אופניו בזהירות כנגד מדרגות האבן וידו הזיעה מעט כשנקש בדלת. הוא היה מתוח לקראת המפגש עם המשרת שממתין בוודאי בצדה השני של הדלת להגעתו. כמה הופתע כשאת הדלת פתחה אמו של ג'רמי.

"היי. אתה בוודאי מייק. ג'רמי סיפר לנו הרבה עליך ואנחנו שמחים לפגוש אותך".

"היי מייק!" ג'רמי הופיע מאחורי אמו ושניהם חייכו זה לזה בעודם נכנסים לתוך הבית.

הבית שלהם כל כך רגיל, חשב מייק. הם בטח משאירים אותו ככה כדי שהסוכה שלהם תוכל להיות ממש מפוארת. הם בטח הוציאו את כל הכסף שלהם על זה.

"בוא תיכנס, אני מת שתראה כבר את הסוכה שלנו, היא מאחור". ג'רמי הוביל אותו דרך הבית, שהיה למעשה הרבה יותר גדול מבפנים ממה שנראה מבחוץ. לבסוף הם הגיעו לדלת הזכוכית שהובילה לחצר ענקית. בפינה אחת, מייק יכול היה לראות צריף עץ עם עלים פזורים על הגג.

"היי, מה זה, מגורי המשרתים?", הוא שאל.

ג'רמי צחק. "לא, אין לנו משרתים. לאמא שלי יש עוזרת כמה פעמים בשבוע אבל היא לא גרה כאן".

"אז מה זה?"

"זו הסוכה שלנו!"

מייק פתח את הדלת לצריף העץ ופיו נפער בתדהמה. הוא הרגיש כאילו צעד לתוך עולם אחר, אבל לא כפי שדמיין אותו. בפנים היה שולחן ארוך, ערוך לתפארת בשפע של ממתקים, עוגות ומאכלים. היו סוגים שונים של קישוטים ופירות ויצירות אמנות שהיו תלויים מהקירות ומהענפים שכיסו את התקרה ושכעת הוא ראה כי ניתן לראות דרכם את כיפת השמיים. ליד השולחן ישבו אביו של ג'רמי ושניים מאחיו וכולם קראו בספרים עם אותיות בעברית. כולם לבשו בגדים יפים אך פשוטים וכולם נראו מאושרים מאוד. מייק אפילו הרגיש נבוך מכך שהתלבש חגיגי מדי.

אביו של ג'רמי התרומם. "אתה בוודאי מייק. ברוך הבא לסוכה שלנו. תרצה לברך על האתרוג והלולב? לאחר מכן, תוכל לשבת ולהתכבד במאכלים הטעימים שלנו פה. סוכות הוא זמן להיות ביחד וליהנות זה מחברתו של זה".

מייק לא הצליח להבין איך זה שכולם כל כך חברותיים ונחמדים ושהוא מרגיש כל כך בנוח. למרות שהם היו עשירים, ג'רמי ומשפחתו היו אנשים רגילים, בדיוק כמו המשפחה שלו. מתחת לעלים ולשמיים הכחולים, הוא הבין שעמוק בפנים, כל האנשים די דומים זה לזה.

שאלות גילאי 3-5

ש: איך הרגיש מייק כשהוזמן לראשונה לבית של ג'רמי?

ת: הוא היה מתוח וחשב שהוא צריך להיראות מגונדר ולהתנהג בהתאם כדי שיחבבו אותו.

ש: איך הוא הרגיש בסוף?

ת: הוא הרגיש שהם מחבבים אותו ושהם לא כל כך שונים ממנו, אחרי הכל.

גילאי 6-9

ש: מה לדעתך מייק למד באותו יום?

ת: הוא חשב שחברו העשיר ומשפחתו יהיו 'שונים' איכשהו ממנו ושהוא יצטרך לעשות דברים כדי להרשים אותם. החוויה שלו בביקור אצלם אחרי שראה שהם אנשים רגילים, לימדה אותו שעמוק בפנים אנשים הם די דומים.

ש: ומה אם ג'רמי ומשפחתו היו מתנהגים בסנוביות ולא בנחמדות, האם מייק היה אז צודק בניסיון להרשים אותם?

ת: אלוקים רוצה שננהג בצניעות ובנחמדות, לא משנה כמה עושר או חשיבות הוא מעניק לנו. למרבה המזל, משפחתו של ג'רמי הבינה זאת. אולם גם אם הם לא היו מתנהגים כראוי, חשוב שמייק יזכור שכולנו יקרים באותה מידה בעיני אלוקים ושאין סיבה לשנות את עצמנו רק כדי להרשים אנשים אחרים.

גילאי 10 ומעלה

ש: למה לדעתך אלוקים נותן לאנשים מסוימים יותר ולאחרים פחות?

ת: כולנו נמצאים בעולם הזה כדי לשפר את האופי שלנו ולהתפתח מבחינה רוחנית. יש דרכים רבות לעשות זאת. לדוגמה, אדם עני צומח על-ידי כך שהוא שומר על כנות וחוסר מרירות למרות עוניו; אדם עשיר צומח על-ידי כך שהוא נשאר צנוע ומתחשב למרות עושרו. אלוקים נותן לכל אחד מאיתנו את הסיטואציה בחיים שדרושה לנשמה המסוימת שלנו כדי להתפתח בצורה הטובה ביותר.

ש: מה זאת אומרת שכולנו שווים? ומה ההבדל, אם בכלל, בין זה לבין להיות זהים זה לזה?

ת: מנקודת מבט רוחנית, שוויון פירושו שכולנו ילדים יקרים של אל אחד ושאנו ראויים לכבוד באותה מידה. אין פירוש הדבר שלכולנו יש אותה משימה בחיים. כל אחד מאיתנו צריך להתבונן בנסיבות המיוחדות שלו ובכישרונות המיוחדים שלו ולנסות להפיק מהם את המקסימום, במקום לחקות אחרים.

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן