רשימת תפוצה

חנוכה

דיני ומנהגי חנוכה

י״ג בכסלו ה׳תשע״ז 13/12/2016 | מאת ירמיהו ראק

כל מה שרציתם לדעת על חנוכה.

חנוכה הוא חג אהוב על כולם. המשפחתיות, הנרות שמרצדים בחשיכה וכמובן הסופגניות.

חנוכה הוא חג ייחודי בהרבה מובנים ויש בו עומק רב (להרחבה לחצו כאן), ננסה במאמר קצר זה לתמצת את המנהגים והמצוות המעשיים של חג החנוכה.


(בתמונה: החנוכיה בכותל. צילום: אורן רוזן.)

 

הדלקת נרות - המצוה העיקרית של חנוכה היא כמובן הדלקת נרות החנוכיה.

את הנרות מדליקים זכר לנס פך השמן שהיה בבית המקדש לאחר נצחון החשמונאים על היוונים.

בעיקרון מספיק נר אחד בכל יום, אך המהדרים נוהגים להדליק ביום הראשון נר אחד ובכל יום מוסיפים נר עד שביום השמיני מדליקים שמונה נרות. מנהג עדות המזרח הוא שאב המשפחה מדליק עבור כל בני הבית, ומנהג אשכנז שכל אחד מבני הבית מדליק בחנוכיה נפרדת (לבני זוג מספיקה חנוכיה אחת).

מאחר שאור החנוכיה נועד לזכור את נס חנוכה ולא משתמשים באור לשום שמוש אחר, מוסיפים נר נוסף (שמש) שבאורו ניתן להשתמש. את החנוכיה מציבים במקום שנראה לרחוב: בפתח הבית (משמאל לנכנס) או בחלון הפונה לרחוב. יש להגביה את החנוכיה כ-30 ס"מ מהרצפה, ועדיף שיהיה נמוך מ- 80 ס"מ, כדי שיהיה ניכר שאלו נרות חנוכה ולא נרות שהודלקו כדי להאיר את האזור.

שמן זית הוא חומר הבעירה המובחר, אך ניתן להדליק גם בנרות שעוה. הנרות יעמדו בשורה, כדי שמספרם יראה בבירור מרחוק, ולא בעיגול כך שמרחוק הם יראו כאבוקה. זמן ההדלקה הוא בשקיעת החמה ויש נוהגים בצאת הכוכבים, וצריך שהנרות ידלקו עד חצי שעה לאחר צאת הכוכבים (אפשר לבדוק את הזמנים המדוייקים בכל יום בלוחות או ב: http://www.yeshiva.org.il/calendar או בטבלה המצורפת). אם לא מתאפשר להדליק בזמן ניתן להדליק גם מאוחר בלילה כל עוד יש מישהו באיזור (אפילו מבני הבית) שיראה את הנרות. בערב שבת יש להדליק קודם כניסת השבת ולאחר מכן מדליקים נרות שבת, ובמוצאי שבת מדליקים לאחר צאת השבת. למידע נוסף לחצו כאן.

את ברכות ההדלקה מברכים קודם ההדלקה, ויש נוהגים לאחר מכן לשיר את "מעוז צור" ו"הנרות הללו" -


אביהו מדינה - מעוז צור ישועתי

 

על הניסים -  בחנוכה מוסיפים לתפילה ולברכת המזון קטע קצר הפותח במילים "על הניסים".

בתפילה מיוחדת זו אנו מודים על נס חנוכה: קומץ יהודים ללא הכשרה צבאית מתאימה גברו (בגדול!) על הצבא האדיר של האימפריה היוונית. לכן תפילה זו מופיעה בתפילת העמידה בברכה אחת לפני האחרונה - ברכת ההודאה, ובברכת המזון באמצע הברכה השניה הפותחת במילים "נודה לך".

כמו כן לאחר תפילת שחרית מוסיפים את אמירת ה"הלל" - קטעי הלל לבורא עולם מספר תהילים.

 

מאכלי שמן וחלב - נוהגים לאכול בחנוכה מאכלים המכילים שמן רב זכר לנס פך השמן כגון: סופגניות ולביבות. כמו כן נוהגים לאכול מאכלי חלב זכר לנס ההצלה שאירע על ידי יהודית שהרגה את שר הצבא של אנטיוכוס בעזרת מאכלי חלב, שהרדימו אותו וכך הרגה אותו.

 

סביבון - מנהג חביב במיוחד על הילדים הוא משחק הסביבון. הטעם למנהג הוא המסורת על פיה בעת שהתחבאו היהודים במערות מפני היוונים, הילדים שיחקו בסביבונים. על הסביבון בגולה, כתובות האותיות נ' ג' ה' ש', שהם ראשי תיבות של "נס גדול היה שם". לאחר העליה הגדולה לארץ ישראל התחילו לכתוב על הסביבונים בארץ את האותיות נ' ג' ה' פ' - "נס גדול היה פה". להרחבה בענין הסביבון לחצו כאן.

למאמרים נוספים בנושא חנוכה לחץ כאן.

 

מאמרים נבחרים

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

    הצטרפו לניוזלטר השבועי

    linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram