רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

רוחניות

שמן זית וכוחה של אחדות.

כ״ז בכסלו ה׳תשע״ט כ״ז בכסלו ה׳תשע״ט 05/12/2018 | מאת גל בעל הנס

לצאת מעצמינו לפעמים זה קשה כמו לסחוט זית, אבל לפעמים מספיקה טיפה אחת, חיוך אחד לאדם שיראה לו נקודת מבט אחרת על החיים. אפילו טיפה אחת של שמן, יכולה להאיר לאדם שמונה ימים.

כתוב בספר הזוהר בפרשת השבוע (מקץ) את אחד המשפטים האהובים עליי. אחד המשפטים שמייצג עיקרון שהוא מאבני היסוד של היהדות: "כאשר העם כולו יש בו שלום, ואין בהם בעלי מחלוקת, הקדוש ברוך הוא מרחם עליהם והדין אינו שולט בהם. ואף על פי שכולם עובדים עבודה זרה, אם הם בשלום אין הדין שולט עליהם." 

אפשר לדבר שעות על המשפט הזה והמשמעות של כל מילה בו על כל רבדיה, אבל העיקרון ברור. האחדות היא ערך עליון ביהדות. אנחנו ראינו את כוחה של האחדות במלחמות ישראל, את כוחה של האחדות כשאנחנו במצוקה, את כוחה של האחדות בקרב חברים או משפחה כשמישהו זקוק לעזרה ובעוד מקרים כאלה של צורך כמעט קיומי. אבל אפשר להגיע לאחדות כזו גם בלי השפעה של גורמים חיצוניים.

חג החנוכה הגיע. עם ישראל משול לזית. הזית לפי שעובר עיבוד הוא מר וקשה אבל כשלוחצים אותו חזק הוא מוציא את שמן הזית המשובח. את המנורה בבית המקדש הדליקו עם שמן שהיה מורכב מהטיפה הראשונה של כל זית, השמן הזך ביותר.

אם גם אנחנו נלחץ קצת את עצמינו לצאת מהלחץ, מהכעס, מהטרדות היומיומיים, ממלחמת ההישרדות, מהציניות, מההתרכזות בעצמינו, ולרגע נראה את האחר, לרגע נקשיב לאחרים, נפרגן, נעודד, נתרום, נעזור, אפילו אם רק נחייך למי שהכי זקוק לזה, נוכל להכניס קצת יותר אור לחיים של אחרים

חג החנוכה מזכיר לנו לצאת קצת מעצמינו ולעזור לאחרים, ככתוב בספר חמדת ימים: "...ומנהג חסידים הראשונים לבטל תלמוד תורה בח' ימי חנוכה להתעסק בצרכי התלמידים ... להחזיקם די מחסורם אשר יחסר להם, לחם לאכול ובגד ללבוש..."

לצאת מעצמינו לפעמים זה קשה כמו לסחוט זית, אבל לפעמים מספיקה טיפה אחת, חיוך אחד לאדם שיראה לו נקודת מבט אחרת על החיים שיכולה לשנות לאדם את כל היום ואפילו את כל השבוע. כך אפילו טיפה אחת של שמן, יכולה להאיר לאדם שמונה ימים. אם כל אחד יוציא מעצמו קצת יותר, קצת יותר למען אחרים, קצת פחות להיות צודק, קצת יותר להיות מתחשב, קצת יותר לשמוח ולשמח, נוכל להגיע פה לאחדות ולחוסן חברתי אדיר.

 

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן