רשימת תפוצה

חכמה לחיים

לחסל את הספקות.

ט׳ בשבט ה׳תשע״ח 25/01/2018 | מאת גל בעל הנס

אסור לתת לספק להשתלט עלינו. יש להמשיך לפעול בכיוון החלומות שלנו, צעד אחר צעד, ובסוף (לפעמים ארבעים שנה...) מגיעים לארץ המובטחת!

 בפרשת השבוע (בשלח) נכתב "וַיָּבֹא, עֲמָלֵק; וַיִּלָּחֶם עִם-יִשְׂרָאֵל, בִּרְפִידִם." בשלב מאוחר יותר מצווה עם ישראל לזכור את אשר עשה לו עמלק ולמחות את זכר עמלק. התנ"ך הוא לא ספר היסטוריה ולא רומן, ולכל מילה בו יש משמעות הרבה יותר עמוקה המלמדת אותנו על מהות הבריאה ועל תפקידנו בה.

חז"ל מלמדים אותנו ש"רפידים" הוא לשון "רפה ידיים". כלומר סוג של עצלות, חולשה או היחלשות הרוח. והמילה "עמלק" בגימטריה שווה למילה "ספק". סיפור המלחמה בעמלק מתאר את סיפור עם ישראל לדורותיו ואת הסיפור האישי שלנו ביומיום. בכל פעם שאנו מרפים את ידינו, מתעצלים, נחים על זרי הדפנה או מתייאשים, מתעורר בנו הספק בצדקת דרכינו ומסיט אותנו מהמטרות שלנו.

לכולנו יש חלומות. רובנו אף התחלנו לנסות להגשים אותם. אם זה על ידי דיבור עם אנשים כדי לשמוע את דעתם על הרעיונות שלנו, או חקירה על הנושא כדי להגשימו ועד לכדי נסיון להוציא לפועל ממש את החלומות שלנו.  בהתחלה הייתה לנו התלהבות והתרגשות מהמחשבה אם החלום יתגשם וזה נתן לנו כוח לעשות ולפעול. ובשלב מסוים התחלנו להוריד קצת את הרגל מהגז, ולפעול פחות. לפעמים זה בעקבות קשיים, לחץ זמן, נסיבות, ביקורת מהסביבה, חוסר אמון מהסביבה, ציניות ועוד. ברגע שהתחלנו להרפות, התחילו לעלות הספקות אם החלום שלנו בכלל הגיוני, אם זה בכלל מגיע לנו להגשים את החלום, מה הסיכוי שנגשים אותו, ואולי זה לא אפשרי. ברגע שהספק השתלט, זנחנו את החלום.

יש האומרים שהמקום העשיר בעולם, הוא בית הקברות. שם תמצאו הכי הרבה יוזמות, רעיונות וחלומות שלא יצאו לפועל. זה קורה לנו כשאנו רוצים להקים עסק, כשרוצים לדחוף יוזמה בעבודה, כשאנחנו מנסים לעזור לאחרים לחיות חיים טובים יותר,  כשרוצים לחנך את ילדינו לחיים מוצלחים יותר וטובים יותר, כשאנחנו מנסים לשפר את הזוגיות שלנו ואפילו כשרוצים להשפיע על החברה או המדינה.

כל זמן שאנחנו נמצאים בספיקות, בדילמות, בהתלבטות לאורך זמן וכאשר אנחנו לא החלטיים, אנחנו נמצאים תחת שליטת "עמלק". זהו אותו כוח הספק שמרחיק אותנו מהמהות האמיתית שלנו. ממחקרים שנעשו רואים שאחת התכונות שמאפיינות אנשים מצליחים, זה היכולת לקבל החלטות מהר ולשנות אותן לאט. הם לא מושכים ומתייסרים הרבה זמן עם החלטה. הם מעדיפים לקבל הרבה החלטות ולטעות בחלק מהן מאשר להתחבט הרבה עם כל החלטה כדי להגיע להחלטה המושלמת. למעשה, יש ממש מצוה ביהדות לזכור את אשר עשה לנו עמלק במדבר כשהיינו חלשים ולמחות את זכר עמלק. עלינו להישמר מלתת לספק להשתלט עלינו, ועלינו לקבל החלטות כשאפשר. על כך נאמר בפירוש של (מצודת דוד לספר משלי) "כי אין בעולם שמחה כהתרת הספקות".

הספק ורפיון הידיים מכלים כל חלקה טובה בנו. לכן התורה מזכירה לנו לזהות את הרגע שבו אנו מתחילים להרפות את ידינו ולזכור את הספק שהשתלט עלינו בפעמים הקודמות ולא לתת לספק הזה להשתלט עלינו שוב. פשוט לקום ולעשות, להמשיך לפעול בכיוון החלומות שלנו, צעד אחר צעד, בלי לוותר ואז אחרי זמן מה (לפעמים ארבעים שנה...) מגיעים לארץ המובטחת. וגם אם לא מגשימים את החלום, האדם שהפכנו להיות בעקבות הניסיון להגשים אותו מצדיק את המאמץ שעשינו.
שבת שלום 

מאמרים נבחרים

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

    הצטרפו לניוזלטר השבועי

    linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram