רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

רעיונות והארות

מה אנחנו צריכים באמת?

י״ג בתשרי ה׳תשע״ח י״ג בתשרי ה׳תשע״ח 03/10/2017 | מאת גל בעל הנס

בחג הזה נוכל לגלות כמה האושר שלנו לא תלוי בנוחות הגשמית. וכמה מעט אנחנו באמת צריכים כדי להיות מאושרים.

בחג הסוכות המתקרב אלינו לטובה אנחנו מצווים בין היתר לשבת שבעה ימים בסוכה, לישון בה ולאכול בה את סעודות הקבע שלנו. דווקא בתקופתנו השינוי הזה הוא הרבה יותר חד מהשינוי בתקופת התנ"ך, אשר לא היה להם את הנוחות שיש לנו היום.

בתקופה שבה אופנתי לקטר, על קושי המחייה, הפרנסה, רמת החיים וכדומה, אפשר לפעמים לשכוח שהאדם הממוצע היום חי יותר טוב ממלך שלפני מאות שנים. איזה מלך יכול היה לנסוע מעיר לעיר, מרחק של עשרות קילומטרים בשעות ספורות? איזה מלך יכול היה ליהנות ממיזוג אויר כשהיה לו חם? איזה מלך יכול היה להרים טלפון ולהתקשר כמעט לכל אדם בעולם? איזה מלך יכול היה להשיג כמויות אדירות של מידע בקצות אצבעותיו? ועוד...

אחד הגורמים העיקריים לסבל בימינו הוא שאנחנו בלבלנו את המילה "רוצה" עם המילה "חייב". אנחנו "חייבים" חופשה בחו"ל, אנו "חייבים" לאכול עכשיו, אנו "חייבים" קצת שקט, אנחנו "חייבים" לצאת לבלות, אנחנו "חייבים" מזגן. וכשאין לנו את מה שאנחנו חייבים, אנחנו חווים סבל.

בעידן הנוכחי הרווי פרסומות וסטטוסים מנקרי עיניים ברשתות החברתיות, אנו מתחילים להשתכנע שאנחנו חייבים עוד ועוד דברים, וכך המרדף, התסכול והסבל גדלים.

אך למעשה כשאנו משיגים הרבה הנאות בחיים, הם נותנים סיפוק ומרגוע רגעי וחולף, ואז אנחנו עוברים לשאיפה הבאה לסיפוק הרצונות שלנו.

האושר האמיתי מגיע כאשר מגלים שעם כל הכבוד לרצונות שלנו, ויש להם מקום בחיינו, אנחנו בעצם צריכים מעט מאוד. למעשה הדברים שנותנים לנו אושר לאורך זמן הם דווקא הדברים שמשפיעים על נפשנו ועל הרוחניות שלנו. דווקא צמיחה רוחנית היא זו שמספקת אושר שנשאר בלי קשר למצב הגשמי. כמו שכתב הרב דסלר בעניין זה (מכתב מאליהו א' האושר והשכר בעולם הזה), "אין שום אושר גשמי בעולם, רק אושר רוחני. מי שהוא עשיר ברוחניות הוא הוא המאושר, ולא אחר בשום פנים".

בחג הסוכות הקרוב יש לנו הזדמנות להעביר שבעה ימים עם עצמינו, עם חברים ועם משפחה, בשאיפה עם כמה שפחות מסכים (טכנולוגיים וחברתיים) ולגלות את עצמינו ואת האחרים. לגלות כמה האושר שלנו לא תלוי בנוחות הגשמית. וכמה מעט אנחנו צריכים כדי להיות מאושרים.

הרב גוטליב כותב בביאורו בספר "מתן תורה" שהאמירה "דרך ארץ קדמה לתורה" אומרת שללא ייסורים אין לאדם שום צורך בתורה. כלומר כל עוד אנחנו באזור הנוחות שלנו, לא נחקור, לא נלמד, לא נצמח ונתפתח, לא נחפש משמעות, ולא נשאף לרוחניות גבוהה. דווקא במקום של דרך ארץ, של חוסר הנוחות, כמו בסוכה, אנחנו יכולים להתנתק קצת מהדברים שהתרגלנו אליהם, לקבל תובנות חדשות, ולקפוץ למדרגה רוחנית הבאה שלנו.

וחשוב לזכור את אחת ממצוות החג העיקריות "וְשָׂמַחְתָּ בְּחַגֶּךָ אַתָּה וּבִנְךָ וּבִתֶּךָ וְעַבְדְּךָ וַאֲמָתֶךָ וְהַלֵּוִי וְהַגֵּר וְהַיָּתוֹם וְהָאַלְמָנָה אֲשֶׁר בִּשְׁעָרֶיךָ". חשוב להיות שמחים במהלך כל החג!

חג שמח 🙂

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

[contact-form-7 404 "לא נמצא"]

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן