רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

מאמרים

"גוסטינג" -להיעלם מבלי להודיע – האם זה נורא כל כך?

כ״ה בתשרי ה׳תשע״ח כ״ה בתשרי ה׳תשע״ח 15/10/2017 | מאת עליזה בן שלום

כשברור שזה נגמר, אולי זו הדרך הכי פחות פוגעת?

עליזה יקרה,

אני וחברה דיברנו על דייטים מעצבנים והיא התחילה לקטר על כמה ש"גוסטינג"- היעלמויות מבלי להודיע- הן הדבר הכי גרוע שמישהו יכול לעשות. טוב, זה משהו שעשיתי בעבר כשהיה ברור שהקשר נגמר. הרגשתי שזה נדיב יותר מאשר להיות בוטה או אכזרית ולא רציתי לפגוע בצד השני או ליצור דרמה מיותרת. פרידות הן אף פעם לא כייפיות, אבל אני לא מבינה איך לדבר על כל מה שלא עבד עדיף על פשוט להיעלם. האם זה באמת כל כך גרוע?

שלך,

"גוסט" לשעבר

"גוסט" לשעבר יקרה,

לטובת אותם אלו שאינם מכירים את המושג, "גוסטינג" בהקשר זה, (מלשון Ghost) פירושה לנתק כל קשר באופן מוחלט וללא הסבר. היעלמות אינה תופעה האופיינית למין מסוים ויכולה לקרות לכל אחד בכל שלב. ראיתי את זה קורה לאנשים אחרי הדייט הראשון, וראיתי אותה מתרחשת גם לאחר מספר חודשים של היכרות, כשהצד השני פשוט מתנדף ונעלם.

העמדה שלי ברורה למדי: אל תעשו את זה.

פעמים רבות אנשים מעדיפים להיעלם מבלי להודיע, ומצדיקים את התנהגותם בכך שהם מעדיפים דרך זו מאשר להיפרד כראוי כיוון שאינם רוצים לפגוע באיש. אולם "גוסטינג" פוגעת הרבה יותר מאשר אמירה פשוטה של "אני לא רוצה להמשיך לצאת". היא יוצרת אצל הצד השני סוגים שונים של השערות ומחשבות.

כשאתם מביעים את חוסר הרצון שלכם ואת החלטתכם להפסיק לצאת, זוהי התנהגות בוגרת והדבר הנכון לעשות. בכך, אתם נותנים לצד השני הזדמנות לעבד את השינוי ונותנים לו או לה את המתנה של הידיעה מה מתרחש. הדבר הטוב ביותר שאתם יכולים לעשות הוא לשתף במחשבותיכם או רגשותיכם. היו פתוחים. אינכם חייבים להיות בוטים, אכזריים או כועסים. פשוט אמרו שאינכם רוצים להמשיך ואם אתם יכולים, הסבירו מדוע.

היעלמות מעידה על כך שחסרים לכם כישורי תקשורת ויכולת להתמודד עם מערכת יחסים בוגרת. תארו לעצמכם שהייתם רוצים לעזוב את מקום העבודה שלכם. רוב האנשים היו נותנים התראה מוקדמת על עזיבה, אך הם לא היו עוזבים עד שלא היו משוחחים עם הבוס. גם אם שנאתם את הבוס שלכם, קרוב לוודאי שהייתם מודיעים מראש על עזיבתכם ומקיימים פגישה מנומסת עם הבוס, כדי לא לפגוע במוניטין המקצועי שלכם ובסיכויי ההעסקה העתידיים שלכם.

מדוע לפעול אחרת בחיים האישיים שלכם? אם אתם מוכנים לנהל שיחה לא פשוטה כדי להגן על המוניטין המקצועי שלכם, אז פעלו באותו אופן בחיים האישיים שלכם.

"גוסטינג" עלול גם לפגוע בשמכם הטוב. מישהו שהכרתי פעם שהיה לו מוניטין של היעלמויות פגש בחורה שהוא ממש התלהב ממנה והזמין אותה לדייט. היא סירבה לו. מסתבר שהוא נעלם לחברה שלה. הוא ניסה להסביר שהוא פשוט לא רצה לפגוע ברגשות החברה, אולם היא הייתה בלתי מעוניינת לחלוטין לצאת עם מישהו שאותו תפסה כלא בוגר ולא יציב.

אתם לא רוצים להיות כמו הבחור ההוא.

לומר שאתם רוצים להיפרד – זה למענכם לא פחות מכפי שזה למען הצד השני. נכון שקשה להיפרד, אולם לא רק הצד השני יעריך את הכוונות הברורות שלכם - גם אתם תרגישו טוב יותר לגבי עצמכם כשתתייחסו לאחרים בכבוד. גם אם לא אכפת לכם שמישהו אחר ייעלם לכם, אני מתארת לעצמי שאיפשהו עמוק בפנים אתם יודעים שזהו לא הדבר הנכון לעשות. כשאתם נפרדים ממישהו בצורה בריאה, אתם מכבדים את עצמכם יותר. וככל שאתם מכבדים את עצמכם יותר, כך אחרים יכבדו אתכם יותר. בצורה כזו תתחילו לבנות קשרים עמוקים ומשמעותיים יותר עם חברים, עמיתים ובני משפחה, כמו גם עם בני/בנות זוג פוטנציאליים/ות.

אם אינכם מעוניינים להמשיך במערכת היחסים, אתם יכולים פשוט לומר "אני לא רוצה להמשיך לצאת". אם אתם חוששים לומר מה הסיבה, זה בסדר, אולם אנא מכם, לכל הפחות היו הגונים מספיק כדי לומר שאינכם רוצים להמשיך. כמובן שעדיף לומר מה הסיבה. רוב האנשים רוצים לדעת אם עשו משהו לא בסדר. "זה לא את/ה, זה אני", זה אמנם לא הסבר מספק, אולם זה עדיף על היעלמות. פעמים רבות זה לא שמשהו לא בסדר אצל אחד הצדדים – זה פשוט לא הזיווג הנכון.

אל תחששו ביחס לדרך הטובה ביותר להיפרד. אתם לא צריכים "להצליח" בכך. אתם צריכים פשוט לנסות כמיטב יכולתכם. להלן כמה אפשרויות למשפטים שתוכלו לומר כדי לסיים את הקשר. הם לא מנוסחים בצורה מושלמת, אולם אם הם ייאמרו בצורה כנה, הם עשויים להיות הדבר הטוב ביותר שאתם יכולים לומר כרגע.

"קשה לי לומר שאני לא רוצה להמשיך לצאת, אבל זה פשוט לא עובד בשבילי".

"את/ה אדם טוב, אבל אני לא מרגיש/ה שזה הדבר הנכון בשבילי".

"אני לא רוצה להמשיך לצאת. אני יודע/ת שאולי יש לך שאלות, אבל אין לי כל כך מה להוסיף וזה משהו שקשה לי לדבר עליו".

אני מאחלת לכם שיהיה לכם את האומץ לבטא את רגשותיכם כשתהיו מוכנים להמשיך הלאה. בנוסף, מי ייתן שהיעלמות תהפוך לאפיזודה חולפת מהעבר ואת מקומה תתפוסנה כנות וישירות, אשר תהפוכנה להיות דרככם מעתה ואילך.

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן