רשימת תפוצה

תובנות מהחיים

7 דרכים להפוך את המחשבות שלכם למעצימות יותר

י״ח במרחשון ה׳תשע״ח 07/11/2017 | מאת שרה דבי גוטפרוינד

כיצד להכניס יותר חיוביות ואופטימיות לחייכם.

הסופר והפסיכולוג ויין דייר אמר לעיתים קרובות: "כשאנו משנים את האופן בו אנו מתבוננים בדברים, הדברים שאנו מתבוננים בהם משתנים". להלן 7 דרכים לשנות את מחשבותינו כך שהן תגרומנה ליותר חיוביות ואופטימיות בחיינו.

1.      שנו את הפוקוס. האם אנו מתמקדים במה שיש לנו או במה שחסר לנו? במטרות שלנו או במכשולים שלפנינו? במה שעובד בחיינו או במה שהשתבש? אנו מוצאים את מה שאנו מחפשים ומוחנו יכול להתמקד בדבר אחד כל פעם. התמקדו במה שאתם רוצים ובמי שאתם רוצים להיות.

2.      התחילו את היום במשהו מעורר השראה. רבים מאיתנו חשופים באופן קבוע למסרים שליליים מבלי להבין אפילו שאנו מושפעים עמוקות מאמצעי התקשורת סביבנו. החדשות לעיתים נדירות בלבד מיידעות אותנו על אירועים שמחים שמחזקים את האמונה שלנו בטוּב הבסיסי של רוב בני האדם. במקום זאת, אנו מופצצים בפסימיות ובטרגדיות עוד לפני שאנחנו שותים את כוס הקפה בבוקר. התחילו את יומכם בכך שתלמדו משהו שמעורר בכם השראה וממקד את המחשבות שלכם בכיוון חיובי.

3.      למדו להטיל ספק בעצמכם. שימו לב למחשבותיכם במהלך היום והטילו בהן ספק. האם הן אמיתיות? האם הן עוזרות לכם? האם הן הכרחיות? בהירות היא כוח. דעו בדיוק מהן המטרות שלכם ושאלו את עצמכם לעיתים קרובות אם המחשבות שלכם עוזרות לכם או מעכבות אתכם בהשגת מטרות אלה.

4.      התחילו וסיימו בהכרת תודה. ברגע שאתם פוקחים עיניים בבוקר, אמנו את עצמכם לחשוב קודם כל מחשבה של הכרת תודה: חשבו על האנשים שהתברכתם בהם בחייכם, חשבו על מיטתכם החמה, על האוכל שממלא את המקרר שלכם, על מתנת היום הנוסף. רגע לפני שאתם הולכים לישון בלילה, חשבו על משהו טוב שקרה באותו יום, שאתם מוקירים עליו תודה – חיוך, מילה טובה, הזדמנות חדשה. תמכו בעצמכם במחשבות של הכרת תודה.

5.      שנו את מיקוד השליטה. לאנשים לא מאושרים יש לעיתים מיקוד שליטה חיצוני – הם מייחסים את כל מה שקורה להם לנסיבות חיצוניות. שינוי המחשבות שלנו למחשבות בעלות מיקוד שליטה פנימי (האמונה שאנו שולטים בחיינו ובמי שאנו הופכים להיות) לא רק שמגביר את תחושת האושר שלנו, אלא גם את המוטיבציה שלנו ואת האפקטיביות הכוללת שלנו בחיינו.

6.      שימו לב לאוצר המילים. האופן בו אנו מדברים והמילים שאנו בוחרים משפיעים עמוקות על תוכן המחשבות שלנו. אפילו ביטויים תמימים לכאורה כגון "לא חשוב" או "אני רק אומר/ת" יכולים לשנות את התפיסה שלנו ביחס למעשים ולמילים שלנו. פעמים רבות אנו מפחיתים בחשיבותם של היבטים משמעותיים בחיינו על-ידי שימוש במילים ציניות או מזלזלות. טים גרובר, מחבר הספר Relentless מציע שאנשים לעולם לא אומרים "זו סתם עבודה" או "זו רק פגישה". ננסה לקחת מילים כמו "רק" או "סתם" ולהוציאן מהלקסיקון שלנו וראו כיצד מחשבותינו מקדמות אותנו, במקום למשוך אותנו אחורה.

 

7.      במקום להילחם במחשבות, החליפו אותן. רבים מאיתנו מנסים להיפטר מהמחשבות השליליות שלנו. אולם, ככל שאנו מנסים לא לחשוב על משהו, כך – למרבה האירוניה – אנו חושבים עליו יותר. מסיבה זו יהיה זה אפקטיבי יותר להחליף את המחשבות הלא רצויות במחשבות רצויות. לשם כך אתם זקוקים לספר טוב או למקור חוכמה אחר זמין שיהיה בהישג יד, כגון רשימה של ציטוטים שאפשר לעבור עליהם כדי לשנות את הכיוון. בכל רגע המחשבות שלנו יכולות לשנות את הכיוון אליו פונים חיינו וחיי הסובבים אותנו. אל תחכו לרגע בו תרגישו חיוביים ומלאי השראה כדי לשנות את צורת החשיבה שלכם. כפי שאמר הרבי מלובביץ', "אם תחכו לגלות מהי משמעות החיים, האם יישאר לכם מספיק זמן כדי לחיות בצורה משמעותית?"

 

מאמרים נבחרים

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

[contact-form-7 404 "לא נמצא"]

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram