רשימת תפוצה

צמיחה אישית

הרחבת גבולות

י״ב בשבט ה׳תשע״ח 28/01/2018 | מאת גל בעל הנס

עלינו להרחיב כל הזמן את הגבולות שלנו על מנת לא להישאר תקועים במצרים הפרטית שלנו.

בפרשת השבוע ( בשלח ) מתואר המאורע ההיסטורי של קריעת ים סוף שבו בני ישראל למעשה מתנתקים סופית ממצרים פיזית והמצרים טובעים בים . זו רק יציאה פיזית , כי תיכף נראה בחטא העגל שהם עוד לא יצאו מנטלית ...

בספר " פרדס ניסים " של הרב ניסים פרץ זצ"ל , נכתב ש"ים סוף" מבטא בעצם את ה"סוף", את היות העולם הגשמי הזה סופי . הבורא בקבלה נקרא פעמים רבות בשם "אין סוף" ובעצם הוא צמצם את אינסופיותו במקום מסוים על מנת לאפשר את הבריאה . וככל שיורדים בעולמות הרוחניים מהבורא עד לעולמנו זה הגשמי , כך הסופיות של הבריאה באה יותר לידי ביטוי עד העולם הזה הגשמי .

העבודה של היהודי בעולם הזה היא למצוא את הדרך חזרה לאינסופיות , כמו שנכתב "נחפשה דרכינו ונחקורה ונשובה עד השם". עלינו ללמוד לזהות את המגבלות שהעולם הגשמי הזה מטיל בנו ולהתעלות מעליהם . עלינו להרחיב את גבולות התפיסה, התודעה, הידע, והיכולות המנטליות שלנו על מנת להתעלות ולהתקרב למהות הרוחנית שלנו .

ביומיום זה מתבטא קודם במציאת המצרים הפרטית שלנו. איפה אנחנו מיצרים את חיינו ? מה עוצר אותנו ? איפה אנחנו מוגבלים ? איפה אנחנו מרגישים חסרי שליטה בחיינו ? מה מנהל אותנו ? איפה התגובה שלנו אוטומטית ? איפה אנחנו מרגישים שלאחרים, לסביבה או לנסיבות יש השפעה על התגובות שלנו, ההרגשות או ההתנהגויות שלנו? עלינו לזהות את המקומות האלה ולפרוץ את הגבולות שהם מציבים לנו.

אם אדם יסתכל מסביבו ויראה אנשים מצליחים בתחומים שונים , עליו לדעת שיש לו הכוחות להשיג את מה שאנשים אלו השיגו . התורה מלאה בסיפורים על אנשים שמדגימים לנו מה לעשות ומה לא לעשות על מנת לפרוץ את הגבולות שלנו ולהתחבר למהות שלנו . האנושות מלאה בסיפורים על אנשים שפרצו גבולות , ובכך הרחיבו את מודעות העולם למה שאפשרי .

עלינו להרחיב את הגבולות שלנו על מנת שלא נישאר תקועים במצרים הפרטית שלנו . עלינו ללמוד , להעשיר את הידע , להתגבר על פחדים , ללמוד לשלוט ברגשות ובתגובות שלנו , לחקור מעבר , להתעמק , לחפש משמעות ותוכן , להטיל ספק באמונות מגבילות , לחפש את האמת , להתגבר על העבר ולוודא שכל שנה טובה מקודמתה .

אושר לא מגיע ממנוחה , אושר מגיע מהתקדמות . ככל שנתאמץ יותר ונתקדם יותר , ונשיג יותר ברמה האישית , רוחנית , כך נהיה יותר מאושרים , מלאי מרץ , אנרגיה ומוטיבציה . כך נקרע את ים סוף הפרטי שלנו ונסיר מעלינו מגבלות ונזכה לחופש אמיתי , החופש להיות מי שאנחנו באמת .

מאמרים נבחרים

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

[contact-form-7 404 "לא נמצא"]

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram