רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

אקטואליה

דרכו המדהימה של אייג'יי אידלמן לאולימפיאדת החורף

ו׳ באדר ה׳תשע״ח ו׳ באדר ה׳תשע״ח 21/02/2018 | מאת הרב שרגא סימונס

המייצג את ישראל בתחרות מזחלות השלג האישיות (סקלטון), מציב את שמירת המצוות בראש סדר העדיפויות.

בעודו שוכב על מזחלת זעירה, הוא דוהר כשראשו קדימה לכיוון מסלול הקרח במהירות של 130 קמ"ש. פניו מונחות ס"מ ספורים בלבד מהקרח. למזחלת שלו אין ברקסים.

 זהו ספורט מזחלות השלג (סקלטון) – ספורט גועש אדרנלין.

הכירו את אייג'יי אדלמן, שנודע בכינוי "הפטיש העברי" – בוגר אוניברסיטת MIT בן 26, וקרוב לוודאי היהודי הדתי הראשון שהתחרה אי פעם במשחקים האולימפיים

כיתוב תמונה: אייג'יי אדלמן מוכן למשחקים האולימפיים.

השבוע, אדלמן מגשים חלום בכך שהוא מייצג את מדינת ישראל כאחד מתוך 30 גולשי מזחלות בלבד שיתחרו באולימפיאדת 2018 בפיונגצ'אנג, דרום קוריאה.

 

מסע בלתי סביר

 מסעו יוצא הדופן של אדלמן לבמה האולימפית החל בברוקלין, מסצ'וסטס. הוא גדל בבית שהיווה תערובת בין שמירת מצוות, הישגים אקדמיים גבוהים וספורט תחרותי.

 בגיל 3 החל אייג'יי את הקריירה האתלטית שלו כשוער הוקי. הוא המשיך להצטיין בספורט במהלך שנותיו כתלמיד בבית ספר יהודי ובתיכון הוצעה לו ההזדמנות לשחק ברמה התחרותית הגבוהה ביותר. אייג'יי סירב ובחר להתמקד בלימודי היהדות שלו. (בהמשך שיחק אייג'יי עבור אוניברסיטת MIT, והוביל אותה לאליפויות בשני ענפים שונים . הקבוצה התאימה את לוח הזמנים שלה לזמני שמירת השבת).

 כיתוב תמונה: מהירות גבוהה על הקרח: אייג'יי דוהר במורד המסלול במהירות של 130 קמ"ש ובכוח G כפול 5.

 חייו של אייג'יי השתנו ב- 2006 כשביקר בישראל בזמן מלחמת לבנון השנייה. הוא הרגיש חיבור עמוק למדינה והוסיף "עלייה לארץ" לרשימת מטרות החיים שלו. עם תום בית הספר התיכון, חזר אייג'יי לישראל לבלות שנת חופש, במהלכה הוא למד בישיבת לב התורה ברמת בית שמש.

לאחר שסיים את לימודי הנדסת המכונות באוניברסיטת MIT, החל אייג'יי לעבוד בחברת הענק אורקל. החיים נמשכו, אולם החלום להפוך לספורטאי ברמה עולמית לא הרפה ממנו.

רגע ה"הארה" הגדול של אייג'יי הגיע ב- 2013, כשצפה בסרטון וידאו של מחליקים אולימפיים. מסוקרן, הוא הלך למתקן אימונים, עשה אימון ניסיון, ונשבה באופן מיידי בקסם הענף.

כיתוב תמונה: זהירות, הפטיש העברי

 

הוא הציב לעצמו מטרה להגיע לאולימפיאדה, אולם נאמר לו שענף מזחלות השלג דורש ניסיון עצום ולכן עליו להתכוונן לאולימפיאדה של 2022.

אייג'יי לא ויתר. הוא התפטר מהעבודה הנוחה באורקל והתמסר כל כולו למשימה. הוא נפגש עם הוועד האולימפי בתל אביב וקיבל אור ירוק לענוד את דגל ישראל על חליפתו. הוא עלה לארץ וכעת מחשיב את ישראל לביתו.

 לעלות בסולם הדרגות

 אייג'יי בילה את שלוש השנים האחרונות באימונים בלתי פוסקים, כשהוא מתגורר במתקני ספורט חורפי בארה"ב ובקנדה. כדי לכסות את עלות האימונים, הנסיעות והתחרות, הקים אייג'יי עמותה ללא מטרת רווח ופנה למימון המונים. בסרטון שלו הוא ציטט את החכם הילל הזקן: “אם לא עכשיו, אימתי?”

כיתוב תמונה: אייג'יי אדלמן מניח תפילין במחנה האימונים.

 

לפי כל המדדים, סקלטון הוא אחד מענפי הספורט המלהיבים ביותר באולימפיאדת החורף, כאלה הקוראים תגר על המוות. (ספורט זה נחשב במשך שנים למסוכן מדי והפך לספורט אולימפי רק ב- 2002). הספורטאים מתחילים בריצת ספרינט, מזנקים כשפניהם קדימה על המזחלת הקטנה שלהם ואז נשכבים עליה בזרועות צמודות, כדי לטוס במורד המסלול הקפוא במהירות אדירה.

 

רק החלק האמצעי של הגוף נכנס למזחלת הקטנה והניווט מתבצע על-ידי הטיות קלות של הגוף. המסלול שנמשך כדקה מכיל עשרות פיתולים שיש לנווט בהם בדיוק מירבי. אייג'יי מגיע לאותם פיתולים במהירות הגבוהה פי 5 מכוח G, הכוח העצום שחווים אסטרונאוטים (פירוש הדבר שראשו של אייג'יי, ששוקל כ-3.5 ק”ג, שוקל בזמן המסלול כ- 18 ק"ג). תנועה אחת לא נכונה עלולה להיות קטלנית.

 

אף אחד מהדברים האלה לא מרתיע את אייג'יי, שבתור שוער הוקי, חטף כדורי הוקי לגרון.

 

מתוך המסירות העצומה למטרתו, אייג'יי טיפס בהתמדה בדירוג העולמי וזכה בשתי מדליות בשתי תחרויות בינלאומיות, כולל בתחרות הגביע של צפון אמריקה לשנת 2018.

 

הוריו של אייג'יי – רופא ועורכת דין – נמנעים מלצפות בו מתחרה, מחשש שמא יצטרף לרשימת ספורטאי הסקלטון שאיתרע מזלם להתרסק במהירות של 130 קמ"ש ללא הגנה מלבד קסדה ומעט ריפוד.

 

עם זאת, באולימפיאדת פיאנגצ'אנג, לאייג'יי מתלווה בגאווה אביו, אלעזר אדלמן, מדען בעל שם עולמי שפועל בעצמו לקידוש השם, ומלמד הנדסה באוניברסיטת MIT וקרדיולוגיה בבית הספר לרפואה של הארוורד (ראו TedTalk עם כיפה).

 

שגריר יהודי

 

 

אייג'יי זורח מגאווה בעקבות ההזדמנות לייצג את ישראל על הבמה העולמית. הוא רואה את עצמו כשגריר של העם היהודי, ומקווה לשנות את התפיסות המוטעות הרווחות לגבי היהודים וישראל.

 

אייג'י מסתובב בתחרויות העולמיות עם כיפה על ראשו. ספורטאים רבים אחרים מעולם לא פגשו יהודי, שלא לדבר על יהודי דתי. הוא אינו נוסע באוטו או ברכבת בשבת, ואוכל אוכל כשר בלבד (הוא לוקח עמו לנסיעות קופסאות שימורים של מזון כשר).

 

כיתוב תמונה: הפוסט של אייג'יי בפייסבוק, בו הוא מבקש מאנשים להתפלל לכך שיצליח להיות שגריר יהודי טוב ולקדש את שם ה'. על הכפפות שלו כתוב: "עם ישראל חי!”

 

אייג'יי משמש כחזן בחגי תשרי ונהנה להוביל תפילות כשהוא נוסע לקהילות שונות לצורך תחרויות ואימונים.

 

כעת, לקראת תחרות הסקלטון האולימפית לשנת 2018 לגברים ביום חמישי ושישי, אנו נזכרים בכל אותן שנים של משמעת ועבודה קשה. אין לאייג'יי ציפיות לזכות במדליה, אולם עצם ההגעה לשלב זה כבר מציבה אותו כחלק מהאליטה של העולם.

 

בכל אחד מהמירוצים התחרותיים האלה, אייג'יי יעמוד בנקודת הזינוק של המירוץ ויענוד את כפפותיו ועליהן הכיתוב: עם ישראל חי. לאחר מכן הוא יאמר תפילה מספר תהילים, לפני שיזנק אל המסלול הקפוא.

 

לאחר מכן, בשישי אחר הצהריים, עם תום התחרות, ישוב אייג'יי אל הכפר האולימפי. הוא יסיר את חליפת האימונים שלו שעליה מופיע מגן דוד, ויתכונן לשבת. הוא ידליק נרות ויערוך קידוש לכל מי שירצה להצטרף לרגע האולימפי היהודי של אייג'יי אדלמן.

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן