רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

משפחה

ימי חופשה לבחירה

י״ב באדר ה׳תשע״ח י״ב באדר ה׳תשע״ח 27/02/2018 | מאת רחל זיכרמן

"עשרת הדברות" לבחירות מוצלחות ביום הפורים.

חיפוש פשוט בגוגל מעלה, כי יום הפורים נחשב לאחד מימי הבחירה לעובד השכיר. לעומת יום חופשה על חשבון המעסיק.

פורים הוא יום בחירה – בשבילי. ולא בקטע של שכירה ומעסיק. מזה כארבעה ימי פורים אנחנו חוגגים במוסקבה, וכאן נקודת הבחירה שלי.

בהיותי בחורה , מידי שנה, חגגתי כמובן את יום הפורים סביב שלחן הורי ומשפחתי. השמחה שם פרצה כל גבולות. טעם החיים היה אדיר. השלחן היה מלא בכל טוב, צליל גיטרות ומוזיקה מילאו את חלל הדירה הקטנה והביתית בבני ברק. כמויות האנשים שעברו במפתן הדלת כמעט בלתי ניתנים לספירה. קילוגרמים של מיני מאפה ומתיקה הצטברו ממשלוחי מנות. סעודת הפורים הייתה מבושמת באלכוהול ובדברי תורה ממגילת אסתר. המשתה הסתיים בשעות הקטנות של הלילה, התקשנו לתת לחג האדיר הזה לחמוק ולצאת מפתח הבית. הרגשנו את השמחה ואת השפע הרוחני בכל רמ"ח איברינו.

ואם תשאלו אותי מדוע, אענה בגאווה ובזכות אדירה, שהכל בזכות הורי המיוחדים. אמא היקרה שפותחת את הדלת, ואת הלב, ואת המטבח. ואבא מיוחד, אוהב ישראל ותלמיד חכם מופלא, שמיטיב לספר ולהמחיש לכל הקרואים מהי מגילת אסתר ומהי משמעותו של היום.

גם בשנתיים הראשונות לאחר נישואי בעלי ואני נהננו מאוירת חג פורים משכרת ומבושמת. גרנו באותה עיר קטנה, ובמשך היום כולו חווינו את פורים יחדיו.

לפני ארבע שנים ירדנו לשליחות במוסקבה. כאן, פורים הוא יום הבחירה שלנו. הבנו את המשמעות של הדבר, בפשט של המונח "בחירה", בצאת יום הפורים הראשון לשהותנו. כשחזרנו מסעודת פורים המונית, שמחה, מלאה באנרגיות טובות, ישבתי על הספה בסלון והרגשתי "זה לא זה". ניסיתי להבין מה הפריע לי, מדוע לא הרגשתי את שמחת הפורים כמו בשנים עברו.

לקח לי זמן רב לענות תשובה לשאלתי. ומשזו הניחה את דעתי, מצאתי לנכון לשתף גם אתכם.

בעבר, הורי היקרים היטיבו "להגיש" לי את חג הפורים כמנות על גבי משלוח. הם יצרו את האוירה, הם הובילו את הסעודה, הם דאגו למזון רוחני וגשמי, הם הזמינו אורחים, הם שימשו כדוגמא אישית לניצול היום המיוחד הזה עד תום. ומשכך, היה קל ואפילו כיף להיסחף ולהתמגנט לאוירת הפורים הזאת.

כאן, במוסקבה, הם אינם איתי באופן פיזי וממשי. כאן, עלי לעמול קשה על מנת ליצור את האוירה המיוחדת, השמחה באמת. אני צריכה לשוות לבית מראה פורימי, אני יוצרת את האוירה, אני צריכה לצקת תוכן ומשמעות לעשרים וארבע שעות הנקראות: חג הפורים.

תפקיד זה אינו פשוט. הוא מורכב והוא בעל אחריות רבה.

במבט שטחי, חג הפורים הוא אכן מבלבל. זאת הסיבה שטרחתי לבדוק בגוגל האם הוא נחשב כיום בחירה או חופשה. שהרי, מחד גיסא פורים הינו יום חול. גם לאנשים המקפידים על שמירת מצוות, אין הגבלות טכניות ביום זה (אם כי, אין לעשות עסקים). מותר לכתוב/ לנסוע/ להפעיל מכונת כביסה/ לבשל/ וכמובן, גם להתכתב בוואצאפ. מצד שני, אנחנו לומדים שפורים הוא יום גדול, יום שהוא בבחינת "כל הפושט יד נותנים לו" – כל הפושט יד לריבונו של עולם, ומבקש ממנו בקשות פרטיות – נענה, יום של התעלות רוחנית.

תפקיד זה הוא מורכב. הוא בעל אחריות רבה. אבל הוא אפשרי. לנשים יש את הכישרון לגשר בין העולמות. גם לבשל, וגם לשמוח. גם להכין משלוחי מנות אסטטים, מקוריים ודלי קלוריות, וגם לתת מתנות לאביונים בשמחה אמיתית. רק אנחנו, כנשים, מסוגלות ליצור בבית אוירת חג פורימית אמיתית ומשמעותית. כזאת, שגם אם ילדנו ירדו לשליחות בניכר, הדוגמא מבית הוריהם תחקק בזיכרונם לעד. אנחנו ניהיה המודל לחיקוי עבורם.

וכדי שיום הפורים יהווה עבורנו יום בחירה, ושהבחירה תיהיה מוצלחת, אספתי עבורי "עשרת הדברות", או ברוח פורימית "עשרת בני המן" ליום הפורים.

והרי הם לפניכם:

  1. נקשט את הבית באימוג'י וליצנים.

  2. נחשוב על תפריט חגיגי ויוצא דופן לסעודה.

  3. נחשוב על מוטיב מקורי למשלוחי מנות, ונכתוב הסבר בחרוזים מה מסמל משלוח המנות.

  4. נשתף את בני הבית בכל ההכנות.

  5. נזמין קרובי משפחה או חברים לסעודה. כיף יותר לשתות יחד.

  6. נקרא כמה שיותר חומר על סיפור מגילת אסתר.

  7. נלך לבית כנסת לשמוע קריאת מגילה יחד עם חברים.

  8. נלך עם הילדים לחלק משלוחי מנות לאנשים שאף אחד לא חשב עליהם.

  9. בזמן הסעודה נבקש מהמסובים להמחיש חלקים ממגילת אסתר.

  10. נבקש מהשם, שביום זה ניהיה בשמחה אמיתית, פורצת גבולות!

 

ובשנה הבאה, בירושלים הבנויה, ושאשב עם הורי לסעודת חג. מתוך בחירה!

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן