רשימת תפוצה

תובנות מהחיים

מקום ראשון במרתון: אם לחמישה

ו׳ בניסן ה׳תשע״ח 22/03/2018 | מאת הרב שרגא סימונס

ביטי דויטש היא האשה המהירה ביותר בארץ בשנת 2018

35,000 האצנים מ- 72 המדינות שהתחרו בשבוע שעבר במרתון ירושלים נדהמו לגלות אישה קטנה, אמא לחמישה ילדים, שחצתה את קו הסיום בתור האצנית הישראלית המהירה ביותר -היא סיימה את המסלול בן 42 הקילומטרים ב- 3 שעות ו- 9 דקות.

מה שהיה יותר מפליא הוא שהיא רצה את המסלול כשהיא לובשת לבוש מסורתי צנוע: שרוולים ארוכים, חצאית וכיסוי ראש.

כיתוב תמונה: בהריון בחודש בחודש השביעי: ביטי רצה במרתון תל אביב 2017

ביטי, שמוצאה מפסאיק, ניו ג'רזי, מתגוררת כעת בירושלים. היא החלה להשתתף בריצות תחרותיות לפני מספר שנים. "כשאחותי הצעירה ניצחה אותי במירוץ", היא מספרת ל- Aish.com, "הבנתי שהגיע הזמן לחזור לכושר. אז הצבתי לעצמי מטרה לרוץ מרתון, בתור הדרך הטובה ביותר לדחוף את עצמי".

ביטי רצה במרתון הראשון שלה בתל אביב בשנת 2016. "המטרה שלי הייתה לחצות את קו הסיום", היא מספרת. "כשנרשמתי, הערכתי שזמן הסיום שלי יהיה כ 4:40 שעות". היא הפתיעה את עצמה כשסיימה את המסלול ב- 3:27 שעות.

בשנה לאחר מכן, היא שוב השתתפה במרתון תל אביב - הפעם היתה בהריון בחודש שביעי, לאחר שקיבלה אור ירוק מאביה, רופא מיילד במקצועו, שהמירוץ אינו מהווה סיכון לה או לעובר. היא נזכרת: "אצנים אחרים אמרו לי אחרי המירוץ שכשהם ראו אישה בהריון רצה, זה עודד אותם להמשיך הלאה במחשבה ש:'אם היא יכולה לעשות את זה, אז גם אנחנו יכולים!'"

מבחינת ביטי, ריצה היא חיבור חשוב בין גוף ונפש. "תמיד הרגשתי שריצה היא משהו מאוד רוחני. זה הזמן שלי לשוחח עם אלוקים. יש אנשים שהולכים ליער כדי לדבר עם אלוקים. אני עושה זאת בזמן הריצה".

כיתוב תמונה: 35,000 רצים במרתון תל אביב 2018. ביטי סיימה במקום ה- 25 מתוך כלל המשתתפים.

"אנחנו כל-כך עסוקים כל הזמן ומבחינתי, ריצה היא דרך להתנתק מכל הסחות הדעת ולהתמקד פנימה. אני יכולה להיות בהיי רוחני מהריצה - כל הזמן".

איך משפיעה העובדה שהיא לובשת חצאית וכיסוי ראש על היכולת של ביטי לרוץ בצורה תחרותית?

"יש לי חצאיות נוחות, ואני שמחה שלבוש צנוע אינו פוגע או מונע ממני להגיע להישגים בחיים", היא אומרת. "בעולם הספורט, לא לובשים יותר מדי בגדים. אני חושבת שזה מעצים עבור כל הנשים לדעת שאת לא חייבת לחשוף את הגוף על מנת לזכות".

ביטי התאמנה רבות לקראת מרתון ירושלים 2018 ורצה מדי יום, פרט לשבת. למרות זאת, היא הופתעה מהזכייה.

"התאמנתי המון, זה לא שפשוט הגעתי למרתון וציפיתי לנס", היא אומרת. "ביליתי חלק גדול מהמרוץ באמירת תפילות שמוקירות את האל כמקור הכוח שלנו. במהלך כל המירוץ התפללתי לאלוקים שיביא אותי לקו הסיום, והרגשתי שהוא מנחה אותי לאורך כל הדרך".

מלבד החוויה האישית, ביטי רצה כדי לגייס כסף לבית דניאלה, מרכז שיקום לנערות המתמודדות עם קשיים רגשיים, שנקרא על-שם בת-דודתה של ביטי שנפטרה לאחרונה.

"הזכייה במירוץ אפשרה לי להביא פרסום לבית דניאלה ולהביא מידה מסוימת של נחמה למשפחה", היא אומרת.

כיתוב תמונה: על דוכן המנצחים: ביטי חולקת את השמחה עם בעלה מיכאל

כשהיא לא רצה, ביטי מטפלת במשפחתה ועובדת במשרה מלאה כאשת קשר עבור ארגון החינוך היהודי, Olami. "הזכייה במירוץ בהחלט תרמה לאמינות שלי כשאני מרצה לסטודינטים בקולג'!" מספרת ביטי.

מה עכשיו מבחינת ביטי? היא מציינת כי מרתון ירושלים הוא מסלול קשה במיוחד – עתיר גבעות ורוחות חזקות. מומחים סבורים שבמסלול שטוח יותר, היא תוכל להגיע לזמן תחרותי יותר של 2:45. כשמטרה זו לפניה, היא עשויה להתחרות במרתון טבריה בינואר 2019.

האם ביטי סבורה שריצות מרתון מתאימות לאישה דתייה, אם לחמישה?

"השם נתן לי כישרון ריצה. התפקיד שלנו בעולם הוא לקחת את חומר הגלם שהוא נתן לנו ולהשתמש בו באופן מלא. כל החוויה הזו קירבה אותי יותר לאלוקים, שהעניק לי את הכוחות והכישרונות האלה. המוטו שלי הוא: האמינו בבלתי אפשרי, תנו את כל מה שיש לכם, ובקשו מהאל את עזרתו".

באפשרותכם לברך את ביטי על זכייתה באמצעות תרומה לבית דניאלה.

מאמרים נבחרים

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

[contact-form-7 404 "לא נמצא"]

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram