רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

הזמינו את חמש הנשים האלה לליל הסדר

י״א בניסן ה׳תשע״ח י״א בניסן ה׳תשע״ח 27/03/2018 | מאת ג'ודי גרוון

נשים שנטלו חלק חשוב בסיפור יציאת מצריים.

אם את אמא יהודיה, כמוני, קרוב לוודאי שאת מקדישה שעות רבות של הכנות לפסח – ניקיון, תכנון, קניות, בישולים והגשת ארוחת החג. עם זאת, כשאנו יושבים בליל הסדר כדי להיפגש מחדש עם סיפור הולדתנו כעם, אנו קוראים על אברהם אבינו, נחור ורבני בני ברק, על יעקב והחותן הרמאי שלו, לבן, וכמובן על פרעה הרשע עצמו.

קל לשאול: איפה הנשים בכל הסיפור?

גבירותיי, אל תיקחו את זה אישית. יש עוד גבר אחד שהוא חיוני לסיפור ושכמעט אינו מופיע בעצמו בהגדה: משה רבנו! מנהיג עם ישראל מופיע רק פעם אחת ויחידה בכל הסיפור. האנשים המוזכרים בסיפור ההגדה הם כלים להעברת המסר.

המוקד העיקרי של ההגדה הוא גאולתו של עם ישראל על-ידי אלוקים עצמו. זהו נושא שאנו מכבדים מדי יום בתפילותינו. החיבור שלנו לאלוקים, ושלו אלינו, אינו מבוסס על כך שהוא ברא את העולם ואת המין האנושי. מעורבותו המתמשכת בחיינו - המודגשת בצורה כה דרמטית בסיפור יציאת מצריים - היא הבסיס לחיבור זה.

אין כל ספק שהנשים נטלו תפקיד מרכזי בסיפור יציאת מצריים, כפי שמציין התלמוד: "בשכר נשים צדקניות שהיו באותו הדור נגאלו ישראל ממצרים" (מסכת סוטה, פרק י"א, דף ב').

להלן חמש גיבורות אמיצות שלחמו נגד עריצות ואשר בלעדיהן, לא הייתה מתרחשת יציאת מצריים באופן שבו התרחשה.

1. יוכבד - אמו של משה הייתה מוכנה ללדת ילד למרות פקודתו של פרעה להרוג את כל התינוקות היהודים הזכרים. היא הסתירה את בנה התינוק מפני המצרים – ולאחר שבנתה לו תיבת גומא, השיטה אותה בנחל היאור. איך אפשר לדמיין את צערה ואמונתה, את התפילה שבנה היקר ישרוד? האם ייתכן שהיה לה רמז רוחני לכך שילד זה ישנה את גורלם של בני ישראל?

2. מרים – גם לאחותו של משה יש חלק בהולדתו של אחיה. מרים היתה נביאה. היא ידעה שלאחיה העתידי יהיה תפקיד מיוחד. אף כילדה קטנה, מרים קראה תיגר על אביה, עמרם, שתכנן להתגרש מאשתו כדי להימנע מהולדת ילדים נוספים – ילדים שימותו בעקבות גזרתו של פרעה. מרים טענה לאביה, "פרעה לא גזר אלא על הזכרים ואתה גזרת על הזכרים וגם על הנקבות". בכך שכנעה את אביה לראות מעבר להווה המצער אל העתיד ואל הגאולה. הייתה זו מרים שעמדה בגלוי על שפת היאור, עוקבת אחר גורלו של אחיה התינוק בעודו שט בנהר. מרים תפסה יוזמה והציעה לזמן מינקת עבריה – את אמה – כשבתו של פרעה הצילה את אחיה התינוק.

3+4. שפרה ופועה – מיילדות אלה המרו את פיו של פרעה והפרו את פקודתו להרוג את כל התינוקות היהודים הזכרים. הן נכחו בלידות של נשים עבריות והצילו אינספור חיים. מי היו נשים מסתוריות אלה? יש פרשנים המאמינים שהיו אלה לא אחרות מאשר יוכבד ומרים. הן נקראות "המיילדות העבריות". תהיינה נשים אלה אשר תהיינה, הן מהוות את אחת הדוגמאות המוקדמות ביותר למרד אזרחי.

5. בתיה – בתו של פרעה, באמצעות השראה אלוקית, ראתה כי היא תהיה זו שתגדל את מושיעו של עם ישראל ולפי המדרש, היא הלכה על שפת היאור מדי יום בתקווה למצוא אותו. היא הצילה את משה, מתוך אמונה שהוא הילד היהודי הנבחר, והעזה לגדל אותו בארמון, ממש מתחת לאפו של הרודן האכזר. איזה מעשה מדהים של יופי ואומץ מוסרי. פירוש שמה הוא "בתו של אלוקים".

יוכבד, מרים, שפרה, פועה ובתיה עזרו "ליילד" שלאת אחד הסיפורים הגדולים ביותר בהיסטוריה. וכפי שנאמר, "כל המרבה לספר ביציאת מצרים הרי זה משובח". הוסיפו צבע ועומק לליל הסדר שלכם, על-ידי אזכור נשים מדהימות אלה, ששינו את פני ההיסטוריה.

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן