רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

צמיחה אישית

להיות נדיב

ב׳ במרחשוון ה׳תשע״ב ב׳ במרחשוון ה׳תשע״ב 30/10/2011 | מאת הרב זליג פליסקין

מחוות קטנות של נדיבות גורמות שמחה וסיפוק לאדם שעושה אותן, אולם חשוב מכך, הן יכולות לשנות את חייו.

 

"הרגשתי שאני מבזבז את חיי. למרות שהמשפחה שלי הייתה במצב כלכלי שפיר – הייתה לנו דירה נחמדה ומצבנו נחשב טוב – לא הרגשתי שאני חי חיים בעלי משמעות. תחושה עמוקה של ריקנות כרסמה בי. ניתחתי את חיי והשוויתי אותם לחייהם של אנשים אחרים שכיבדתי. מה היה ההבדל?

ההבדל היה שכל אותם אנשים שהערכתי, תרמו בצורה משמעותית לרווחתם של אחרים. כל אחד מהם עשה זאת בדרך ייחודית. אולם, המכנה המשותף היה שכולם עשו משהו שהשפיע על חייהם של אחרים. לכן, התחייבתי לעצמי לעשות את אותו הדבר.

כל זה אירע לפני עשר שנים. כעת, המילים אינן מספיקות כדי לתאר את השינוי העצום שחל בחיי כתוצאה מכך".

 

האיש שלעיל שינה את חייו על ידי כך ששם דגש רב יותר על מה שיכול היה לעשות למען אחרים. כשאדם חושב על רווחתם של אחרים, הוא חי חיים מספקים יותר.

לאמן דגול יש ראייה עמוקה ומקיפה יותר מאשר לאנשים החסרים את הכשרון והיכולת של האומן. עולמו מלהיב, עמוק, יצירתי ומלא תובנות. באופן דומה, עולמו של אדם נדיב הוא באמת יותר מלהיב, עמוק, יצירתי ומלא תובנות לעומת עולמו של האדם הרגיל.

נדיבות היא הדרך שלנו להתקרב אל הבורא. אדם נדיב מבין כי כל אדם עמו הוא נפגש במהלך חייו הוא אחיו – גם הוא ילדו של אלוקים – ולכן, הוא מעריך כל הזדמנות הנופלת בחיקו להיות נדיב.

ככל שאתם נדיבים יותר,

 • כשאתם פוגשים באדם כועס ומתוסכל, כך אתם מסוגלים יותר לראות את הכאב המסתתר תחת הכעס והתסכול שלו.
 • כשאתם פוגשים באדם שאינו ממצה את הפוטנציאל שלו, כך אתם מבינים יותר מה יש לעשות, כדי לעזור לאדם זה להתחבר לכוחותיו הפנימיים.
 • כשאתם פוגשים באדם שחווה קושי בתחום כלשהו בחייו (כלכלי, רגשי או גופני), כך אתם מוצאים הזדמנויות רבות יותר לסייע לו.

העולם החומרי ורכושנו עלי אדמות הם זמניים בלבד. אולם מה שאנו נותנים לאחרים – יישאר לעד.

העולם החומרי ורכושנו עלי אדמות הם זמניים בלבד. אולם מה שאנו נותנים לאחרים – יישאר לעד.

הקשיים של אחרים מהווים סימן לאדם הנדיב, שמילותיו ומעשיו נדרשים.

ישנם אנשים החוששים שאם ינהגו בנדיבות, הדבר יהיה על חשבונם. אולם, תפיסה זו רחוקה מן האמת.

אדם נדיב באמת הוא אדם שמח. ההנאה הגדולה ביותר של אדם כזה היא העלאת חיוך על פניהם של אחרים.

אוהדי ספורט נהנים משמחת הניצחון לעתים רחוקות בלבד, אולם אנשים נדיבים ימצאו מקורות של משמעות, סיפוק ושמחה כל הזמן.

ישנם מעשי נדיבות פשוטים. לדוגמה, נניח שמישהו זקוק להלוואה קטנה לתקופה קצרה, ואתם מלווים לו את הכסף. מישהו רוצה לשאול מכם מכשיר מסוים. אתם יודעים שהוא אמין ושהוא יעמוד בהבטחתו להחזירו לכם במועד, ואתם עושים לו את הטובה הזאת. חבר ותיק מגיע אליכם לאחר יום ארוך ומייגע, ואתם שמחים להאכילו, לארח אותו בביתכם וליהנות מחברתו.

אולם, לעתים קשה להיות נדיבים, למשל במצבים הגוזלים מכם זמן. לדוגמה, עליכם לערוך שיחת טלפון עבור מישהו וקשה לכם לבצע שיחה זו. או נניח שמישהו מאושפז בבית חולים. אתם חשים אי נעימות ואינכם יודעים בדיוק מה לומר, למרות שידוע לכם שהוא ישמח לראותכם. במקרה אחר, מישהו מבקש מכם טובה. הייתם שמחים לעזור לו אם מערכת היחסים ביניכם הייתה אחרת, כלומר, אם גם הוא היה עושה משהו למענכם מדי פעם. עליכם להיות בעלי שיעור קומה מוסרי אמיתי, כדי לעזור לאדם זה, למרות שהוא לא נקף אצבע למענכם וקרוב לוודאי שגם לא יעשה זאת בעתיד.

האם נדיבות היא בלבכם ובנשמתכם? או שמא אתם פשוט משתמשים בה כסוג של סחר חליפין, משהו בסגנון, "יד רוחצת יד"? אדם שהנדיבות היא בנשמתו יפעל גם למען אנשים שלא ינקפו אצבע למענו.

כל מעשה נדיב הכרוך במאמץ מצדכם הוא ניצחון. וניצחונות הם דבר משמח.

במצבים המציבים בפניכם אתגר, כשאתם מתנהגים בנדיבות למרות הקושי הכרוך בדבר, אתם מתפתחים והופכים להיות אנשים טובים יותר. כל מעשה נדיב הכרוך במאמץ מצדכם הוא ניצחון. וניצחונות הם דבר משמח.

היו נדיבים ללא תנאים מוקדמים. כשאתם מתנהגים בנדיבות כלפי מישהו, כיוון שאתם מצפים שיום אחד הוא יחזיר לכם את הטובה שעשיתם למענו, זהו מתכון כמעט בטוח לאכזבה.

 

"בכל פעם שהטבתי למישהו, תמיד חשבתי לעצמי, 'אני מקווה שהאדם הזה ייטיב לי בתמורה. אם לא, כדאי שאהיה נדיב כלפי מישהו שיתנהג אליי באותו האופן'. למרבה הצער, הגישה הזאת גרמה לי להרבה רגשות כעס וטינה.

חבר שלי היה תמיד נדיב כלפי אנשים שהיה ברור למדי שלא יחזירו לו באותה המטבע. הוא אמר לי, 'כשמישהו מיטיב לאדם אחר מתוך תקווה שהאחר יחזיר לו טובה ביום מן הימים, הוא לעולם לא יכול להיות בטוח שזה אכן יקרה. אבל, כשאני עושה משהו למען אדם אחר מבלי לצפות לתמורה, אני יכול להיות בטוח במאת האחוזים שארוויח מכך הרגשה טובה ושיפור עצמי. אתה חייב להודות שזה הגיוני, להשקיע זמן ואנרגיה, מתוך ידיעה ברורה שההשקעה בטוחה'."

 

לאחר השיחה עם חברו, השתנו חייו של אדם זה, שכן הוא הגביר את יכולתו להיות נדיב ללא תנאים.

ראו את עצמכם בתור אנשים שאוהבים להיות נדיבים. אם תתייחסו לעצמכם בצורה שכזאת, תמצאו את עצמכם מתנהגים באדיבות רבה יותר.

יש אנשים שחושבים שעליהם "לצבור" מספיק מעשי נדיבות, לפני שיזכו להחשיב את עצמם לאנשים נדיבים. אולם, יעיל יותר לנהוג בדרך ההפוכה. כלומר, התייחסו אל עצמכם ברגע זה כאנשים נדיבים, גם אם הדבר עדיין לא בא לידי ביטוי במציאות. ככל שתגבשו דעה זו על עצמכם, כך תגלו שאתם אכן הופכים להיות יותר ויותר נדיבים. 

למדו מכל אדם נדיב שאתם פוגשים. שאלו אנשים נדיבים כיצד הפכו להיות כאלה. קרוב לוודאי שתגלו, כי רבים מהם למדו זאת מאנשים נדיבים אחרים.

פעם שאלתי פילנתרופ ידוע, "מה הפך אותך לאדם כה נדיב?". "אבי לימד אותי לתת", הוא השיב. "הוא לא היה אדם עשיר, אולם עזרה כספית לאחרים גרמה לו הנאה רבה יותר מאשר בזבוז כסף על עצמו".

"איך הפכת להיות אישה כל כך נדיבה?" שאלתי אישה שהקדישה את חייה להתנדבות ולעזרה לזולת. תשובתה הייתה, "קראתי ביוגרפיות של אנשים נדיבים ואמרתי לעצמי, 'כזה אדם אני רוצה להיות'."

מעשה נדיבות המתבצע בעילום שם נובע מצורך אמיתי לנהוג בנדיבות.

כשאתם נוהגים בנדיבות מדי יום, מבלי להתפאר על כך באוזני איש, אתם מעלים את ערכם של מעשיכם אף יותר. לעתים, אנו נוהגים בנדיבות כיוון שאנו אוהבים להרגיש את הכרת התודה של אחרים או כיוון שקשה לנו לסרב. במקרה האחרון, אנו למעשה נדחקים לפינה, כיוון שזהו סוג מסוים של כפייה. אולם, מעשה נדיבות המתבצע בעילום שם נובע מצורך אמיתי לנהוג בנדיבות.

ההנאה שתפיקו מההתנהגות הנדיבה שלכם המתבצעת בעילום שם, תגביר את רצונכם להמשיך לנהוג בנדיבות, כך שתתחילו לחפש מצבים בהם תוכלו ליישם את נדיבותכם לבכם.

להלן דוגמאות להתנהגות נדיבה של אנשים, שהתבצעו בעילום שם. אתם מוזמנים לנסות זאת בעצמכם:

 • כשאתם מרוצים משירות שמישהו נתן לכם, התקשרו למעביד שלו ושבחו אותו באוזניו.
 • כשמישהו פותח עסק חדש, ספרו למכריכם על המקום, כדי למשוך אליו לקוחות.
 • אם אתם יודעים שמישהו זקוק לעבודה חדשה, ספרו למעביד פוטנציאלי עליו.
 • שימו כסף במדחן, כשאתם רואים שזמנו של הרכב החונה שם עומד להסתיים, ופקח עובר בקרבת מקום.
 • אם חברכם נפגע מכך שלא הוזמן לחתונה או לאירוע אחר, התקשרו למארח, כדי לתקן את הטעות.
 • שלחו למישהו כרטיס ברכה אנונימי וכתבו בו: "אנחנו חושבים שאתה נהדר ואנחנו מאחלים לך כל טוב".
 • שלחו פרחים עם פתק: "לאות הערכה ממישהו שמכבד אותך".
 • שלמו חשבון של מישהו (לדוגמה, במסעדה), מבלי לספר לו על כך.
 • הציעו לאנשים לעודד ולהחמיא לאחרים הזקוקים לכך.
 • בכביש, תנו זכות קדימה!
 • שלחו כסף לאדם הסובל מקשיים כלכליים וצרפו את הפתק: "יום אחד תוכל להחזיר את הטובה הזאת, על ידי כך שתעשה את אותו הדבר למען מישהו אחר".
 • עודדו אנשים לגלות נדיבות בעילום שם. כך תרחיבו את מעגל הנדיבות בעולם.

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן