רשימת תפוצה

על הכרויות

לצאת עם אדם עם בעיה רפואית?

י׳ באלול ה׳תשס״ו 03/09/2006 | מאת רוזי איינהורן ושרי צימרמן

היא פגשה בחור נהדר, אבל היא דואגת בגלל ההיסטוריה הבריאותית שלו. כיצד תוכל לשקול את רגשותיה לעומת הצד המעשי של הדברים?

רוזי ושרי היקרות,

חשבתי שפגשתי את הגבר המושלם, אבל ככל שלמדתי להכיר אותו, גיליתי שהוא לא כל-כך מושלם... מבחינה רפואית. ברור שמחלה של בן-זוג תשפיע על חיי וחייהם של ילדיי העתידיים. יש מחלות שגורמות לכאב, חוסר יכולת לעבוד, מוות בטרם עת ועוד.

כמובן שכל דבר יכול לקרות לכל אחד מאיתנו. במקרה זה, הוא פשוט עידכן אותי מראש לגבי האתגרים שעלולים להתעורר בעתיד.

שאלתי היא: כיצד אמורה מחלתו של בן הזוג להשפיע על הקשר, ועל החלטתי אם להישאר או לא להישאר עם אותו אדם?

ס.

ס. היקרה,

זהו נושא אישי ביותר ובהחלט איננו יכולות לומר לך מה להחליט אם את יוצאת עם מישהו שיש לו מחלה נפשית או גופנית, או נטייה תורשתית למחלה כזו. עם זאת, יש לנו כמה הצעות בשבילך לפני שתחליטי אם להינשא (או אפילו אם להמשיך את הקשר) למישהו שיש לו בעיה רפואית ממשית או פוטנציאלית.

מילות המפתח כאן הן "ידע" ו"כנות".

למדי ככל יכולתך לגבי המחלה או המצב, כולל השאלה אם המצב שקיים במשפחה הוא תורשתי (יש מחלות רבות שאת סבורה שיכולות לעבור לדור הבא, אבל אולי זוהי טעות), האופן שבו מתבטא המצב לאורך זמן, האבחנה האישית של בן זוגך והצפי לעתיד; המלצות רפואיות לגבי סגנון חיים שיכול למזער את הקשיים, עלויות הטיפול, זמינות הביטוח הרפואי ומימון פרטי של הטיפול; השפעות המחלה או המצב על פוריות והיכולת להביא לילדים לעולם, כיצד ישפיע המצב על יכולת החולה לקיים נישואין בריאים מבחינה רגשית ולהיות הורה טוב, כיצד ישפיע המצב על יכולתו של האדם לעבוד וכיצד הוא ישפיע על תוחלת החיים ואיכותם.

את יכולה לקבל חלק גדול ממידע זה מתוך שיחה עם רופא ואנשי מקצוע רפואיים אחרים המטפלים בבן זוגך (ייתכן שתזדקקי להסכמת בן-זוגך כדי לשוחח עמם, מכיוון שמדובר בנושאים של סודיות רפואית). את יכולה גם לפנות לארגונים של חולים במחלה (אם יש כאלה) ולבקש מידע, וכמובן שיש חומר רב נוסף בספריות ובאינטרנט.

כדאי לאמת את תוצאות ה"מחקר" שלך עם איש מקצוע רפואי.

מילת הסתייגות לגבי מקורות כגון ספריות ואינטרנט: רוב המידע שתקראי יהיה מדויק, אבל מכיוון שכיום כל אחד יכול לפרסם כל דבר באינטרנט, יש מידה מסוימת של מידע לא מדויק שנמצא שם, לכן כדאי לאמת את תוצאות ה"מחקר" שלך עם איש מקצוע רפואי.

אנו ממליצות לך גם לשוחח עם אנשים אחרים שהתמודדו עם המחלה ועם בני משפחותיהם, כדי ללמוד על האתגרים שעמדו בפניהם וכיצד הם התמודדו עמם. יש קבוצות תמיכה רבות שיכולות לקשר אותך עם אנשים שיהיו מוכנים לחלוק עמך את חוויותיהם.

אנו מאמינות גם שחשוב מאוד שאת ובן זוגך תנהלו שיחות כנות לגבי המחלה וכיצד היא תשפיע על חייכם המשותפים. כיצד הוא מרגיש לגבי הטיפול הנוכחי שלו? האם קשה לו לעמוד בו? באיזו מידה הוא מצפה להמשיך בטיפול או לחפש אלטרנטיבות חדשות? איך הוא מרגיש לגבי ההמלצות הרפואיות שקשורות לסגנון החיים שלו? האם הוא עלול להפוך מוגבל מבחינה גופנית ולהפוך תלוי במישהו אחר? איך הוא מרגיש לגבי זה? אם תינשאו, באיזו מידה הוא מצפה ממך להיות מעורבת בקבלת ההחלטות שלו מבחינה רפואית, בטיפול הרפואי, בשיקום ובטיפול הגופני? איך כל אחד מכם מרגיש לגבי ציפיות אלה? לבסוף, האם יש היבטים שליליים לנושא, אשר בן זוגך כאדם בודד ושניכם כזוג – יכולים להפוך למשהו חיובי?

צעד אחרון הוא לשוחח עם דמות רוחנית/תלמיד-חכם ולהתמקד בראש וראשונה בבחינת ההשלכות ההלכתיות של החלטתך להמשיך את הקשר ולהינשא. ייתכן שאת או הרופא תתבקשו לספק לרב את העובדות המדויקות לפני שיוכל לקבל החלטה, או שהוא עשוי להפנות את המקרה לרב שמתמחה בנושאים רפואיים.

אם לא קיים נושא הלכתי שיש לפתור אותו, בסופו של דבר את היא זו שתצטרכי להחליט אם עוצמת רגשותייך לגבי בן זוגך ולגבי איכות היחסים ביניכם מהווה משקל נגד ראוי לכל האתגרים שבתמונה. אנו יודעות שמדובר בהחלטה לא פשוטה ואנו מקוות שא-לוהים יברך אותך בתובנה לעשות את הבחירה הטובה ביותר שאפשר.

רוזי ושרי

 

מאמרים נבחרים

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

    הצטרפו לניוזלטר השבועי

    linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram