רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

תובנות מהחיים

כל אחד רוצה עבודה עם משמעות

ח׳ בתמוז ה׳תשס״ז ח׳ בתמוז ה׳תשס״ז 24/06/2007 | מאת אמונה ברוורמן

אף משרה, חשובה ככל שתהיה, לא תוכל למלא את חיינו בכל המשמעות העמוקה שאנו מחפשים.

"כשמדובר בעבודה, רבים רוצים משהו מעבר לתלוש משכורת קבוע, קידום צפוי וחליפה יוקרתית. רבים רוצים שהעבודה שלהם תהיה, מעל לכל, מלאת משמעות". כך, פחות או יותר, היה כתוב במגזין שקראתי.

זאת נשמעת שאיפה נאה. אבל היא יכולה להיות גם מלכודת. היא יכולה להוביל לציפיות בלתי סבירות לגבי מה שעבודה אמורה לספק. שום משרה, חשובה ככל שתהיה, לא תוכל למלא את חיינו בכל המשמעות שלה אנו זקוקים ואותה אנו מחפשים.

הגישה הזאת עלולה להעלות את רף הציפיות שלנו גבוה כל כך, עד ששום משרה, וגם שום עיסוק או התנדבות, לא יהיו מספיק טובים. ראיתי אנשים אידיאליסטים מאוד המבזבזים את חייהם בחיפוש אחר הזדמנות העבודה המושלמת או המטרה האופטימלית. ראיתי ארגוני חסד הסובלים מחסר חמור בידיים עובדות, משום שהאידיאליסט שלנו המשיך לחפש אחר מעשים גדולים שישנו את העולם. כולנו צריכים ללמוד להנמיך את האגו - ופשוט לעשות.

אנחנו עלולים להשקיע יותר ידי זמן בניתוחים ובמחשבה – האם זה מספיק טוב? האם זה מספיק משמעותי? האם עבודה כזאת ראויה לאדם ברוך כישרונות כמוני? או אולי אין לי מספיק כישרונות? האם זה יגרום לי להיות מאושר? (זאת עבודה, לא משפחה)... את כל הזמן האבוד הזה היה אפשר להשקיע בעשייה. אולי עבודת מזכירות במשרד לא תביא שלום לעולם, אבל שימו לב לכמה אנשים אתם עוזרים בכל יום, ואיזה הבדל עושה החיוך על הפנים שלכם. אולי הובלת משלוחים מהמכולת לא מתאימה לכישורים שלך (גם כשהאלטרנטיבה היחידה היא אבטלה), אבל חשוב על שמחתה של הזקנה שלא הייתה יכולה לעשות זאת בעצמה.

כל עבודה יכולה להיות מלאת משמעות. כי זה לא מה שאתה עושה, אלא איך שאתה עושה.

התורה מספרת לנו על חֲנוֹך, סנדלר פשוט, שעשה כל תפר בנעל מכל הלב. על התייחסותו המצפונית לעבודתו, ועל התנהגותו האצילית בבצעו עיסוק ארצי, זכה חנוך להתייחסות אלוקית ולשכר מיוחד. הזכרת שמו בתורה הייתה מתנה לו – ולנו.

כל עבודה יכולה להיות מלאת משמעות. כי זה לא מה שאתה עושה, אלא איך שאתה עושה. אם העובד במכבסה מקבל אותך בשלום ידידותי, אם המוסכניק ישר וזריז, אם פקיד הבנק מתייחס אליך כאל בנאדם, הם ממלאים את עבודתם במשמעות ועומק. אם לבעל המלאכה אכפת ממה שהוא מייצר, אם הוא משתמש בחומרים באיכות מעולה ומשקיע זמן ושימת לב, אז הוא מרומם את החומר הגשמי למשהו נעלה.

אם השרברב דואג לחבר היטב ובמדויק את כל הצינורות (אם אתם מכירים מישהו כזה תנו לי את המספר שלו!) ולא מנסה לעגל פינות, אז המאמצים שלו מכילים מרכיב רוחני. אם הברוקר נלהב לעזור לקליינטים שלו ופועל בצורה מוסרית על פי כללי האתיקה במקצועו, אז גם הוא מצא דרך להפוך את המִשרה שלו ליותר מסתם עבודה.

ואם המשכורת שמגיעה בסוף החודש תומכת בבני הזוג שלכם, בילדים, בהורים קשישים, ואולי אפילו בארגוני צדקה ובנזקקים, זה מחדיר משמעות גדולה לעבודה, גם באופן רטרואקטיבי.

אין צורך להציל חיים כדי להביא משמעות אל תוך עבודתכם היומיומית. התנדבות בארגון חסד היא דבר גדול עוד יותר, גם כשאיננה מצילה חיים. החיים של כולנו ישתנו מאוד, אם רק לא נהיה גאים מכדי לעשות. לעשות כל דבר שסביבתנו זקוקה לו.

 

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן