רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

נישואין

5 צעדים לנישואין מאושרים – שלב שלישי: להיות אנשים הבונים את חייהם

ט״ז בשבט ה׳תשס״ד ט״ז בשבט ה׳תשס״ד 08/02/2004 | מאת הרב דוב הלר

בני זוג המבקשים לשמור על יציבותה של מערכת הנישואין שלהם, צריכים לחלוק זה עם זו את המטרות והערכים המשמעותיים ביותר.

כשמסתיים ירח הדבש, נגמרות כל חגיגות החתונה ואתם מגיעים סוף סוף אל המציאות האמיתית. כשכל האורחים נפרדים מכם והולכים הביתה, אתם נותרים שניכם לבדכם בביתכם החדש, כשלפתע צצה ועולה השאלה: "מה בעצם אנחנו מתכוונים לעשות יחד במשך 50 השנים הקרובות?"

בני אדם זקוקים למשמעות בחייהם, ממש כפי שהם זקוקים למזון ולמשקה. זוגות נשואים חייבים לחלוק ביניהם משהו משמעותי, בכדי שיצליחו ליצור קשר זוגי עמוק ומחייב.

יש בדיחה מפורסמת, הטוענת, שניתן בקלות לאתר מיהם הזוגות הנשואים מבין היושבים בכל מסעדה, משום שרק ביניהם, לא מתקיימת כל שיחה. וכל זה למה? מכיוון שאין להם, פשוטו כמשמעו, על מה לדבר!

מחקר שנערך לפני כחמש-עשרה שנים, על ידיי אחת האוניברסיטאות המובילות, ניסה להגדיר האם קיים קשר בין סוגי החוויות המשותפות שחולקים ביניהם בני הזוג, לבין שיעור הגירושין. הממצאים העלו, כי בני זוג שהיו להם מטרות וערכים משותפים, סבלו הרבה פחות מתופעת הגירושין.

תסמונת "הקן המתרוקן"

בחברה המודרנית, עד כמה שבני זוג מסוגלים לחלוק ביניהם משהו משמעותי, מדובר בדרך כלל בהקמה משותפת של התא המשפחתי. החוויה של הבאת ילדים לעולם והטיפול בהם, היא בהחלט חוויה משמעותית שבני הזוג חווים ביחד. אך נסו לחשוב על מטרות אחרות, בנוסף לגידול הילדים, שניתן לשאוף אליהן. תסמונת "הקן המתרוקן" – תופעה שבה בני הזוג מתגרשים ברגע שכל הילדים עוזבים את הבית – היא תוצאה של מערכת נישואין, שמטרתה היחידה הייתה הילדים. זוהי הסיבה, שבגללה כל כך חשוב לנסות ולבחור מטרות משמעותיות נוספות שיחברו בין בני הזוג.

"אש אוכלתם"!

הצורך לבסס את מערכת הנישואין על יסוד משמעותי ועמוק, נרמז כבר בציווי האלוקי לאדם וחווה בגן-עדן. לא נאמר להם רק "פרו ורבו", אלא הוסיף הקב"ה וציווה עליהם "ומילאו את הארץ וכיבשוה" – זאת אומרת, לקחת אחריות על גן העדן, "לעובדה ולשומרה".

הקב"ה מצווה על אדם וחווה לפעול יחד לשם מטרה נשגבת – נטילת אחריות על העולם כולו. תארו לעצמכם איזו מטרה משותפת נעלה זו עשויה להיות!

חכמינו מלמדים אותנו, שהיעדרותו של הקב"ה מהקשר שבין האיש לאישה, מותיר ביניהם אש בוערת ומכלה.

רעיון מוכר, המבוסס על המילים "איש" ו"אישה", מסביר את המסר הזה באופן ברור וחזק. בכל אחת מהמילים הללו קיימות שתי אותיות זהות, אל"ף ושי"ן. בכל אחת מהן קיימת אות שאינה קיימת במילה השניה – יו"ד וה"א. שתי האותיות הללו, יו"ד וה"א מרכיבות יחד את אחד משמותיו של הקב"ה. האותיות אל"ף ושי"ן מצטרפות יחד למילה "אש". חכמינו מלמדים אותנו, שהיעדרותו של הקב"ה מהקשר שבין האיש לאישה, מותיר ביניהם אש בוערת ומכלה – "אש אוכלתם". כלומר, אם לא יהיו לבני הזוג מטרות משותפות ערכיות ומשמעותיות, אזי התשוקות שלהם עלולות להרוס ולכלות זה את זו.

כלים מעשיים

להלן מספר עצות וכלים מעשיים, בעזרתם נוכל להוסיף משמעות ותוכן לחיי הנישואין שלנו:

  1. השאלה החשובה ביותר, שאדם יכול אי-פעם לשאול את עצמו, היא: "לשם מה אני חי?" או "מהו הדבר הטוב ביותר שאני מסוגל להשיג בעולם הזה?" היהדות סוברת, שבכל אחד קיימת השאיפה הבסיסית, להיות אדם טוב. אם כן, מאד הגיוני שננסה לבדוק מהו הדבר הטוב ביותר וכיצד אנו מתכוונים להשיגו.

  2. גישה אחרת ממליצה, לשאול את עצמכם כבני זוג: "האם יש לנו מטרה משותפת בחיים?"

    שאלו את עצמכם: "כיצד ביכולתנו לעזור לקהילה שלנו? במה אנו מאמינים מעומק הלב?

    שאלו את עצמכם: "כיצד ביכולתנו לעזור לקהילה שלנו? במה אנו מאמינים מעומק הלב? האם קיימת איזו תופעה חברתית שלילית שהיינו רוצים לקחת על עצמנו לשנותה? לאחר בדיקה מעמיקה, אני בטוח שיעלו אצלכם מספר רב של אפשרויות.

  3. לבסוף, העמיקו במשמעות של היותכם שייכים לעם היהודי. בדקו אילו היבטים מתוך המסורת והמנהגים היהודיים, אתם מעונינים לשלב אל תוך ביתכם ומשפחתכם.

ג'ורג' ברנארד שו כתב את הקטע הבא, בנוגע לחשיבותה של משימה נשגבת בחיי כל אדם:

"זהו האושר האמיתי בחיים: לפעול למען מטרה שאתה מכיר כנשגבת ועילאית; להיות לגמרי מותש לפני שתושלך אל המזבלה הסופית; להיות אחד מכוחות הטבע, במקום להיות גוש אנוכי וקדחתני של מכאובים וייסורים, שמתלונן על כך שהעולם לא מוכן להקדיש את עצמו רק לשם הבאת סיפוק לתשוקותיך. אני מקווה להיות מותש וגמור לגמרי כשאמות... העולם הוא איננו להבה זמנית עבורי. העולם הוא מעין לפיד אדיר שנמצא בחזקתי לעת עתה, וברצוני לגרום לו לבעור באור בהיר ככל שניתן, לפני שאעביר אותו הלאה לדורות הבאים".

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן