רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

הורות

אמנות החיזוק החיובי

כ״ג בתשרי ה׳תשס״ז כ״ג בתשרי ה׳תשס״ז 15/10/2006 | מאת שרה חנה רדקליף, ד"ר לפסיכולוגיה

מה שאתם משבחים ומה שאתם מבקרים – זה מה שתקבלו. זהירות!

חיזוק חיובי הוא מושג חיוני עבור כל הורה שרוצה לגדל ילדים בריאים בנפשם.

חיזוקים חיוביים מגיעים בשתי צורות: מילולית ולא-מילולית. חיזוקים מילוליים הם מילים שגורמות לילדים להרגיש טוב. חיזוקים לא מילוליים הם מעשים שגורמים להם להרגשה טובה. חיוכים, נגיעות רכות, מתנות ומשחק חברותי הם חלק מהדברים הטובים הלא-מילוליים שילדים מעריכים. החיזוקים המילוליים מורכבים משבחים, תכנות חיובי ואימון רגשי.

שבחים

שבחים הם כלי ההורות החשוב ביותר. הם תמיד עדיפים על פני עונשים, משום שיש להם יותר תוצאות חיוביות עקביות וצפויות והם נטולי תופעות לוואי. עונשים, לעומת זאת, לעתים פועלים ולעתים לא, וכמעט תמיד כרוך בהם מחיר כבד.

ילדים אוהבים שבחים. הם אוהבים לשמוע שהם בדרך הנכונה, עושים את הדבר הנכון.

חשוב מכל, ילדים אוהבים שבחים. הם אוהבים לשמוע שהם בדרך הנכונה, עושים את הדבר הנכון. הם אוהבים לדעת שאתם גאים בהם ומרוצים מהם. השבחים גורמים להם לחזור אליכם שוב ושוב, כדי לקבל עוד – וזוהי הסיבה שהם מתנהגים הרבה יותר טוב כשאתם משבחים את התנהגותם. מה שאתם משבחים – זה מה שאתם מקבלים.

לרוע המזל, גם את מה שאתם מבקרים – אתם מקבלים, אז כדאי שתיזהרו!

הכלל הוא כזה: הדבר שאליו אתם מתייחסים, הוא הדבר שאותו תקבלו. אם תחזקו התנהגות טובה (התנהגות רצויה בעיניכם) על ידי מתן שבחים וצורות אחרות של תשומת-לב חיובית, הילדים יתנהגו בצורה טובה יותר. מצאו את ההתנהגות הטובה ושבחו אותה ללא הרף! שיחה אופיינית לבוקר עשויה להישמע כך:

 

"וואו, באיזו מהירות יצאת מהמיטה! כל הכבוד! ואני רואה שכבר הכנת את הבגדים שלך – מדהים! סידרת את המיטה יפה מאוד היום. המשיכי כך – נתראה במטבח עוד כמה דקות... היי, רגע, איך הספקת להגיע לכאן כל כך מהר? את ממש זריזה הבוקר! אני מוכנה להתערב שתהיי מוכנה הרבה לפני שההסעה תגיע! אני רואה שכבר הכנת את קערת הדגנים שלך... הנה, אעזור לך עם החלב."

 

השבחים צריכים להיות ספציפיים – אמרו לילדיכם בדיוק מהו הדבר שנעשה לשביעות רצונכם. הימנעו מהצהרות כלליות כמו "אתה ילד טוב". הצהרות אלה אינן יעילות (כיוון שהן לא מספקות לילד מידע מדויק על מה שעליו לעשות) והן אף עלולות להיות מסוכנות, כי הן עלולות לגרום לילד לחשוש שמא טעויות או מעידות יהפכו אותו ל"רע".

חלקו שבחים "נטו" – אל תערבבו את השבחים עם הצהרות שליליות והימנעו מהוספת "אבל", כמו בדוגמא הבאה:

 

"אתה משתמש נהדר במזלג אבל לא מוצא חן בעיניי שאתה אוכל בפה פתוח."

 

המילה "אבל" היא סם-נגד והיא מבטלת את כל החיובי שבשבחים שחלקתם! אם הדבר חיוני לחלוטין, חלקו את המשפט למספר חלקים. למשל, "אתה משתמש נהדר במזלג! ככה אוכלים! ואם תלעס בפה סגור, תהיה ממש מומחה לאכילה מנומסת!"

זכרו – כלי ההורות היעיל והעוצמתי ביותר הוא שבחים ספציפיים. השתמשו בו ברוחב-לב. הוא אינו גורם לפינוק יתר, שחצנות או כל רפיון מוסרי אחר. הוא כן גורם לילדים להתנהג יותר כפי שאתם רוצים שיתנהגו!

אזהרה: למרות שבאפשרותכם להשתמש בשבחים רבים ככל האפשר, עליכם להקדיש תמיד מידה שווה של תשומת לב חיובית בלתי מותנית. אם תשומת הלב החיובית היחידה שהילדים זוכים לה היא מותנית (כלומר, הם "הרוויחו" אותה כתוצאה מהתנהגותם הטובה), הם ירגישו שאינם אהובים.

ודאו שלפחות מחצית מתשומת הלב החיובית מוענקת בחופשיות, ללא מחויבות, ללא תנאים מוקדמים שצריכים להתקיים.

במילים אחרות, אמרו לילדיכם והראו להם שאתם אוהבים אותם בלי שום סיבה! חלקו מחצית מהחיבוקים, הנשיקות, המתנות והמילים הטובות כיוון שילדיכם ראויים להם (כי עשו משהו טוב) ומחצית בזמן שהם חולפים על פניכם או פשוט "קיימים" בדרך אחרת בנוכחותכם.

תכנות חיובי

כשאתם משבחים את ילדכם, באפשרותכם להתקדם צעד אחד נוסף כדי להגביר בצורה אדירה את יעילות ההורות שלכם. צעד זה נקרא "תכנות חיובי".

בין אם אתם יודעים זאת ובין אם לאו, אתם בעלי יכולת עיצוב מדהימה. במהלך 10 או 15 השנים הראשונות של חיי ילדיכם, הם נמצאים במעין "טראנס" ונתונים להשפעה אדירה. אתם כביכול מהפנטים את ילדיכם. לכן, אם תאמרו להם שהם טיפשים, הם יחשבו שהם טיפשים. אם תאמרו להם שהם אנוכיים, הם יפנימו זאת לחלוטין.

כל מה שאתם אומרים חודר עמוק פנימה, לתוך נפשם הבלתי מודעת, ונשאר עמם לשארית חייהם.

באפשרותנו להשתמש בכוחנו כדי "להפנט" אותם בצורה חיובית.

מובן שבאפשרותנו להשתמש בכוחנו כדי "להפנט" אותם בצורה חיובית. באפשרותנו לסייע לילדינו לסיים את הילדות כשהם מאמינים שהם חכמים, אחראים, עוזרים, נדיבים, אמיצים, מתחשבים, זריזים, חזקים, נחושים, סבלניים, מאורגנים ובאופן כללי – נפלאים. הכל תלוי במה שאנו אומרים.

ערכו רשימה של מילים שהייתם רוצים להשתמש בהן לתיאור ילדיכם כשיהיו בוגרים. כעת, הקפידו להשתמש במילים אלה מדי יום בזמן שאתם מגדלים אותם! זהו "תכנות חיובי".

הטריק היחיד הוא שהמילים חייבות להיות קשורות לשבחים ספציפיים. אחרת, הילדים פשוט לא "יקנו" אותן. כשהתווית מחוברת לשבח על התנהגות שהילדים יודעים שביצעו, הם מאמינים לתווית זו והיא מוטמעת בדימוי העצמי שלהם. כך שהדימוי העצמי החיובי מוביל להתנהגות חיובית.

מספר דוגמאות להצהרות לתכנות חיובי:

 

 • "תודה שהוצאת את הזבל. אתה באמת ילד שאוהב לעזור."

   

 • "ואו! הבנת איך לתקן את שואב האבק בעצמך?! זה מאוד חכם מצדך!"

   

 • "את מוכנה לבית הספר? את ממש מאורגנת הבוקר!"

   

 • "אני רואה שנתת לאחותך את הבובה. זה מאוד נדיב מצידך."

   

 • "חיכיתם הרבה זמן בתור לרופא הבוקר. הייתם מאוד סבלניים."

   

 • "נהניתי ששמעת בקולי תיכף ומיד. שיתפת פעולה יפה מאוד."

 

לאחר שהתכנות החיובי נטמע בדימוי העצמי, הוא מנחה את ההתנהגות העתידית:

 

 • "אני אדם שאוהב לעזור, לכן אעזור לפנות את השולחן!"

   

 • "אני בחור חכם, אז אתאמץ ואפתור את הבעיה הזו במתמטיקה."

   

 • "אני יודעת להתלבש יפה, אוכל לעצב חליפה נהדרת."

   

 • "אני בחורה מאורגנת, אסדר את הבלגן הזה בצ'יק."

 

נ.ב. – תכנות חיובי פועל גם על בני הזוג!

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן