רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

תובנות מהחיים

אשרי מי ששמח בחלקו

כ׳ בתמוז ה׳תשס״ו כ׳ בתמוז ה׳תשס״ו 16/07/2006 | מאת הרב הדר מרגולין

כל אחד היה רוצה להשתייך לברי המזל השמחים בחלקם, אך טבע האדם מתרגל לכל דבר טוב ולוקח אותו כברור מאליו. מסתבר שיש דרך לעקוף את ההרגל...

אה, כמה נפלאה מדה זו, שילמד אדם להיות שמח בחלקו! שילמד להעריך את מה שיש לו בחיים, את כל המתנות בהן חנן אותו הבורא'.

אך כך טבעו של האדם, שהוא מתרגל לכל דבר. ואף אם כל טוּב העולם זמין לו, תוך חמש דקות (טוב, קצת הגזמתי) הוא כבר מתייחס אליו כמובן מאליו.

אז הבה נציע איזו דרך ל"טיפול" בנושא.

ישבתם לארוחה דשנה ורעננה? אכלתם ושבעתם? לפני שתקומו מן השולחן ותפנו את הכלים, דמיינו את עצמכם במסעדה של בית-מלון יוקרתי. ניגש אליכם מלצר לבוש מדים, רושם בדייקנות ודקדקנות את פרטי הזמנתכם, ופוף!! תוך כמה דקות מגיע עד לשולחנכם ככל אשר שאלתם, פלוס לחם וחמאה שאפילו לא הזכרתם. אפשר יותר מזה?

הכל חלומי, עד הפרט האחרון. ואז בא פירוט של כל מאכל וכל משקה, ובמסעדות יקרות - תשלום עבור כל קלוריה בודדת. אין דבר שלא נכנס לחשבון. ואל תשכחו להוסיף 12% עבור דמי שירות, שלא נכללו במחיר המקורי.

על כל זה תחשבו לפני סיום הארוחה. אל תחשבו בלבכם רק 'תודה על הסעודה'. היכנסו לפרטים. תודה על המרק ועל הסלט, על הלחם ועל הדג. וכמובן, תודה מיוחדת עבור הגלידה (ממממ...) שבסוף.

ואז, ההכרה במה שיש וההודאה בסיום הארוחה, היא אכן משמעותית יותר. וגם ההערכה אשר בלבנו מתחזקת. ובכך השמחה חודרת ללב, יותר ויותר, פעם אחר פעם. "איזהו עשיר? השמח בחלקו!"

ניתן לרגע את לבנו לנוסח של תפילה מיוחדת אשר תקנו חכמים לומר על ירידת גשמים בארץ ישראל. מדובר על הודאה הנאמרת כאשר עברה תקופה של עצירת גשמים, ואז כשנפתחים השמים ויורד גשם – מביעים אנו הודאה מיוחדת על כך. ונקדים לשאול: אילו היה מוטל עלינו לתקן נוסח מתאים, מה היינו מתקנים?

לעצמי אני יכול לענות- אילו הייתי אני מתקן את הנוסח של התפילה הזאת, אם בי תלוי היה תוכן ההודאה, דומני שהייתי ממליץ להודות עבור הגשם: "מודים אנחנו לך עבור הגשם שהורדת...". לא כך?

וכאן מגיע הפלא, כי לא כך תקנו חכמים. מילות ההודאה שהם תקנו נותנות מבט לגמרי חדש על הכרת הטוב אשר בלבנו, עבור כל אשר גומל אתנו הבורא. וכך הוא הנוסח המובא בתלמוד: "מודים אנחנו לך ה' א-להינו על כל טיפה וטיפה שהורדת לנו".

ללמדנו, שאין להסתכל רק על הטוב בכללותו, אלא יש לרדת גם לפרטים הקטנים, עד כדי שמודים על כל טיפה וטיפה! רבבות טיפות יורדות לנו בגשם זה, ועל כל אחת (!) מהן מביעים אנו את הערכתנו ותודתנו.

לא ללמד על הודאת גשמים באו הדברים, אלא על איכות ההודאה שמגיעה על כל הטובות בהן אנו זוכים.

על כל טיפה.

על כל הנאה.

על כל מאכל.

כמה נפלא הדבר!

 

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

[contact-form-7 404 "לא נמצא"]

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן