רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

תובנות מהחיים

איך אתם מבקרים את עצמכם?

י׳ באלול ה׳תשס״ו י׳ באלול ה׳תשס״ו 03/09/2006 | מאת הרב הדר מרגולין

ביקורת עצמית היא דבר חשוב! אך האם אנו עושים זאת בדרך יעילה שגורמת לנו לצמוח?

מומחים הם בני האדם במתיחת ביקורת כאשר יש על מה לבקר (ולעיתים גם כשאין!). כשאדם חטא, מעד, כשל – תמיד ידע למצוא את הטעות בזכוכית מגדלת. ברור לו בדיוק מה צריך היה לעשות או איך לנהוג, והיכן היתה הטעות.

אנחנו יודעים שעשינו כל כך הרבה טעויות, שאנחנו פשוט כשלון מהלך שאין לו סיכוי להצליח. או, לדוגמא, שעשינו מעשים אשר לא יעשו בסדר גודל כזה, שבכלל אין סיכוי לחזור למוטב. אין מה לעשות, אבדה תקוותנו. כך אנו מביטים על עצמנו במראה.

הבה נתחיל במבט על האופן הנכון לבקר את הזולת. וזאת, על פי ביאור מבריק שאמרו חכמי המוסר הקדמונים לפסוק בספר משלי.

ספר משלי נכתב ע"י שלמה המלך, החכם מכל אדם. וכך הוא כותב:

 

אַל תּוֹכַח לֵץ פֶּן יִשְׂנָאֶךָּ הוֹכַח לְחָכָם וְיֶאֱהָבֶךָּ:
(משלי ט, ח)

 

פסוק זה - לפי פשוטו של מקרא - משוה בין שני סוגי אנשים, ביחסם לקבלת תוכחה. הלץ לעומת החכם. הלץ שונא את התוכחה, ובעקבות כן ממשיך את שנאתו זו גם למוכיח. לעומתו החכם, אוהב את התוכחה ומייחל אליה, כדי לשפר את עצמו.

קיים פירוש נוסף שפירשו חכמי המוסר בפסוק זה (מובא בספר השל"ה - שני לוחות הברית - ויקרא):

לא בשני סוגי אנשים עוסקים אנו, הם מסבירים, אלא בשני אופנים כיצד להוכיח, כיצד לבקר.

יכול המוכיח לומר: "לץ שכמוך! מנוול! מושחת! כיצד אתה מעז לנהוג בצורה כל כך מגונה!" ביקורת שכזו, בהחלט עלולה להביא את השומע לידי כך שישנא את המוכיח, משום שהצדדים השליליים שלו מודגשים. על זה מזהיר הפסוק "אל תוכח לץ", אל תוכיח אותו באמרך עליו שלץ הוא, "פן ישנאך".

עדיף לנקוט בדרך הפוכה, נעימה לשומע, שפועלת על ידי שנכנסת אל עומק הלב. וזאת, בהדגשת מבט חיובי, אפילו תוך כדי תוכחה על כשלון: "הלא חכם הנך! רואה אני בך מעלות נפלאות, מידות משובחות, הנהגות ראויות לשבח! במחילה, ראיתי בך דבר מה שאינו מתאים לשאר מעלותיך. אם רק תתקן את זאת, אם תשפר דבר זה, תתעלה במאד מאד, תיקון בעיה זו יסלק את המפריעים לך להוציא עוד מסגולותיך המצוינות מן הכח אל הפועל!"

ביקורת בונה שכזו מקובלת היא ביותר. היא מרבה אהבה וחיבה בין המקבל לבין המוכיח, ומדרבנת מאד את השומע לרצות לתקן את חסרונותיו. ועל זה נאמר: "הוכח לחכם", ראה להוכיחו בהדגשת מעלותיו וחכמתו - "ויאהבך".

תוכחה עצמית

הדברים שנאמרו לעיל בעניין מתיחת ביקורת על אנשים אחרים - כעין זה נוכל לומר אף ב"תוכחה" שמוכיח אדם את עצמו בעקבות טעות או כישלון.

"אל תהי רשע בפני עצמך" (אבות פ"ב משנה י"ח) ואל תביט על עצמך כ"לץ". אלא, אף לעצמך "הוכח לחכם", ראה כי מעלות נפלאות יש לך! מתאים אם-כן שגם בדבר הזה שבו נכשלת - תתקן ותשפר את עצמך! בצורה כזו יתעורר בך הרצון הפנימי, לפעול ולשאוף בכיוון הנכון והרצוי.

המבט החיובי הזה, הן על אחרים והן על עצמך, נותן עידוד ותקווה גם לנוכח מצב של ביקורת. גם כשהיו מכשולים.

אל תביט על הזולת ככישלון. ראה אותו כאדם מוצלח – למרות שאכן הוא נכשל באיזה דבר. ודאג לבטא את הגישה הזו בפניו – הוכח לחכם ויאהבך.

כל זאת, בתוכחה הניתנת לאנשים אחרים. האם לא מגיע גם אותו יחס כלפי עצמך?

הוכח לחכם ויאהבך!

 

***

 

 

 

המאמר לקוח מתוך ספרו החדש של הרב הדר מרגולין – "ברכת מועדיך"
הקליקו כאן לפרטים נוספים על הספר
הקליקו כאן לרכישת הספר

 

 

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן