רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

תובנות מהחיים

הורה מושלם או הורה טוב מספיק?

כ״ז בשבט ה׳תשס״ח כ״ז בשבט ה׳תשס״ח 03/02/2008 | מאת אמונה ברוורמן

הורות היא מקור להנאה עצומה – וללחץ עצום. אם ננסה בנוסף לכל הצרות גם להיות הורים מושלמים, נצא קירחים מכל הכיוונים.

הורות היא מקור להנאה עצומה – וללחץ עצום. כל כך הרבה דברים יכולים לגרום לזה (רק מלחשוב עליהם אני כבר נכנסת ללחץ), שבלתי אפשרי לפרט את כולם. רובם לא נתונים בכלל לשליטתנו (אז למה זה לא מפחית את הלחץ כמו שזה היה אמור?).

בכל אופן, יש דבר אחד שאנחנו כן יכולים לשנות, וזה להיפטר מן הלחץ המיותר שלנו להיות 'הורים מושלמים'. זאת שאיפה לא מציאותית והלחץ יכול (פשוטו כמשמעו) להרוג אותנו. יחד עם זה שאנחנו דוחפים את עצמנו להתקדם ולצמוח, אנחנו צריכים גם לעצור ולהעניק לעצמנו אהבה והערכה.

אף אחד אינו מושלם. אני תמיד מתנחמת במונח שטבע פסיכיאטר בריטי - "ההורה המספיק-טוב". זה מה שנראה לי שאני יכולה להיות – ואנחנו יכולים לסמוך על ילדינו, ועל א-לוהים, שיעשו את כל השאר.

מה שמצחיק הוא, שכמה שאנחנו מתאמצים לשדר שלמות, ילדינו הגדלים לומדים בכל זאת לגלות את החסרונות שלנו. למרות שהמעשים והאישיות שלנו לא ממש משתנים, הילדים עוברים מנקודת מבט ילדותית שרואה בנו אנשים מושלמים, לביקורתיות קיצונית שעל פיה שום דבר שאנחנו עושים לא בסדר! ולבסוף (אם אנחנו מסוגלים להחזיק מעמד עד אז), למבט מורכב ואובייקטיבי יותר.

ילדים זקוקים לדמויות לחיקוי שאינן מלאכים אלא אנשים בשר ודם שטועים לפעמים.

למעשה, אני חושבת שיהיה טוב לילדים שלנו אם נתייחס לחסרונות שלנו בכנות – בתחום הסביר. גם הם מתמודדים עם החסרונות שלהם. והם זקוקים לדמויות לחיקוי שאינן מלאכים אלא אנשים בשר ודם שטועים לפעמים. ומודים בזה.

אם אנחנו לא מוכנים להתפשר על פחות משלמות, הילדים שלנו יתייסרו ברגשות אשם, בושה וחוסר הערכה עצמית (לא משנה כמה תוכניות לימודים בית ספריות יתאמצו לשכנע אותם שהם מיוחדים!). גם הם צריכים ללמוד להיות 'מספיק טובים'.

הורים טריים מופתעים תמיד לגלות שגופם של ילדיהם אינו שברירי כמו שהוא נראה בהתחלה. למרבה הפלא, גם מבחינה רגשית הם לא כל כך שבריריים. אני בהחלט לא באה לעודד שימוש לרעה במידע הזה, אבל מקרה בודד אחד (או שניים ואפילו שלושה) של איבוד שליטה מצד הורה, לא יטביעו בילד טראומה לכל החיים. לפעמים, דווקא לאחר התפרצות כעס לא נעימה, מגיעה התקדמות מיוחדת (משני הצדדים), ואז מצליחים ליישב את העימות יחד עם כמה נושאים חשובים אחרים. (לא שאני ממליצה על זה בתוך טכניקה הורית!).

הרבה יותר חשוב להיות הורה שמח מאשר הורה מושלם, וגם הרבה יותר אפשרי להשיג את זה. ככה זה גם לגבי הורה אוהב, הורה רגיש, הורה קשוב, הורה מבין והורה שיודע איך ליהנות עם ילדיו.

אנחנו לא מסוגלים להסיר את כל הלחץ מההורות שלנו. אבל אם נשתדל באמת, אז, בעזרת ה', אני חושבת שנהיה מספיק טובים.

 

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן