רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

48 דרכים לחכמה

דרך 28 – "העושה סייג לדבריו", בניית גדרות

ט״ז במרחשוון ה׳תשס״ה ט״ז במרחשוון ה׳תשס״ה 31/10/2004 | מאת הרב נח וינברג

גדר שומרת על מרחק בטוח מסכנה. אם אתה מוצא "בור" בחייך, בנה סביבו גדר ביטחון, על מנת שלא תיפול.

הפנייה להקדמה

לשם מה בונים גדרות? על מנת לשמור ולהגן. כאשר מבצעים תיקונים ברחוב, ולשם כך חופרים בור, מקפידים להקיפו בגדר. הגדר מונעת מהעוברים והשבים להיכשל וליפול אל תוך הבור הפעור, ומגינה עליהם מפני הסכנה.

"העושה סייג לדבריו" היא הדרך העשרים ושמונה לחכמה. משמעות המילה "סייג" היא גדר. כאשר אתה מוצא בור בחייך, אתה מוכרח למנוע את סכנת הנפילה לתוכו – נפילה שעלולה לפגוע בך ובאחרים. לשם כך עליך למצוא שיטה, שתסייע לך להימנע מלמעוד לתוך טעויות.

כל אדם טועה מידי פעם, אבל לפעמים אנחנו מוצאים את עצמנו חוזרים על אותה שטות שוב, ושוב, ושוב ו...שוב. אתה עונה בחוצפה לאמא שלך ומתחרט, אחר כך מתחצף פעם נוספת, ומתחרט עוד יותר, ולמחרת בלי לשים לב מתחצף שוב.

דוד המלך כתב בתהילים: "וחטאתי נגדי תמיד" – הטעויות שלי עומדות לנגד עיני תמיד. בדוק את רשימת השגיאות האישית שלך מידי יום, ודאג לכך שלא תחזור עליהן שוב.

נקוט באמצעי זהירות נכונים. בדוק לאילו גדרות אתה זקוק – והקם אותן עוד היום!

אסטרטגיה

הרבה יותר קל לטפל בפעולות טכניות, מאשר בחלומות ערטילאיים או בשאיפות מופשטות. אם יש בך תקווה כלשהי להגשים חלום, יהיה עליך לשרטט אותו תחילה. ערוך תוכנית רב- שלבית ומפורטת. ככל שהאסטרטגיה שלך תהיה יותר מדויקת ומפורטת, כך היא תפעל באופן אפקטיבי יותר.

קבע מטרות, ועקוב אחר התקדמותך. בצורה כזאת קל לגלות מתי "נתקעים". אם אתה מוצא את עצמך תקוע בדרך להגשמת החלום, בדוק במה נתקלת – מהם הסיבות והגורמים לעצירה. בדרך זו תוכל לקבוע אסטרטגיה, שתסייע לך לעקוף מכשולים ולא להיכשל בהם שנית בעתיד.

אחת הסיבות הנפוצות ביותר לאי עמידה בהחלטות, ולעצירת ההתקדמות הרצויה, היא פשוט "שכחה". אם זהו המכשול שמעכב גם אותך, מצא דרכים לעקוף אותו. חכמים אומרים "אם לא עכשיו אימתי" – כלומר, הדרך הטובה ביותר היא לא לדחות החלטות. תוכל לכתוב את החלטותיך ביומן, או על פתק מעל למיטה – אל תיתן להחלטות להתמוסס בערפל השכחה.

ארבעים ושמונה הדרכים אומרות: החיים קצרים, אין זמן ליפול לכל בור, ורק אז לבנות סביבו גדר...

ארבעים ושמונה הדרכים אומרות: החיים קצרים, אין זמן ליפול לכל בור, ורק אז לבנות סביבו גדר... התחל עכשיו בכתיבת רשימה של חולשות שעליך לתקן – כגון: הוצאות גדולות יותר מהכנסות, הזנחה של המשפחה, איחור מתמיד לכל מקום...

ככל שאתה מפתח את תוכנית הפעולה שלך – מדמה מכשולים שעלולים לצוץ, בוחר באסטרטגיות מתאימות כיצד להינצל מהם, ומוצא תוכניות כיצד לעקוף מהמורות – אז, כאשר מכשול כזה אכן יצוץ בדרכך, תמצא את עצמך מוכן יותר. בזמן ההתמודדות הזכר לעצמך: "הבור הזה נמצא כאן, על מנת שאני אצא ממנו – חזק יותר בהחלטותיי, וגבוה יותר בדרך לצמיחה!

מערכת בקרת איכות אישית

בעסקים רציניים מוכרחים להשתמש במערכת לבקרת האיכות. כל עסק יאבד נתחי שוק רציניים אם חלק ממוצריו יהיו פגומים, גם אם כל האחרים יהיו מושלמים.

במהלך חיינו, אנחנו לא יכולים להרשות לרמת הביצועים שלנו להשתנות בכל פעם שאנו נתקלים בבעיה. המפתח להצלחה טמון בקביעות. אנשים שנמצאים בנדנדה נצחית של מצבי רוח – יום למעלה, יום למטה – סובלים מקושי רב יותר בהשגת מטרותיהם ובשמירה על מערכות יחסים תקינות.

זהו מקומה של הגדר – ללא גבולות ותחומים ברורים, אנשים עלולים למצוא לעצמם כל מיני רעיונות, בעלי הגיון מעוות, על מנת להצדיק כל מעשה שהם עושים. למשל: "המקרה שלי יוצא דופן." או" "עלי זה לא ישפיע." וכו'. מציאת הסבר "לוגי" לכאורה, להצדקת מעשים שליליים נקראת "רציונליזציה".

אין מקום לויכוח או לרעיונות סובייקטיביים, על מנת לייפות את מעשינו.

כאשר אנו בונים מראש גדר אובייקטיבית, המגדירה בדיוק מהו התחום של המותר והאסור – אז ברגע של פיתוי, יהיה השער לרציונליזציה סגור. או שמותר לעשות משהו, או שאסור. אין מקום לויכוח או לרעיונות סובייקטיביים, על מנת לייפות את מעשינו.

הגדר נחוצה במיוחד, באזורים בהם תאווה או משיכה פיזית עלולות לערער את האובייקטיביות שלנו.

מצא לעצמך שיטה, שתאפשר לך לעולם לא ליפול מהסטנדרטים ההולמים את מטרותיך. קבע סטנדרטים של מצוינות, והישאר צמוד אליהם.

שמור על הביטחון העצמי שלך

ברגע שאתה מחליט לקחת על עצמך משהו, גדר חזקה, היא זו ששומרת על המחויבות שלך להחלטה, עד הסוף.

אדם שנכשל ואינו מצליח לעמוד בהחלטות שלקח על עצמו – בין אם לבצע משימה מסוימת, ובין אם להתנהג על פי עיקרון קבוע – אינו סובל רק מבזבוז זמן, אלא פוגע ישירות בביטחון העצמי שלו. תחושת הכישלון של "אני לא מסוגל לעמוד אפילו בהחלטות של עצמי", גורם לשחיקה באמינות שלו. עד שלאחר זמן מה, הוא אפילו לא יתחיל לנסות.

"יותר אני לא נוגע בעוגות קצפת!"

"כן? ומה אמרת בשבוע שעבר, לפני שפגשת את העוגה של דודה רוחמה? ומה אמרת יומיים קודם, לפני שיצאת לחתונה של מוטי? ומה אמרת כבר עשרים פעם לפני שהעוגה חייכה אליך מהצלחת? – עזוב! אין לך כוח רצון! אתה לא מסוגל לעמוד בהחלטות שלך!"

 

אם תצליח להבהיר את הנקודה, תוכל לבנות מערכת שתקשה עליך לוותר בפעם הבאה.

שאל את עצמך – "באיזו נקודה אני מאבד בדרך כלל את ההחלטיות? מה גורם לי להפסיק לפעול על פי החלטתי הקודמת?" אם תצליח להבהיר את הנקודה, תוכל לבנות מערכת שתקשה עליך לוותר בפעם הבאה.

על מנת לחזק את הביטחון העצמי השפוף שלנו, נוכל לבחור במשהו מתוך רשימת המשימות והאתגרים הבלתי גמורים. עדיף לבחור במספר דברים קטנים יותר, שההשקעה בהגשמתם אפסית. השלמה של עשרה דברים קטנים תסייע בשיקום הביטחון העצמי, הרבה יותר מהשלמה של דבר אחד גדול. ההצלחה בהגשמת דברים קטנים, תשלים לנו את הביטחון שחסר לנו, על מנת להשלים פרויקטים גדולים יותר!

הערכה עצמית היא הכוח שמניע אותך לגדולה. אל תיתן לעצמך ליפול אל בורות הייאוש. מה יכול להיות בעל ערך גבוה יותר מכוח רצון ומביטחון עצמי בריאים? משתלם להגן עליהם!

הנהלת חשבונות רוחנית

"חשבון הנפש" – הנהלת חשבונות רוחנית – הוא הגדר הטובה ביותר נגד בזבוז חיים. בנה לעצמך מערכת מסודרת להערכת ביצועיך, ולספירות מלאי עקביות, על מנת לדעת היכן בדיוק אתה עומד.

בכל ערב, לפני שאתה הולך לישון, חזור על מה שעבר עליך באותו יום. שקול "רווחים" מול "הפסדים" – הצלחות מול כישלונות, התקדמות מול נסיגה, ולאחר מכן ערוך תוכנית שתבטיח, שיום המחרת יהיה רווחי יותר.

שאל את עצמך:

 • מה השגתי היום?

 • האם הגעתי למה שרציתי?

 • כיצד אני אשתפר מחר?

 • מהם כוחותיי וחולשותיי?

 • מה הרווח שלי? מה ההפסד?

 • עד לאן הגעתי בדרכי אל המטרות ארוכות הטווח שלי?

 • מה מונע ממני את הצמיחה?

 

נסה לזהות את "עקב האכילס" האישי שלך – אולי עצלות, אולי קנאה, אולי כעס...? התרכז בכך, סמן את המכשול והזכר לעצמך: "זהו האויב". כעס על הטיפשות שלך, והשתמש בכעס כבכוח הנעה לעריכת השינויים הרצויים.

התכונן למסע

לפני נסיעה לחו"ל אנחנו קוראים היטב את המדריך לתייר. לא כדאי לנחות בארץ זרה ולנסות לברר בעברית לאן כדאי ללכת... אף אחד לא רוצה להפסיד חוויות ולבזבז את הזמן בחיפושים מיותרים.

ככה זה גם בחיים. מי ש"נוחת" סתם כך, לא יצליח למצות את החוויות הנפלאות שמציעים לנו החיים. ככל שתהיה מוכן יותר, כך גם יגדל כושר האלתור שלך בהתאם לנסיבות. שב, ותכנן את חייך.

כשיימלאו לך 70 שנה, מה היית רוצה לראות במבט לאחור? מה היית רוצה להשיג?

"התכוננות למסע" היא התבוננות קדימה אל העתיד. חכמים מלמדים, ש"החכם, עיניו בראשו". כלומר, החכם אינו מבזבז את זמנו בדשדוש בכישלונות העבר, אלא הוא צופה קדימה על מנת לתכנן כיצד להתגבר ולתקן שגיאות אלה. כשיימלאו לך 70 שנה, מה היית רוצה לראות במבט לאחור? מה היית רוצה להשיג? אילו היית יודע שנותר לך רק עוד יום אחד לחיות, היית שואל: "רגע, אז מה הייתה המשמעות של החיים שלי? מי אני? לשם מה אני חי? מה הדבר הטוב ביותר שכדאי לי לעשות ביום שנותר לי?"

אז, כבר יהיה מאוחר מידי. כדאי להתחיל לשאול ולברר כבר עכשיו.

העזר באחרים

אנחנו לא לבד. אנשים רבים עברו בדיוק את אותם קשיים. חלקם הצליחו להתגבר על המכשולים, בעוד שאחרים עדיין נאבקים בהם. כל אחד מהם רכש הבנות ורעיונות שמהם נוכל ליהנות. רוב האנשים ישמחו לשתף אותך במסקנותיהם – לעזור לך לעקוף את הבור שלתוכו הם נפלו, או להושיט יד ולהוציא אותך מהבור שאליו נפלת אתה.

דרך טובה להצבת גדר היא לשכור "נודניק ידידותי". בקש מחבר להעיר לך בכל פעם שבה אתה לוקח יותר מפרוסה אחת של עוגה, שוכח להתבונן בחצי הכוס המלאה, מאחר ללימודים – או חוצה כל קו אחר שקבעת לעצמך.

אתה יכול אפילו לקבוע מערכת של קנסות ועונשים. אמור לנודניק שלך: "אם אתה תופש אותי כוסס את הציפורניים, אני משלם לך 10 ₪." במחיר של 10 ₪ לציפורן, סביר להניח שתצליח לשבור את ההרגל לפני שתפשוט את הרגל!

בנה גדר כנגד חולאי החברה

בסיס החירות, הוא היכולת להתעלות מעל למכנה המשותף הנמוך שברחוב. כל אחד חש את המתקפה האגרסיבית שפורצת מכל לוח מודעות, משידורי הרדיו, מאופנה פרובוקטיבית, ומאלימות בטלוויזיה.

הרחובות מלאים באינספור אפשרויות, אבל אנחנו לא אמורים לצרוך את הכל ללא הגבלה.

לפני שאדם אוכל, הוא רוחץ את ידיו לוודא שאינו נושא עליהן חיידקים ולכלוך. כך גם מי שדואג לבריאותו הנפשית, עליו לבדוק את סוגי הצריכה השונים: באילו סרטים לצפות, עם אילו חברים לבלות את הזמן, ובאילו סטנדרטים של אתיקה עסקית לעמוד. הוא אינו "בולע" הכול, אלא שוטף ומרחיק מעליו "חיידקים" שיפגעו בשלמותו ובהתקדמותו האישית.

הרחובות מלאים באינספור אפשרויות, אבל אנחנו לא אמורים לצרוך את הכל ללא הגבלה. אתה לא חייב ליפול יחד עם כולם לאותם בורות אפלים שיעצרו את התקדמותך. לעיתים, הדרך אל אותם בורות נראית כמו דרך המלך, דרך כבושה היטב, שמרבית החברה צועדת בה.

ארבעים ושמונה הדרכים אומרות: הצב לעצמך גבולות. חשוב לפני שאתה לוקח. חירות היא היכולת לומר: "אני בוחר שלא לקחת חלק בדבר!"

בניית גדרות – דרך נוספת אל החכמה

 

 • אם לא תגן על עצמך, אתה עלול לאבד את ביטחונך העצמי, ולהיכנע בפני החיים.

 • נהל את המלחמה עם אסטרטגיה נכונה. הכן תוכנית על מנת לדעת לאן אתה הולך.

 • אל תנסה לעשות הכול לבד. גייס את עזרת האחרים.

 • שמור על סטנדרטים גבוהים ובדוק את עצמך באמצעות מערכת בקרה.

 • ברגע שניתנת האפשרות למצוא הסבר למעשים, רבים יעוותו את ההיגיון על מנת להצדיק את תאוותיהם.

 

 

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן