רשימת תפוצה

חכמת היהדות

איפה היה א-לוהים?!

ט״ו בסיון ה׳תשס״ו 11/06/2006 | מאת ג'ף ג'קובי

"איפה היה א-לוהים בימים ההם?" שאל האפיפיור. הנה תשובה אפשרית.

"איפה היה א-לוהים בימים ההם?", שאל האפיפיור בנדיקט ה-16 כשעמד באושוויץ. "מדוע שתק? איך היה יכול להרשות את הטבח הזה, את הצלחת הרשע?"

השאלה הזאת מתבקשת מאליה באושוויץ, אותו מפעל מוות ענק שבו עינו הנאצים, הרעיבו, ירו והמיתו בגז מיליון וחצי אנשים חפים מפשע, מרביתם יהודים. "במקום כזה", אמר בנדיקט, "נגמרות המלים. בסופו של דבר נותרת רק דממת מוות, דממה שהיא עצמה זעקה קורעת לב אל הא-לוהים: מדוע, ריבונו של עולם, שתקת אתה?"

דיווחי החדשות הדגישו את שאלתו של האפיפיור. כל מאמר ציין שהאיש שהשמיע אותה היה, כפי שהוא עצמו אמר, "בן לעם הגרמני". אף אחד לא החמיץ את המשמעות ההיסטורית של אפיפיור גרמני, במסע לפולין, המתחנן לתשובות מהא-ל בבית המטבחיים, שבו אך 60 שנה קודם לכן, שברו הגרמנים כל שיא בשפיכת דם יהודי.

ועדיין, כמה פרשנים האשימו את בנדיקט בעקיפת סוגיית האנטישמיות. ראש הליגה הלאומית נגד השמצה אמר שהאפיפיור "לא ביטא אף מילה על אנטישמיות; שום אזכור של הכרה בכך שחיים יהודיים נלקחו פשוט משום שהם היו יהודיים". בדומה לכך, דיווח הנשיונל קתוליק רג'יסטר, שהוא "לא התייחס כלל לאנטישמיות המודרנית".

למען האמת, האפיפיור לא רק שהזכיר את מציאות האנטישמיות, אלא הסביר גם את הבעיה הפתולוגית שמונחת תחתיה. הכוח המניע את האנטישמים אינו אך ורק עוינות כלפי יהודים, הוא אמר, אלא כלפי רעיון המוסר הא-לוהי שאותו הציגו היהודים בפני העולם.

"על ידי השמדתו של העם הזה, רצו בתוך תוכם אותם פושעים אכזריים" – אמר בהתייחסו להיטלר ולנוהים אחריו – "להרוג את הא-לוהים שקרא לאברהם, שדיבר על הר סיני והניח עקרונות מנחים למין האנושי, עקרונות נצחיים. אם עם זה, בעצם קיומו, מהווה עדות לא-לוהים שדיבר אל בני האדם, ששולט בהם, אז אותו א-לוהים צריך למות סוף-סוף, כמו גם העדות לקיומו, והעוצמה, להינתן בידי האדם לבדו – בידי אותם בני אדם שחשבו שבאמצעות הכוח הפכו את עצמם לאדוני העולם."

היטלר ידע שרצונו לשלוט יוכל להתממש רק אם ישמיד תחילה את הערכים היהודו-נוצרים

מטרתם הסופית של הנאצים, טען בנדיקט, הייתה לעקור את המוסר הנוצרי משורשיו היהודיים, ולהחליפם ב"אמונה פרי המצאתם: אמונה בשלטון האדם, שלטון בעלי הכוח". היטלר ידע שרצונו לשלוט יוכל להתממש רק אם ישמיד תחילה את הערכים היהודיים-נוצריים. ברייך בן אלף השנים, הא-ל והקוד המוסרי שלו יימחקו. האדם, חופשי מעול המצפון, יירש את מקומו. היה זה הפיתוי העתיק מכולם, ואושוויץ היא מה שיצא ממנו.

"איפה היה א-לוהים באותם הימים?", שאל האפיפיור. איך יכול הבורא האוהב להרשות למטען האנושי של רכבת עמוסה אחר רכבת עמוסה להירצח באושוויץ?

אבל למה לשאול את השאלות האלה רק באושוויץ? איפה, בעצם, היה א-לוהים בגולאג הקומוניסטי? איפה היה א-לוהים כשהחמר רוז' רצחו 1.7 מיליון קמבודים? איפה היה א-לוהים בזמן השואה הארמנית? איפה היה ברואנדה? ואיפה הא-ל בדרפור?

איפה נמצא א-לוהים כאשר אפילו קרבן חף מפשע אחד נרצח, מגורש או משועבד?

התשובה, למרות שהאפיפיור לא אמר אותה, היא שעולם שבו הא-ל מתערב באופן קבוע, כדי למנוע אכזריות או אלימות, הוא עולם נטול חירות – וחיים חסרי חירות הם חיים חסרי משמעות. א-לוהים העניק לבני האדם את הכוח לבחור בין טוב לרע. יש כאלה שבוחרים לעזור לזולתם; ויש שבוחרים לפגוע בו. היו כאלה באירופה הנאצית ששלחו יהודים לתאי הגזים; והיו כאלה שסיכנו את חייהם על מנת להסתיר יהודים מהגסטאפו.

הא-לוהים "שדיבר על הר סיני", לא פנה אל מלאכים או רובוטים, שאינם יכולים לעשות רע גם אילו היו רוצים בכך. הוא דיבר אל בני אדם עם בחירות אמיתיות שעליהם לבחור, ועם תוצאות אמיתיות שיעלו מאותן החלטות. אושוויץ לא הייתה אשמת הבורא. הוא לא בנה את המקום הזה. רק אילו היה משנה את אלה שבנו אותו, מיחידים בעלי בחירה חופשית לבובות תיאטרון, היה יכול למנוע מבעדם לבצע את פשעיהם המזוויעים.

לא הא-ל נכשל במהלך השואה, או בגולאג, או ב-11 בספטמבר, או בבוסניה. לא הא-לוהים נכשל כאשר בני אדם עושים מעשים ברבריים לבני אדם אחרים. אושוויץ זה לא מה שקורה כאשר הא-לוהים, שאומר "לא תרצח" ו"ואהבת לרעך כמוך" - שומר על שתיקה. זה מה שקורה כאשר גברים ונשים אוטמים את אוזניהם מלשמוע.

 

מאמרים נבחרים

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

    הצטרפו לניוזלטר השבועי

    linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram