רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

48 דרכים לחכמה

דרך 16 – "במיעוט סחורה", הביזנס של החיים

י״ח באייר ה׳תשס״ד י״ח באייר ה׳תשס״ד 09/05/2004 | מאת הרב נח וינברג

על מנת להתמודד בשוק החופשי, חייב כל עסק לפעול ביעילות מקסימלית. השתמש בכללים עסקיים אלה בהתקדמותך לעבר חיים רוחניים ונעלים.

הפנייה להקדמה

אף אחד לא יכול לאכול פופקורן כל היום בלי שיימאס לו. אבל כשמדובר בכסף? העולם מלא באנשים שנבלעו לחלוטין בתוך הקריירה שלהם. "יש לי מליון דולר, אבל אני רוצה עשרה." למה? משום שהכסף מסמל הנאה. הוא הפיתוי שמבטיח הכול.

הדרך השש עשרה היא "במיעוט סחורה" – הקטנת העסקים. מובן שצריך לעבוד בכדי שיהיה מה לשים על השולחן, אבל יותר מידי עסקים עלולים לסחוף אותך כליל. עליך להיות מודע לרדיפת הממון שלך, ולשאוף לשלוט בה. אם אתה מסוגל לעזוב את העסק שעה אחת קודם על מנת לבלות שעה נוספת עם המשפחה, סימן שביכולתך לבצע החלטה מודעת של תפקוד על פי סדר עדיפויות נכון.

נהג בעצמך כאילו אתה עסק גדול. בדוק איך אתה מתאמץ להרוויח כמה שקלים, ורדוף אחר החכמה באותה דרך.

האם אתה מעדיף להיות עשיר או חכם? "חכם, כמובן." אז למה אתה רודף אחרי הכסף בכזו קנאות? משום שהכסף הרבה יותר מוחשי. הדרך השש עשרה מעניקה לנו כלי נוסף: קח את אותה מוטיבציה שמניעה אותך להגדיל את רכושך, והשלך אותה על צדם הערכי יותר של החיים: מערכות יחסים ורוּחניות.

אם העסק שלך שווה את זה, אז אין ספק ש"אתה בע"מ" שווה את זה לא פחות. נהג בעצמך כאילו אתה עסק גדול. בדוק איך אתה מתאמץ להרוויח כמה שקלים, ורדוף אחר החכמה באותה דרך. למד ליישם את 'העקרונות העסקיים' בחייך האישיים.

בקרת יעילות

על מנת לעמוד בתחרות בשוק החופשי, חייב כל עסק לפעול ביעילות מקסימלית. דמיינו פועל שנחוצים לו 10 שלבי פעולה להברגת בורג, בזמן שניתן לעשות זאת בשני שלבים בלבד. הכפל זאת ב 500 ברגים ביום וב - 1,000 עובדים – איזה הפסד עצום!

מה נוכל ללמוד מזה על החיים? כשקמת היום בבוקר מה היה הדבר הראשון שעשית? "איפה הנעלים שלי? איפה יכולתי לשים אותן?! מתחת למיטה? בסלון? במקלחת?" לא השקעת בחיפוש יותר מידי זמן, רק 5 דקות... אבל בעסק גדול החשבון הוא אחר: 5 דקות לחיפוש אחר נעליים בכל בוקר, 365 ימים בשנה, 120 שנה. כמה שנים מחייך תבלה בסופו של דבר בתפקיד "מחפש נעליים"?

מה הפיתרון? אילו היה זה עסק, היית פותח תיקייה חדשה ושומר בה כל מה שנכנס תחת הכותרת "נעלים". גם בבית תוכל לעשות משהו דומה – בחר מקום קבוע להניח בו את הנעליים מידי יום.

בדוק את עצמך, האם אתה פועל ביעילות בשאר מעשיך היומיומיים? חסוך בזמן בכל פעולותיך – האם יש לך תור לרופא בקרוב? התכונן מראש, וקח איתך משהו לקרא בחדר ההמתנה. אחרת, תמצא את עצמך משליך לאחור שעה שלמה של חיים.

כשאתה מנסה לסגור עסקה, האם תישאר במשרד עד לחצות? ואם העסקים שלך חובקי עולם, תקום בעלות השחר? למה? משום שחשוב שהצרכנים יוכלו לסמוך עליך, ומשום שכל רגע חשוב כשרוצים לעמוד בתחרות.

החיים הם עסק רציני. התארגן, סדר את הזמן שלך, כך תהיה פחות לחוץ, ותצליח יותר.

היעד

מה היית חושב על אדם שבא להירשם לשנת הלימודים הראשונה באוניברסיטה ושואל:

- "מהי המשכורת?"

- "למה אתה מתכוון? אתה אמור לשלם לנו!"

- "מה אתה מקשקש? באתי בשביל להפוך למהנדס ולהרוויח הרבה כסף!"

בוודאי היו שולחים אותו לבית משוגעים. למה? משום שכל אחד מבין שאם אתה רוצה להיות מהנדס, אתה צריך קודם ללמוד להיות מהנדס.

בדרך שלך אל החכמה, אתה עשוי לקבל מידע מעולה, ובכל זאת להתאכזב: "הלכתי לסדנא לשיפור הביטחון העצמי, וזה לא עבד. אחרי שעה וחצי של הרצאות ותרגילים, אני עדיין חסר ביטחון".

מה חשבת, שתקבל את המשכורת על המקום?!

"עסקים" ו"סיכון" צועדים יד ביד. על מנת להצליח בעסקים, אתה מוכרח לרצות לקחת את הסיכון ולהשקיע.

"עסקים" ו"סיכון" צועדים יד ביד. על מנת להצליח בעסקים, אתה מוכרח לרצות לקחת את הסיכון ולהשקיע.

כמה פעמים שמעתי שאומרים: "מה? להשקיע זמן בלימוד תורה? בשלב הזה של החיים?!"

כולנו צריכים יותר הנאה בחיים, אבל חייבים להבין שיש לכך מחיר. אל תשחק ב'משחק האושר' ותגיד "סתם שטויות, שום דבר לא פועל עלי". אם הדבר חשוב לך מספיק, נסה אותו לפחות 3, 4 או 10 פעמים. אם יש סיכוי שבסוף התהליך תוכל לשמוח עד ליום מותך – ההשקעה כדאית.

כולנו יודעים שעל מנת להצליח בעסקים אתה חייב להתעדכן כל הזמן במגמות התעשייתיות ובחידושים הטכנולוגיים. בחיים, עליך להשתלב בטכניקות העדכניות של החכמה. צא לסדנאות, קרא ספרים, קח שיעורי העשרה, כל אלה יסייעו לך לצמוח ולהתקדם – וירחיקו אותך כמטחווי קשת מבורות ואפתיה.

רדוף אחר החכמה בקביעות. אל תתבייש להיות מכור לחכמה. בדיוק כמו שכולם נמשכים ללמוד ממיליונר שהגיע לעושרו בעשר אצבעותיו, כיצד עושים זאת – מצא לעצמך מיליונר בחכמה ולמד ממנו כיצד הגיע אל חוכמתו. בחר באדם עניו ופיקח, שמוכן לשתף אחרים בנוסחתו האישית בדרך אל ההצלחה.

כשהבוס שלך מדבר – אתה מקשיב. שים לב כמה אתה סובל על מנת להתקדם בקריירה שלך. זהו מסע ארוך אל הפסגה. אם המעסיק דורש ממך לבצע משימה לא נעימה, תעשה אותה, משום שהשכר והקידום תלויים בה.

נהג באופן דומה ברדיפה אחר רמות גבוהות יותר של אושר – אל תסטה מהדרך בשביל הנאות מיידיות. היה מוכן להשקיע תרגול, זמן והקרבה עצמית. וכשתמצא מדריך מתאים, שים לב ועקוב אחר ההוראות.

נניח שיש לך לקוח לא סימפטי. האם אתה זורק אותו מהחנות? לא! אם מישהו צריך לעזור לך להתפרנס, הוא לא חייב להיות הנפש החביבה ביותר בעולם. אם השכר הוגן, תסתדר כבר עם כל דבר.

בדומה, אם נודניק נכנס לתוך חייך, הורד מעצמך טינה אישית, תשכח אם אתה אוהב אותו או לא. מה שחשוב הוא איך אפשר לנתב את מערכת היחסים ביניכם, כך שתוכלו ללמוד זה מזה ולהחכים. התעלם מחסרונותיו של השני. למד להסתדר עם כל סוגי האנשים. נסה לשער אלו אפשרויות מרחיקות לכת ייפתחו בפניך בדרך זו.

היה נחוש, ואל תסיר את עיניך מהמטרה. כדאי לבצע השקעות למען בריאותך הנפשית והגופנית.

תכנון אסטרטגי

עסק מצליח מפתח תוכניות לטווח ארוך ולטווח קצר. בעלי העסק לא קמים יום אחד ואומרים: "יאללה, בואו נפתח מפעל בסין. שמישהו ייסע ויתחיל לבנות בניין." לא. תחילה הם משקיעים כמה חודשים בבדיקות וחקירות – מהיכן מגיעים חומרי הגלם? מהו השוק החופשי? מהן עלויות המס והייצוא?

חיים טובים דורשים תכנון טוב, משום שאם אתה לא יודע מהי המטרה שלך, לעולם לא תגיע אליה.

בטווח הקצר, עליך לתכנן מה תעשה מחר: מתי תקום? איך תזין את הגוף שלך בארוחת הצהריים? כמו כן, עליך לשאול את עצמך איך תזין את הנשמה הרוחנית שלך בדיוק באותו האופן?

ובטווח הארוך – לאנשים מצליחים יש תוכניות לשנה אחת ותוכניות לחמש שנים – מה היית רוצה להשיג על מנת שכשתתבונן לאחור, בעוד 5 שנים, ותרגיש שזו הייתה הצלחה? התוכניות חיוניות על מנת שתוכל להתמקד במטרה ולדבוק בה. צריך לחזור אל התוכניות שוב ושוב, לעדכן אותן ולהתאימן למציאות המשתנה.

שים לב אל הנקודות החשובות לך באמת. שאל את עצמך: "בסופו של דבר, מה אני הכי רוצה? מהי התכלית? חשבון בנק ובו מיליוני שקלים, או יחסים טובים ועמוקים עם בני משפחתי ועם א-לוהים?"

לא תמכור את המכונית שלך בעד עשרים אלף, לפני שתברר עשרים אלף מה? לכל מטבע יש ערך שונה, כך גם להנאות שבחיים. אף אחד לא ימיר את הנאת ההצלחה שלו בהנאה של מנת אוכל סיני. הערך מהו ערכה של כל הנאה. האם אתה רוצה להישאר רווק כל חייך? השווה זאת להנאה שבחיי המשפחה. כמה זה שווה? זוהי הדרך האינטליגנטית לקבלת החלטות.

אל תרמה את עצמך במחשבה: "אני אתחתן מייד אחרי שאעשה את המיליון הראשון." אם לא תצא לדרך היום, אתה עלול לאחר את הרכבת. יותר מידי אנשים מגיעים לגיל 65 ואומרים: "הפסדתי הזדמנויות רבות מידי בחיים. הייתי יכול לעשות משהו גדול, אבל דחיתי אותו יותר מידי זמן."

החיים קצרים מידי בשביל לבזבז אותם על ניסיונות שווא. חבל לנסות להגיע למקום אחד, ולהגיע בסופו של דבר למקום אחר לגמרי.

לפני שמנכ"ל חותם על חוזה חשוב, הוא מזמין עורכי דין מעולים לבדוק היטב כל מלה בחוזה. "איך אתם מגדירים את הנקודה הזאת? כיצד היא תשפיע על החוזה עצמו?"

החיים קצרים מידי בשביל לבזבז אותם על ניסיונות שווא. חבל לנסות להגיע למקום אחד, ולהגיע בסופו של דבר למקום אחר לגמרי. קרא את החוזה – הגדר את המושגים: מהו אושר? מהי הנאה? זוהי הדרך היחידה להבטיח שלא תגיע לשבירת החוזה שחתמת... עם עצמך.

הנהלת חשבונות

עסקים יכולים לקום וליפול במחלקת הנהלת החשבונות. על מנת להגיע לרווח, המאזן חייב להיות ערוך היטב, ולשקף רווח והפסד יומיים. זוהי אבן הבוחן לאיזה כיוון יפנה העסק.

כולנו זקוקים להנהלת חשבונות – מה הרווחתי היום? מה הפסדתי?

בכל לילה, לפני השינה, בדוק היטב את מאורעות היום, ושקול הצלחה מול כישלון. האם אתה מתקדם במעלה הסולם? "לא. לא הייתי צריך לכעוס כמו שכעסתי!" למחרת בדוק שוב. בסופו של דבר תהפוך לאדם מוצלח במיוחד.

האם מנהל החשבונות שלך חושב שיש לך כסף מיותר? בדוק את החשבון שלך – האם יש לך זמן מיותר? תכנן מה יהיו "ההוצאות" שלך מחר – איך אתה מתכוון לקום בבוקר? האם אתה מתכוון לחפש את הנעליים שלך? אם כן כתוב זאת בתוכנית: 5 דקות לחיפוש נעליים. אתה מתכוון לרטון כשאתה מתנודד בדרך לאמבטיה? כן? אז תכין לכך תקציב מתאים. אוף. איזה יום!

הרבה יותר מוצלח יהיה להחליט להתחיל את היום ברגל ימין. קפוץ מהמיטה, שתי דקות ואתה לבוש ומוכן לצאת. כמה טוב לחיות!

אם זאת הדרך שבה אתה רוצה שיתנהל היום שלך אז כתוב זאת בתוכנית, ו...אל תשכח לשים את הנעליים במקום!

בקרת איכות

עסקים גדולים סומכים על מערכת בקרת איכות. דמיינו שמכונית אחת יורדת מקו הייצור בנהמת מנוע חלקה, וזאת שבאה אחריה מצ'קצ'קת כל הדרך לחניון. את הקונה לא מעניין מי היה אחראי על הקו באותו יום. אם יש בעיות בתוצר, העסק יפסיד נתחי שיווק.

כיצד רעיון זה נוגע לך? בחיים אנחנו נתקלים באתגרים, טרדות ומתחים. אנשים שחיים תמיד בתנודות עזות של מצבי רוח –"יום אסל יום בסל" – מוצאים שקשה להם הרבה יותר להגשים מטרות ולשמור על יחסים תקינים. שמור על יציבות רגשית. אל תניח למצב הרוח שלך לשנות תדר, בכל פעם שבה אתה נתקל בבעיה.

באיזו שעה אתה קם בבוקר? לפעמים בשבע, לפעמים בשמונה, לפעמים בתשע? הכן לעצמך סדר יום קבוע, כדי שלא תמצא את עצמך יום אחד קופץ מהמיטה ורץ ללמוד ולהחכים ולמחרת מסתתר בין הסדינים.

אנשי עסקים מצליחים בכך שהם מסירים מהדרך מכשולים קטנים. אם למנכ"ל יש כאב ראש או אף סתום, נראה לך שהוא יישאר במיטה, או שייצא לישיבת ההנהלה בכל אופן?

ככה גם בחיים, כל רגע הוא הזדמנות בלתי חוזרת לצמיחה, למיצוי הזדמנויות, להגדלת איכות החיים שלך. לא בא לך לקום הבוקר? משוך את עצמך בכל הכוח ועבור את המשוכה. הפעל מערכת בקרת איכות על החיים שלך. וודא שכל דבר שאתה עושה בחייך, לא ייפול מהסטנדרט של כישוריך ומטרותיך.

לפניך רשימה קצרה של תכונות הכרחיות להצלחתך: תקיפות, עקביות, נחישות, יעילות, דבקות במטרה, כנות, נאמנות, פתיחות לקבלת ביקורת, אופטימיות, ארגון, סבלנות, אמינות, כבוד עצמי, משמעת עצמית, חוש הומור, עבודת צוות, סובלנות.

השקעה לטווח ארוך

עסק אינו יכול לקפוא על שמריו. במוקדם או במאוחר יצוץ מתחרה עם מוצר טוב יותר וזול יותר. מסיבה זו משקיעים העסקים המוצלחים במחקר ובפיתוח, ומצליחים להישאר בפסגה.

גם אתה צריך להשקיע זמן ב"מחקר ופיתוח" של שיטות טובות יותר לחיות.

רוצה יותר הנאה בחיים? "לא, תודה, טוב לי ככה..." זה לא הגיוני. דמיינו משקיע שנכנס לג'נרל מוטורס:

"יש לי עסקה מצוינת שתניב רווחים של 200 מליון דולר, בשנה זו."

"לא תודה. אנחנו מרוויחים מספיק גם ככה."

כשאיש עסקים מוצלח משקיע בעסקה, הוא מתמקד יותר בתשואה ארוכת הטווח, מאשר בזו קצרת הטווח. לעיתים העלויות הראשונות גבוהות ובמשך כמה שנים העסק יהיה בגירעון. אבל אם מדובר בהשקעה טובה, תמיד ניתן לצפות לרווחים טובים שיגיעו בהמשך הדרך.

כשאתה משקיע, תמיד קח בחשבון תשואה חיובית לאורך כל ימי חייך. ככל שהמטרות אליהן אתה חותר עמוקות יותר, כך תהיה ההנאה שתשיג מתמשכת יותר. לדוגמא, אם אתה משקיע 10 שעות בלימוד איך לשמוח, תהפוך להיות חבר טוב יותר, הורה טוב יותר, בן-זוג טוב יותר, מעסיק טוב יותר.... נסה להעריך כמה זה שווה בסך הכולל.

על פי היהדות אם אינך מתקדם, אתה נסוג לאחור. כך גם בחוקיו הפיזיקליים של היקום.

לפעמים נראה ש"יש לך הכול" – חיי נישואין יציבים, ילדים מקסימים, עסק משגשג. אבל אל תסתפק בזה. העמק והרחב את ההנאות האלה. האם ישנן דרכים לעזור לקהילה? האם אתה יכול לשפר את חינוכם של ילדיך?

על פי היהדות אם אינך מתקדם, אתה נסוג לאחור. כך גם בחוקיו הפיזיקליים של היקום – כל גוף מסודר שואף לאי סדר. לכן, אל תסתפק ברמה הנוכחית שלך. חפש דרכים נוספות וכיוונים חדשים למיצוי ולצמיחה.

הכרת המלאי

נכנסתם פעם ל"טמבור" ושאלתם – "יש לכם מסמרים מספר 9?" האם המוכר ענה – "רגע, אני צריך לבדוק ברשימות"? מה פתאום! לבעלים של עסק קטן יש את הכישרון המיוחד לזכור כל פריט במלאי שלו. גם אם ישנם 5,000 פריטים בחנות, הוא יודע היכן בדיוק נמצא כל אחד מהם, ומהו מחירו.

טמון בך הפוטנציאל להיות חכם. האם אתה מכיר את 48 הדרכים בעל פה? לא. למה לא? יותר מידי פריטים? אם זה יהיה חשוב לך באמת, תזכור את הרשימה היטב, בכל מקום ובכל זמן.

צור אינדקס שיכיל בתוכו את התכונות שלך. אתה יודע מהם הכוחות שלך, החולשות, הכישרונות והמיומנויות. ערוך רשימה וכתוב אותם אחד לאחד.

רשימה כזו חשובה על מנת שתוכל לקבל החלטות נכונות לגבי קריירה ומערכות יחסים. אתה לא רוצה לצעוד בדרך במשך 20 שנה, ואז לגלות שהתעלמת מחלק חשוב באישיותך. כך תוכל למנוע מעצמך את משבר גיל המעבר.

אם אתה לא בטוח, צא לברר. שאל חבר שבו אתה בוטח, או העזר ביועץ מתאים. ואז, כשתפגוש בהזדמנות, תהיה מוכן להושיט לה יד.

אליהו והדייג

מניעיו של האדם בעסקים יכולים לשמש כמדד לדרך בה הוא יכול להתפתח בחייו האישיים. האם אין זה הגיוני שאותו א-ל שנתן לך את הכישרון להצליח בעסקים, נתן לך גם את הכלים להפוך לאדם מוצלח ונפלא?

המדרש (תנא דבי אליהו) מספר לנו סיפור על מפגש בין הנביא אליהו לדייג:

"האם אתה לומד תורה?" שאל אליהו הנביא.

"לא." ענה הדייג.

"ומה תאמר כשישאלו אותך בשמיםמדוע לא למדת?" שאל אליהו.

"אומר לו שלא קבלתי בינה ודעת מן השמים, ולכן איני יכול ללמוד ולהבין את התורה."

"הסבר לי," ביקש אליהו, "איך אתה אורג את רשת הדיג שלך?"

"ובכן, זה בעצם די מסובך. בהתחלה אני צריך לבחור בחוטים המתאימים, ואז אני אורג את הרשת בצורה מסוימת שמבטיחה חוזק, גמישות, ושיווי משקל. זוהי תורה שלמה."

"ואיך אתה מצליח בעצם לתפוש את הדגים?" המשיך לחקור אליהו.

"גם זה מאוד מורכב. יש הרבה דברים שקשורים לזה – עונת השנה, שעת היום, סוג הדג ומיקומו, מידת החום ועוצמת הזרם. השקעתי שנים להגיע למומחיות ושליטה בטכניקות אלה, וכעת אני מצליח להגיע לרווחים נאים מהדייג."

"כשיגיע רגע האמת," הסביר אליהו, "תטען שלא למדת תורה משום שנולדת אדם פשוט, ולא התברכת בשום כישרון או חכמה. כל אחד מנסה להשתמש בטענה הזאת, אבל אתה דייג מוצלח! המעשים שלך סותרים את הטענה. באותם כוחות שקיבלת מן השמים בכדי להפוך לדייג מומחה, תוכל להשתמש גם ללימוד התורה."

 

כל אחד מאתנו נכנס לפעמים למצב של רחמים עצמיים: "אילו רק הייתי יודע איך, הייתי עושה הרבה יותר. הייתי הורה טוב יותר, הייתי בן זוג אוהב יותר ומעניק יותר. אבל ריבונו של עולם, לא נתת לי את הכלים המתאימים!"

לכולנו יש כלים מתאימים, ועמוק בלב אנחנו יודעים שחכמה חשובה יותר מכסף.

השאלה האמיתית היא – כשתשיג את כל הכסף עליו אתה חולם, מה תעשה בו?

השאלה האמיתית היא – כשתשיג את כל הכסף עליו אתה חולם, מה תעשה בו? אתה לא יכול לקנות אהבה. אתה לא יכול לקנות אושר. את הכסף צריך להמיר במשהו בעל ערך. אם תחליט: "אני אצמצם את העסקים שלי, ואתפנה יותר להרחיב את התפתחותי האישית." אז תדע שהגעת להחלטה נבונה, ובחרת לעשות מה שחשוב באמת.

על מנת "לשמן את הגלגלים", הנה כמה שאלות לעצמך:

 • מה השגתי היום? האם השגתי מה שרציתי?

 •  

 • במה אני עומד להשתפר לקראת מחר?

 •  

 • מהן הנקודות החזקות שלי ומהן חולשותיי?

 •  

 • לְמה אני קורא רווח ולמה הפסד?

 •    

במיעוט סחורה, הדרך השש עשרה לחכמה

  

 • למד להעריך את הזמן שלך, משום שהוא הנכס היקר ביותר שבידיך.

 

 • מה שהופך אותך למצליח בעסקים, יהפוך אותך למצליחן בחיים.

 

 • אף אדם לא אמר על ערש דוי – חבל שלא ביליתי זמן רב יותר במשרד.

 

 • ההנאות הגדולות ביותר דורשות השקעות גדולות ביותר.

 

 

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן