רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

מהות החג

מדוע דווקא שמונה ימים?

ט״ז בכסלו ה׳תשס״ד ט״ז בכסלו ה׳תשס״ד 11/12/2003 | מאת הרב שמעון אפיסדורף

חג החנוכה מהווה הזדמנות להציץ לעולם שמעבר... עולם ה"שמונה"

בואו ונרשה לעצמנו לצלול לרגע אל המיסטי והפילוסופי, אל מה שמעבר לחושים ולו למספר רגעים...

האם גם אתם חשים לפעמים שבחיים יש יותר מאכילה, שינה ועבודה? שקיים אולי ממד נוסף במציאות מעבר לחושים ושעל אף כל זאת הוא אמיתי לא פחות? האם אי פעם חשבתם על הנשמה, גרעין ישותכם, אותה אף קרן לייזר אינה יכולה לצלם? האם אתם מדי פעם מוצאים עצמכם חושבים על א-לוהים?

אם עניתם "כן" לאחת משאלות אלה, חנוכה הוא הזמן בשבילכם!

"שמונה" – העולם שמעבר...

בשבעה ימים נברא העולם, קיימים שבעה תווים בסולם מוזיקלי וישנם שבעה ימים בשבוע – אנו רואים כי המספר "שבע" מייצג את העולם הגשמי, המוחשי, אותו ניתן לראות ולחוש.

המספר "שמונה", מאידך, מייצג את העולם שמעבר לגשמי! זוהי הסיבה לכך שמספר ימי הנס בחנוכה הוא שמונה. המספר "שמונה" מגלם אמנם את מה שמעבר לחושים, אך נשמתכם עדיין מסוגלת לחצות גבול זה ולחוש בכוחו.

האיסור על המילה

מעל לכל מנהגי היהדות, סלדו היוונים מברית-המילה, הנערכת ביום השמיני להיוולדו של התינוק. מדוע הם התנגדו לברית-המילה בחריפות שכזאת, עד שהוציאו אותה אל מחוץ לחוק? בראש ובראשונה, משום שהמילה פגעה באידיאל היווני של שלמות הגוף. עירום בפומבי היה מקובל בחברה היוונית משום שהגוף נתפס כיצירת אמנות, עד כדי כך שהספורטאים היוונים התחרו בעירום. עבור היוונים, מצוות המילה הייתה בגדר השחתה של יצירת אמנות, ממש כמו התזת גרפיטי על ציור של רנואר.

על פי התפיסה היהודית, יופיו הגדול ביותר של אדם מתגלם בקשר שלו עם הא-ל.

עבורנו לעומת זאת, ברית-המילה היא אחת ההתגלמויות החשובות ביותר של זהותנו היהודית. על פי התפיסה היהודית, יופיו הגדול ביותר של אדם מתגלם בקשר שלו עם הא-ל. האדם היפה ו"החטוב" ביותר, הוא זה שמכיר בקיומה של הנשמה שמעבר לחושים.

בתקופת השלטון היווני, ברית המילה הייתה תופעה בלתי נסלחת. היא היוותה פשע שדינו –מוות.

ימים של התעלות

כשהיהודים שחררו את בית המקדש מידי היוונים, הדבר הראשון שהם עשו היה להדליק את המנורה. היה להם שמן ליום אחד בלבד, כאשר בפועל נדרשו שמונה ימים להכנת שמן חדש. אך אז קרה הנס המפורסם ובמקום לבעור יום אחד, דלקה המנורה במשך שמונה ימים תמימים! היום אנו מדליקים את החנוכייה במשך שמונה ימים, לזכר נס זה, ממנו אנו שואבים השראה.

ברובד עמוק יותר, ימי החנוכה הם שמונה ימים של התעלות. ימים בהם ניתנת לנו ההזדמנות להתבונן פנימה, עמוק יותר ולחוש במה שקיים מעבר לתפיסת החושים ולעצמנו.

היוונים תיעבו את ברית המילה, בשל היותה שייכת לעולם של "שמונה", המייצג את העולם שמעבר לחושים ובכך מצהיר כי יש דבר שהוא למעלה מהגוף! נס פך השמן, שהספיק לשמונה ימים, מזכיר לנו את הקשר ההדוק של היהדות לאותו עולם נעלה.

מתוך: Chanukah – Eight Nights of Light, Eights gifts for the Soul מאת ר' שמעון אפיסדורף.

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן