רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

48 דרכים לחכמה

דרך 3 – "בעריכת שפתיים", סוד ההבנה העמוקה

ג׳ באלול ה׳תשס״ג ג׳ באלול ה׳תשס״ג 31/08/2003 | מאת הרב נח וינברג

הדיבור מהווה גשר בין המופשט למעשי, ובעזרתו תוכל לבדוק עד כמה אתה באמת מאמין במה שאתה אומר.

הפנייה להקדמה

מאז שהיינו ילדים קטנים התרגלנו לכך שלימוד צריך להיעשות בשקט. זוהי שיטת הלימוד בחברה המערבית כולה – "שקט - ש..ש..ש.." הוא כלל יסודי. אם חס וחלילה תפיל ספר בספריית האוניברסיטה, כולם יקפצו כאילו הפלת שם פצצה. לעומת זאת, אם אי פעם יצא לך להיכנס להיכל הלימוד בישיבה, בודאי הופתעת מים הקולות הרועש והגועש שקידם את פניך. סביר להניח שלא הבנת איך אפשר ללמוד משהו ברעש שכזה?

ובכן, הכל עניין של הרגל. מובן שלאדם מן הכפר, המגיע לביקור בתל-אביב, יהיה קשה מאוד להירדם בגלל הרעש; אך לא פחות מכך יפריע השקט הכפרי ה"מצלצל", לתל-אביבי הבא לנפוש בכפר.

בכדי להגיע להבנה מסודרת וברורה, לעומק החוכמה, אנחנו צריכים להשתמש בשפתיים – עלינו להביע את הדברים בקול רם.

הדרך השלישית - "עריכת שפתיים", משמעותה "לעשות סדר" (לערוך) בעזרת השפתיים. כלומר, בכדי להגיע להבנה מסודרת וברורה, לעומק החכמה, אנחנו צריכים להשתמש בשפתיים – עלינו להביע את הדברים בקול רם.

לא פעם פגשנו אנשים שהולכים ברחוב ומדברים אל עצמם... ומה איתך? האם גם אתה עושה זאת לפעמים? אם כן... מתי? ולמה? בכל אופן, כדאי לדעת שביטוי המחשבות בקול רם היא טכניקה רבת עוצמה.

לכל אדם יש מעין "מנטרה" בחיים. המנטרה יכולה להיות המוסיקה האהובה עליו או ההנאה האישית שלו בחיים. לציבור הלומדים בדרך היהודית ישנה מוסיקה אישית מיוחדת, אשר מובילה אותם עמוק יותר אל תוך הלימוד. לאחר זמן מה שבו אתה לומד, הניגון ואתה מתחברים זה לזה, זורמים יחד והופכים לאחד – הצלילים מציתים את מנוע הלמידה שלך. תוכל לנסות זאת בעצמך - תתחיל לזמזם, ותראה איך הניגון משפיע על איכות הלימוד שלך.

ודאי מצאת את עצמך מנסה ללמוד למבחן – אתה קורא, העיניים זזות ו...הראש נשאר מאחור. בחוץ אביב, הציפורים מצייצות, השמש זורחת, ואתה תקוע בחדר עם הספרים... היהדות מציעה לך לנסות את "הדרך השלישית" – תתחיל לקרוא את החומר לאט ובקול רם, ותופתע לגלות איך בזמן קצר הצלחת להיכנס לתוך הנושא ולהתרכז בו. לא משנה מה אתה קורא, אפילו אם מדובר בעיתון פשוט, קרא לאט ובקול ותמצא את עצמך ברמה שונה לגמרי של הבנה וריכוז. בפעמים הראשונות אולי תרגיש קצת מטופש, אך אל דאגה – בתוך זמן קצר כבר תהיה בעניינים ותתחיל ליהנות מהתוצאות.

ספר לעצמך על עקרונות חייך

עצור לרגע וחשוב: "למה אני חי?"

עכשיו, נסה לענות לעצמך בקול: "אני חי בשביל..."

מרגיש בהבדל? ביטוי עקרונות יסודיים בקול עוזר לנו להמחיש לעצמנו עד כמה אנחנו באמת חיים על פי העקרונות האלו, ועד כמה הם באים לידי ביטוי בחיי היומיום שלנו.

כל אחד רוצה להיות מאושר, מוצלח, להגיע לשלמות. כולנו רוצים למצות את הפוטנציאל האישי הטמון בנו. אנחנו רוצים להיות נחמדים, מציאותיים, יעילים... אנחנו רוצים כל דבר טוב שיש בעולם בשביל עצמנו, בשביל האהובים עלינו, ולמען האנושות כולה.

אפשר לומר שהדיבור ממחיש את המאזן הנוכחי בין הגוף לנפש של האדם המדבר.

אם זאת האמת גם לגביך, אז תגיד בקול: "אני רוצה להצליח". חזור על המשפט הזה כמה פעמים ברציפות, תוכל אפילו להקליט את הדברים. הקשב היטב לעצמך - איך אתה נשמע, משכנע? בהקשבה לעצמך תוכל לגלות אם אתה באמת מתכוון למה שאתה אומר. ביהדות מילים הן כמו כדורי רובה. אתה שולח את המילים לעבר מטרה, אם פספסת, סימן שלא כיוונת היטב. בעזרת המילים אפשר לבדוק מה באמת חושב האדם. אפשר לומר שהדיבור ממחיש את המאזן הנוכחי בין הגוף לנפש של האדם המדבר.

אם נתקלת במושג חשוב כלשהו ואתה מרגיש שמשמעותו אינה ברורה לך לחלוטין, או שהוא קשה להבנה, הסבר את המושג, תאר אותו, עד שתצליח להבהיר לעצמך את המושג כפי שרצית, או לכל הפחות לגלות מה לא מובן לך. בעזרת הדיבור אנחנו יכולים לאתר 'סדקים' בחשיבה שלנו. 'סדקים' כאלה שלעולם לא היינו יכולים לגלות אילו שמרנו את המחשבות נעולות עמוק בתוך הראש.

כולנו זוכרים מקרים בהם המורה בבית הספר או המרצה באוניברסיטה שאלו שאלה, ומיד הנפנו את ידינו בטוחים שיש לנו תשובה בצורת רעיון ברור ושלם. אך כשהתחלנו לדבר, נתקענו, וגילינו כי המילים לא בדיוק מובילות לאותו המקום אליו קיווינו להגיע. הדיבור בקול רם מחזיר אותנו לקרקע, ובמקרה האמור מראה לנו כי הרעיון המחשבתי שלנו לא היה ברור ושלם כמו שחשבנו מלכתחילה.

מהכוח לפועל

היהדות מחלקת את העולם ל"דומם, צומח, חי ומדבר" כשהמין האנושי מאופיין ביכולת הדיבור. השפה מאפשרת לנו לתרגם מחשבות רוחניות וערטילאיות למונחים גשמיים-מעשיים.

העברת המחשבה לדיבור, היא הוצאה מהכוח אל הפועל. כשאנו אומרים משהו בקול, אנו חוקקים אותו בסלע.

תוכל להשתמש בקול שלך ולהציג בעיה קשה שמטרידה אותך. הקשב למה שאתה אומר ותיאלץ להתמודד לעיתים עם תפישה מעורפלת של הדברים או עם חשיבה מעוותת (לא נעים לדבר שטויות כשמקשיבים לך, אפילו אם קהל המאזינים כולל את עצמך בלבד). העברת המחשבה לדיבור, היא הוצאה מהכוח אל הפועל. כשאנו אומרים משהו בקול, אנו חוקקים אותו בסלע.

יישום מעשי לדרך השלישית – "עריכת שפתיים", נעשה בין כותלי בית הכנסת. בזמן תפילת הלחש – תפילת ה"עמידה", שפתי המתפללים נעות, אף על פי שקולותיהם כמעט ואינם נשמעים.

מונו-דיאלוג

נניח שהגעת להחלטה כלשהי, אבל עדיין יש בך התנגדות פנימית. נסה להעמיק ולהיכנס לתוך העניין. שחק את פרקליטו של "השטן הפנימי" שלך.

 

"אני אעבוד על הפרויקט שלי מאוחר יותר."

 

"אני לא מאמין לך. נסה לשכנע אותי. בפעם האחרונה שאמרת את זה, לא הגעת לפרויקט בסופו של דבר."

"זה היה בגלל שהייתי יותר מדי עייף."

"אז תפסיק עם התירוצים! תתחיל לעבוד על הפרויקט עכשיו, או שתמצא את עצמך מוותר על הכול!"

 

תהיה נודניק – השתמש במילים בצורה היעילה ביותר כדי להזיז את עצמך לכיוון הנכון. כשאתה מתעורר בבוקר ולא בא לך לקום מהמיטה, אמור לעצמך: "נו... אל תתעצל, תוריד כבר את הרגליים מהמיטה, מבטיח לך שזה לא יכאב." כשאין לך מצב רוח - תוציא את עצמך מהדיכאון. השתמש בכל הכלים שעומדים לרשותך על מנת לשנות מצבים שליליים לחיוביים, ועל מנת לדחוף את עצמך קדימה בכיוון הנכון.

אמור לעצמך מה אתה מתכוון לעשות: "אני הולך לסדר את החדר שלי עכשיו..."

כמו בכל כלי עוצמתי אחר, גם בדיבור אפשר להשתמש בדרך לא נכונה. ישנם מספיק משוגעים שמסתובבים ברחוב ומדברים אל עצמם. אתה לא רוצה להיות אחד מהם - לכן עדיף שלא תדבר אל עצמך בפרהסיה. סגור את הדלת, נהל עם עצמך דיון פורה, ותן לאחרים לחשוב שאתה נמצא באמצע חזרות להצגה... העיקר שעל ידי הבעת הרעיונות שלך לגבי החיים, תגיע להתבהרות הרצויה.

מלים הן כמו כדורי רובה. וכאשר משתמשים באש חיה צריך להיזהר! לכן, אף פעם אל תכנה את עצמך בכינויים משפילים.

כפי שהזכרנו קודם, מלים הן כמו כדורי רובה. וכאשר משתמשים באש חיה צריך להיזהר! אף פעם אל תכנה את עצמך בכינויים משפילים. אל תגיד "אני גרוע, אני טיפש, אני לא אבין, אני כישלון, אני לא יכול להשתנות..." לא יעבור הרבה זמן עד שתתחיל להאמין בכך. אתה עלול לרסק את הביטחון העצמי שלך, ולהרגיש באמת כמו אפס מאופס. בדרך כזאת לעולם לא תוכל להגיע למיצוי היכולות שלך.

 

 

שיחות מוטיבציה

נסה לערוך עם עצמך שיחות עידוד יומיות ובהן תסביר לעצמך עד כמה תצליח להתקדם באותו יום:

"איזה יום מצוין - מלא באפשרויות חדשות! החיים נפלאים, ואני חי! אני בטוח שהיום אני אהיה מאושר, אני אצליח לבצע את כל הדברים החכמים והנכונים שאני יודע! היום אצליח להגיע למטרות שהצבתי לעצמי!"

שיחת מוטיבציה כזאת בבוקר, ופתאום אתה מרגיש שיש לך כוח לכבוש את העולם.

אמור לעצמך למה תעשה זאת ואיך תצליח, עצור והתעכב לספר לעצמך על ההנאה שתיגרם לך מהעשייה המוצלחת.

כשהיום נגמר, בין אם היה לך יום מעולה, ובין אם היה לך יום מתסכל, לפני שתלך לישון ערוך עם עצמך עוד שיחת עידוד קצרה: "מחר אני אקפוץ מהמיטה במרץ ובשמחה" או "מחר אני לא אכעס" אמור לעצמך למה תעשה זאת, איך תצליח, עצור והתעכב לספר לעצמך על ההנאה שתיגרם לך מהעשייה המוצלחת.

ערכת לעצמך שיחות עידוד? –קום עכשיו ועשה זאת!

 

פתור בעיות בקול רם

אם ראית פעם בחור ישיבה לומד ומדבר אל עצמו, זה לא בגלל שהוא ירד מהפסים, הוא פשוט משתמש בכלי היהודי לפתרון סוגיה בה נתקל במהלך הלימוד.

כאשר אנו נתקלים בבעיה, מחשבה היא רק צעד אחד לעבר הפתרון. בעיה שנשארת ספונה בתוך המחשבה שלך, לעיתים קרובות תישאר ללא פתרון. האזנה לבעיה באמצעות האוזניים (ראה הדרך הקודמת "בשמיעת האוזן"), מספקת לנו נקודת מבט חדשה, אובייקטיבית יותר, ועוזרת לנו למקד את המחשבות.

אם נחזור ונבחן בקול רם (או לכל הפחות על גבי נייר) את הבעיה העומדת מולנו, נוכל לגלות מהן נקודות הקושי. הגדרת הקשיים היא צעד גדול קדימה לקראת הפיתרון. הצגת הקשיים בקול רם תדחוף אותך להגיע להחלטה. לצורך העניין תוכל לשחק שתי דמויות בבת אחת: המורה והתלמיד.

נסה להשתמש בשיטה זו על מנת להגיע להחלטות:

 

 1. כתוב רשימה של נימוקים 'בעד' ונימוקים 'נגד'.
   
 2. קבע ערך נקודתי לכל נימוק: נקודה אחת – לנימוק חשוב, 2 נקודות – לנימוק חשוב מאוד, 3 נקודות - לעיקרון בסיסי.
   
 3. חשב את סכום הנקודות לנימוקי ה'בעד' ואת הסכום הנקודות לנימוקי ה'נגד'. הפלא ופלא, הגעת להחלטה – כל כך פשוט!
   

 

עכשיו כשהגעת להחלטה, האם נראה לך שהביצוע ברור מאליו? בהחלט לא! לפעמים אנו מגיעים להחלטה על מנת שלא לבצע כלום. לא נעים להודות אבל לפעמים אנחנו פשוט עובדים על עצמנו.

האם אי-פעם אמרת לעצמך "ממחר דיאטה!", האם החלטת פעם להתחיל ללמוד ברצינות מייד "אחרי החגים". אם כן, אתה בוודאי יודע שאי-אפשר לסמוך רק על ההחלטה שאליה הגעת. לכן, כל פעם שאתה מגיע להחלטה חשובה, ספר עליה לחבר, ובדוק האם הוא מאמין לך או לא. ייתכן שכשתנסה למכור את הרעיון למישהו אחר הוא פשוט יאמר לך "בטח... בחלומות!".

נניח שהגעת להחלטה: "מחר אני אעשה א' ב' ו-ג' כי החלטתי שאני באמת מתכוון להפיק מהחיים את כל מה שאני רוצה." איך תוכל להיות בטוח שההחלטות האלה אכן יגיעו לשלב המעשי? אמור בקול ברור, מוטעם ובמלוא הכוונה: "אני אעשה מחר א' ב' ו-ג'! אני רוצה להפיק את הטוב ביותר מחיי!", נסה לשכנע את עצמך שאתה באמת מתכוון למה שאתה אומר. הרי אתה בעל הבית, ואם תדרוש הדברים יבוצעו! יש לך את כוח הרצון. אתה יודע שאתה יכול להיות עקשן לא קטן, ולפעמים אי אפשר להזיז אותך מילימטר ממה שהחלטת! הרי כולם יודעים שאין סיכוי – אם החלטת, אז החלטת! ועכשיו, לדרך. יצאת למשימה!

נסה גם לבטא בקול את הכרת הטוב שלך. כמות נכבדת של הכרת הטוב היא כלי רב עוצמה להעלאת רמת האושר האישי. "תודה א-לוהים שנתת לי שכל להבין", "תודה שנתת לי אוכל לאכול", "תודה א-לוהים שנתת לי את ההזדמנות הנפלאה של החיים"...

היהדות מדגישה מאוד את נושא ההתבוננות במה ש"יש", על ידי הודאה בקול, קרי, על ידי אמירת ברכות על כל דבר ודבר – על המזון, על תפקוד הגוף, על פריחת עצי הפרי, אנו לומדים להעריך ולהוקיר את מה שיש לנו ומרוכזים פחות במה שאין ...

יתכן שאתה שואל את עצמך: "מה יצא לי מכל הדיבורים האלה?" ובכן, עריכת שפתיים היא הדרך שבעזרתה תוכל להכיר טוב יותר את עצמך. כאשר תדע מה אתה רוצה, תוכל סוף-סוף לצאת לדרך אל היעד. רק אם תדע מה המחסום שמעכב אותך - תוכל לעקוף אותו. רק אם תדע ממה אתה נהנה - תוכל ליהנות ממנו. רק אם הכוחות שלך יהיו גלויים וברורים – תוכל להשתמש בהם.

אם אתה לא מכיר את עצמך, אין ספק שאתה מבולבל ונבוך. במצב כזה לעולם לא תוכל להגיע לשליטה על הכוחות הנמצאים בקרבך (ויש בך המון כוחות), וחבל!

אנשים מוכנים לשלם הון עתק רק בשביל לשמוע את עצמם. מי שמשלם לפסיכולוג 200$ לשעה, מרגיש שהוא חייב לדבר 'כמה שיותר' בכדי לנצל את הכסף ששילם. אם מישהו ישב איתך, ישאל אותך שאלות, ויקשיב לכל מה שאתה אומר – זה יהיה נהדר, אבל לא בטוח שתמצא מישהו שיהיה מעוניין להקשיב לך תמיד - אז דבר אל עצמך – ובחינם!

אתגרים בסיסמאות

"זאת האמת!", "לך תצטיין!" "מתחילים לחיות חכם!" – תעשיית הפרסום משקיעה מיליארדים כדי להמציא סיסמאות קליטות ובעלות מסר.

סיסמאות הן דרך מהירה ויעילה לבטא תמצית של רעיון. הסיסמאות יכולות לעזור לנו להישאר ממוקדים ומודעים למטרות ולמניעים שלנו – במיוחד כאשר אנחנו מבולבלים. סיסמאות מעודדות אותנו להמשיך ולנסות גם כאשר אנחנו כמעט ומתייאשים.

לפני שאתה מתחיל לעשות משהו, עצור לרגע ושאל את עצמך: "מה אני מתכוון להשיג?" אחר כך, נסה להפוך את התשובה לסיסמה שתישאר תקועה בראשך.

אם תעבור על רשימת 48 הדרכים, תגלה שזוהי בעצם סידרה של סיסמאות – משפטים קצרים או מושגים קליטים, שכוללים בתוכם את תמצית הרעיון של כל דרך ודרך.

הסיסמה היהודית המוכרת ביותר היא קריאת שמע: "שמע ישראל, ה' א-לוהינו ה' אחד." זו יותר מסתם תפילה, זוהי תזכורת למטרה העילאית ביותר של החיים.

הנה עוד כמה סיסמאות יהודיות:

"מצווה גדולה להיות בשמחה."

"כל העולם כולו גשר צר מאד"

"החיצונית משפיעה על הפנימיות"

"ברוך השם"

"גם זו לטובה."

אם אתה באמת רציני, תשאל את עצמך: "למה אני חי?" ענה לעצמך, ואז המצא סיסמא שתעזור לך לזכור את המטרה באופן מתמיד.

 

נקודות לסיכום הדרך השלישית - "בעריכת שפתיים".

 

 • "דיבור בקול" עוזר להבהיר רעיונות ערטילאיים.
   
 • האמירה היא הדרך לאובייקטיבית.
   
 • מה שאתה אומר זה מה שאתה.
   
 • כל אחד זקוק לאוזן קשבת ולמשוב כלשהו. עשה זאת בעצמך!
   
 • אף פעם אל תאמר: "אני לא יכול", משום שאז באמת לא תוכל, ולא תצליח!
   
 • השפה היא נקודת המפגש בין הגוף לנשמה.
   
 • דיבור בקול שומר עליך מ"להירדם בשמירה" ולחלום בהקיץ.
   
 • מלים הן מציאות – "אני מדבר, משמע אני חי!"
   

 

 

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן