רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

קורס מזורז בהסטוריה יהודית

3 – עולמו של אברהם

ז׳ במרחשוון ה׳תשס״ד ז׳ במרחשוון ה׳תשס״ד 02/11/2003 | מאת הרב קן ספירו

על ידי הבנת דמותו של אברהם, אבי האומה העברית, נוכל להבין את דמותנו אנו.

ההיסטוריה של עמי העולם איננה מתרחשת בחלל ריק. גם ההיסטוריה היהודית לא. עלינו אפוא להרחיב את נקודת המבט שלנו, בשביל להשיג הבנה על אופן השתלבותו של אברהם אבינו בעולם של זמנו.

אברהם מופיע על במת ההיסטוריה בסביבות שנת 1,200 לבריאת העולם. (המאה ה- 18 לפני הספירה). באזור הסהר הפורה, בו נוסדה אחת הציביליזציות המוקדמות, הידועה בשם מסופוטמיה.

כאשר מדברים על ציביליזציה, מתכוונים לארגון מורכב של אנשים יצרניים החיים יחדיו ומנהלים קשרי מסחר וקשרי גומלין ביניהם.

כאשר מדברים על ציביליזציה, מתכוונים לארגון מורכב של אנשים יצרניים החיים יחדיו ומנהלים קשרי מסחר וקשרי גומלין ביניהם. המזרח התיכון היווה זירת פעילות הולמת ליצירת ארגון שכזה.

תחילתו, באנשים שהתאגדו לקהילות בעלות ידע לביות בעלי חיים לתועלתן האישית. (שימוש בבשרם, בחלבם, בצמרם, לצורך חרישה וכן הלאה). והמשכו, עם התפתחות המסחר כתוצאה מהיווצרות עודפי מזון, ותחילת ההתמחות בסוגי אומנות שונים – מלאכות יד, כוהני דת ולוחמים. מה שהוביל בהמשך להקמתם של מרכזים עירוניים.

מרבית ההיסטוריונים מסכימים שתיאור זה מתאים לאזור הקרוי "הסהר הפורה".

"בין הנהרות"

אזור הסהר הפורה מקיף את האזור בו זורם נהר הנילוס של מצרים, אזור הלבנט, (האזור המרכזי בו מצויה ארץ ישראל) והאזור בו זורמים נהרות הפרת והחידקל.

שלושת הנהרות הגדולים תורמים רבות לפוריות הקרקע וכתוצאה מכך לשגשוג החיים באזור. הנילוס הוא נהר כביר, הגדול בעולם. לולא הנילוס, הייתה מצרים הופכת למדבר. מעניין לציין כי בזמני קדם, היוו רק 3 אחוזים מאדמת מצרים שטח הראוי לעיבוד, 97 אחוזים היוו מדבר.

ההיסטוריונים כינו את האזור בשם מסופוטמיה, אשר ביוונית פירושו "בין הנהרות".

גם הפרת והחידקל הם נהרות עצומים; הם זורמים בעיקר באזורים הידועים כיום בשם עיראק וטורקיה. ההיסטוריונים כינו את האזור בשם מסופוטמיה, אשר ביוונית פירושו "בין הנהרות".

מבין שתי התרבויות הקדומות שהתפתחו , מצרים היא בעלת אופי מיוחד במינו. כציביליזציה היא התקיימה במשך 3,000 שנים בקירוב. זו תקופת זמן נדירה באורכה בהשוואה לציביליזציות אחרות.

כפי הנראה בידודה האסטרטגי והיותה בלתי נגישה להשפעות זרות, הם שתרמו לאופייה המיוחד ולהמשך קיומה. כוחות זרים לא הצליחו לפלוש אליה ולמוטטה ורק היוונים – ובמיוחד אלכסנדר הגדול – הביאו למפלתה כציביליזציה עצמאית והפכו אותה לקולוניה יוונית.

מסופוטמיה לעומת זאת, לא נהנתה מהגנה טבעית מעין זאת. היא היוותה ברובה מישור ענק, המאופיין במים רבים, שדרכו עברו מסלולי הנדידה של כל עמי קדם. כל כובש שיצא מתוככי אסיה או אירופה הציג בה את רגלו. לא הייתה לה הגנה טבעית – לא הרים ולא מדבריות – והיא הייתה ארץ פורייה ונחשקת.

מסיבה זו אנו עדים לחילופי שלטון רבים באזור ומספר רב של ציביליזציות המופיעות בחלק זה של העולם – אשורים, בבלים, פרסים, יוונים, רומאים ואחר כך כמובן, הפולשים המוסלמים.

"נפש מדברת"

קיימת מחלוקת מסוימת בין ההיסטוריונים לגבי הציביליזציה הראשונה, האם היא נוסדה במצרים או במסופוטמיה, (בייחוד באזור של מסופוטמיה שנקרא "שומר") אך אין ספק שהתעודות הכתובות הראשונות – חותמה המובהק של כל ציביליזציה – מקורן דווקא בסהר הפורה.

בעוד הטכנולוגיות המתפתחות של ימינו מבוססות על איסוף קולקטיבי של מידע המועבר בדייקנות (ואשר בעשרות השנים האחרונות מצטבר בקצב שקשה לנו לעמוד בו) הרי אמנות הכתיבה היא המצאה ייחודית וחד-פעמית שאינה קשורה להתפתחות והצטברות של מידע במשך שנים.

מנקודת המבט היהודית, יכולתו של האדם להביע את עצמו, בין אם באמצעות כתיבה או דיבור, מגלמת את כל הווייתו. אנו לומדים כי כאשר ברא א-לוהים את היצור האנושי הראשון – אדם – הוא נפח באפיו נשמת חיים. ויהי האדם ל"נפש חיה" (בראשית ב, ז). המלים "נפש חיה" לדברי אונקלוס, גדול הפרשנים על התורה – "נפש ממללא", כלומר, מדברת.

על צומת הדרכים

מקום רוגש והומה זה, ששימש כצומת דרכים מסחרית, היווה כר צמיחה אידיאלי ליכולת הכתיבה והדיבור הייחודיים לבני המין האנושי.

אם אברהם היה נולד כאסקימואי או אמריקאי, הייתה כל ההיסטוריה האנושית מקבלת צביון שונה.

ההיסטוריה היהודית החלה למרגלות נהרות הפרת והחידקל, בערש הציביליזציה. היה זה המקום הנאות ביותר לצמיחתה של ציביליזציה במונחים של התפתחות החקלאות והתרבות. זהו גם המקום הנאות ביותר להופעתו של אברהם שעתיד להשפיע על העולם, וככזה עליו לשהות בצומת דרכים דרכה עוברים מסלולי ההגירה של עמי קדם.

אם היה נולד כאסקימואי או אמריקאי, הייתה כל ההיסטוריה האנושית מקבלת צביון שונה, מאחר והשפעתו הרוחנית האדירה לא הייתה יכולה להטיל את רישומה בצורה כה מקיפה.

אבל אברהם נולד במסופוטמיה, במקום הומה במיוחד שנקרא אור כשדים, אשר נחשף על ידי הארכיאולוגים בעיראק של ימינו, ואשר היווה את מרכז הציביליזציה האנושית הקדומה. ממרכז קוסמופוליטי זה, החל אברהם את מסעותיו.

מאמרים נבחרים

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

[contact-form-7 404 "לא נמצא"]

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן