רשימת תפוצה

חנוכה

הדלקת נרות החנוכה

ט״ז בכסלו ה׳תשס״ד 11/12/2003 | מאת צוות aish.co.il

הדרכה מעשית להדלקת נרות החנוכה.

מבוא מחשבתי מאת רחל זיכרמן:

ראיתי את התמונה הזו וחשבתי,  איך אני רוצה לראות את עצמי עוד עשרים שנה...

 

זאת שאלה שהצבתי למשתתפות בסדנא למודעות עצמית. וכשהן ישבו וכתבו על דף, אני עצמתי עיניים, ועניתי בכנות.

אני רוצה להתבגר לצד בן זוגי העכשווי. להתבגר ולשמוח מהפשטות של החיים. ליהנות מהמשפחה, ליהנות מהמתנות שהא-ל נותן לי. להפריד בין עיקר לטפל, ולבחור בעיקר - במשפחה!

בחנוכה -

* נדליק נרות בחיק המשפחה 

* חצי שעה לאחר ההדלקה, אין לעשות מלאכה. אולי, לשם שינוי, נכבה גם טלפונים ניידים, וננתק את האינטרנט?!

* נכין אוכל ביחד

* נבלגן יחד, נסדר יחד

*נשיר, נרקוד ונודה - ביחד.

כי ביחד, אנחנו משפחה!

 
באיזו חנוכייה נשתמש?

חשוב שמספר הנרות הדולקים בחנוכייה, יהיה ניכר למרחוק. לפיכך, יש להקפיד שכל שמונת הקנים של החנוכייה יהיו באותו הגובה ובשורה אחת ישרה –  אחרת יווצר מצב, שמרחוק החנוכייה תיראה כמו לפיד אחד גדול של אש.

היות שאין להשתמש בנרות החנוכה לשום צורך אלא להביט בהם בלבד,  בכל חנוכייה ישנו נר אחד נוסף שנקרא "שמש". בעזרתו אנו רשאים להשתמש בנרות וליהנות מהם גם אם הם מאירים את החושך מסביב.

כיוון שה"שמש" אינו נמנה על שמונת הנרות הרגילים, שמים אותו במקום נפרד משאר הנרות – במקום גבוה יותר או במקום מרוחק מהם באופן הבולט לעין.

באילו נרות נשתמש?

הדבר החשוב ביותר הוא, לוודא שהנרות ידלקו במשך 30 דקות לפחות, לאחר צאת הכוכבים.

חשוב שהנרות ידלקו במשך 30 דקות לפחות, לאחר צאת הכוכבים.

עדיף להשתמש בשמן זית – משום שנס חנוכה אירע בשמן זית. בחנויות רבות ניתן למצוא ערכות מוכנות להדלקה, המכילות מנות מדודות של שמן זית לכל יום, בתוך כוסיות זכוכית חד פעמיות. ניתן להציב את הכוסיות האלה, כמו שהן, בכל חנוכייה סטנדרטית.

כיצד נדליק את החנוכייה?

בלילה הראשון, יש להציב נר אחד בצדה הימני של החנוכייה (כאשר אנו עומדים למולה) ויש להציב נר נוסף לצורך ה"שמש" (אנחנו לא כוללים את ה"שמש" בעת ספירת נרות החנוכה).

בלילה השני, יש להציב את ה"שמש" במקומו ולהוסיף שני נרות בשני הקנים הימניים של החנוכייה. ההדלקה מתבצעת משמאל לימין, כלומר, ראשון יודלק הנר השמאלי.

בלילה השלישי, יש להציב את ה"שמש" במקומו, ולהוסיף שלושה נרות בשלושת הקנים הימניים של החנוכייה. יש להדליק אותם לפי הסדר, משמאל לימין. וכן הלאה, עד הלילה השמיני.

היכן נדליק את החנוכייה?

על מנת לפרסם את הנס, עדיף להדליק את החנוכייה מחוץ לפתח הבית, בצדו השמאלי של הפתח (משמאלו של הנכנס לבית). אם דבר זה אינו אפשרי, יש להדליק את החנוכייה על גבי אדן החלון הפונה אל הרחוב.

אנשים הגרים בקומות הגבוהות ידליקו את החנוכייה בסמוך לחלון.

אנשים הגרים בקומות הגבוהות ידליקו את החנוכייה בסמוך לחלון. אם לא ניתן להדליק אותה שם, אפשר להדליק בתוך הבית על גבי שולחן רגיל; וכך יקיימו מצוות "פרסומי ניסא" (פרסום הנס) בפני אנשי הבית עצמם.

כיון שקיום המצווה מתרחש ממש בעת הדלקת הנרות, יש להדליק את החנוכייה כשהיא כבר עומדת במקום המתאים לכך, ולא להזיז את החנוכייה למקום מתאים לאחר שכבר הדליק את הנרות.

מתי נדליק את החנוכייה?

 יש נוהגים להדליק את החנוכייה מייד בזמן השקיעה, ויש שמדליקים בצאת הכוכבים (ניתן למצוא את הזמנים המדוייקים בלוחות שנה עבריים). במקרה הצורך, ניתן להדליק את החנוכייה (עם אמירת הברכות) עד מאוחר בלילה, כל עוד בני אדם ערים ומהלכים בחוץ.

יש להקפיד שנרות החנוכה ידלקו במשך 30 דקות לפחות לאחר צאת הכוכבים, וחשוב שבזמן הזה לא ייעשה שום שימוש אחר באור הנרות הדולקים.

בערב שבת (יום ששי אחר הצהריים), יש להדליק את החנוכייה כ-20 דקות לפני השקיעה, ולאחר מכן מדליקים את נרות השבת. כיון שנרות החנוכה צריכים להישאר דלוקים במשך 30 דקות אל תוך הלילה, יש להקפיד להשתמש ביום ששי בנרות גדולים יותר מאשר הנרות הצבעוניים הנפוצים. (הנרות הצבעוניים מספיקים למחצית השעה בקושי).

ברכות בעת ההדלקה:

חנוכה שמח!

על משמעותו הרוחנית של חנוכה ומנהגיו, תוכלו לקרוא במאמרים הנוספים.

מאמרים נבחרים

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

[contact-form-7 404 "לא נמצא"]

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram