רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

צמיחה אישית

קשה לכעוס

י״א באב ה׳תשע״ח י״א באב ה׳תשע״ח 23/07/2018 | מאת ירמיהו ראק

במקום לנסות להתמודד עם כעס בואו נתחיל להתמודד עם עצמנו.

על חדרי בריחה שמענו. חדר שאליו נכנסים וצריך לפענח רמזים שמאפשרים לנו "לברוח" מהחדר הנעול. אבל יש טרנד חדש יותר – חדר זעם!

הבוס מרגיז, השכן מעצבן, בן/בת הזוג עולים על העצבים? יש פיתרון! שוכרים חדר זעם לזמן מסויים, מקבלים מחבט גדול, ויכולים לשבור, להרוס ולנתץ את כל החפצים שנמצאים שם. בדרך זו אנו אמורים להיפטר מהכעס והזעם שמצטבר לנו בלב ומאיים לכלות כל חלקה טובה. כל המומחים מסכימים שלא טוב להדחיק. אם שומרים הכל בבטן עד ש...

חדר זעם מספק פתרון, בואו תפרקו את העצבים בצורה מבוקרת, תשחררו את עצמכם מהמטען השלילי, ותצאו שמחים ומרוצים. אבל האם זהו הפתרון מספק לטווח ארוך?

תפיסת עולם א'

"כל אחד והאמת שלו" זו סיסמה שנשמעת הרבה בחברה המערבית, המקדשת את החופש, הליברליות והפלורליזם. לפי תפיסה זו, אין אמת אבסולוטית ולכן אין לאף אדם כל צורך או חובה לשנות את עצמו או את תכונותיו. הדבר היחיד שתפיסה זו דורשת מהאדם הוא הצורך לאפשר לאחרים להיות מה שהם מבלי להפריע להם. לא בגלל שהם צודקים, שהרי אף אחד איננו צודק, כשאין לאמת משמעות מוחלטת. כל אחד יעשה מה שהוא רוצה/ יתנהג כפי שמתחשק לו, כל עוד זה לא בא על חשבון חירותו וזכויותיו של אדם אחר.

לפי שיטה זו, אין כל בעיה בכעס, או בנטיה לכעס. אין דבר בעייתי בכך שאדם מתרגז ומתעצבן באופן קבוע. הבעיה מתחילה רק כאשר הוא מפנה את חיצי הכעס שלו כלפי אחרים. לבעיה זו חדר זעם הינו פתרון מושלם! אני יכול לפרוק את תוצאות הכעס על חפצים דוממים שאינם מרגישים, וכך אף אחד אינו סובל מהתפרצות אישיותי המלבבת.

תפיסת עולם ב'

היהדות, לעומת זאת, רואה את הדברים בצורה אחרת. הנחת היסוד היא שאדם לא נולד מושלם. התפקיד שלנו בעולם הוא להשלים את עצמנו ככל יכולתנו. התנהגות של כעס, לפי תפיסה זו, הינה רק תסמין של בעיה עמוקה יותר. החלק העיקרי של תפקיד "תיקון האדם" הוא תיקון תכונות הנפש השליליות שיש בתוך כל אחד ואחת מאתנו. אתגר זה נקרא ביהדות "עבודת המידות". תכונות הנפש נקראות "מידות" מכיון שבאמת אין תכונה טובה או תכונה רעה. יש בנו כוחות מסוימים ועלינו לדעת כיצד ניתן להשתמש בהם במידה הנכונה.  

אם אהוד, למשל, מתאפק כל הזמן לא להתפרץ בזעם כלפי הבוס התובעני, ההורים החטטניים, בת הזוג הביקורתית והילדים הנודניקים, הוא עדיין נשלט על ידי תכונה שברובה המוחלט היא שלילית.

היהדות מלמדת אותנו להתגבר על הכעס עצמו ולא לתת לו להשתלט לנו על החיים. ניטרול תחושת הכעס קודם שהיא משתלטת עלינו היא הדרך הנכונה להתמודד עם כעס. אדם שלומד כיצד להימנע מכעס, זוכה לחיים שלוים ורגועים יותר, מערכות היחסים שלו איכותיות ובריאות יותר, והכי חשוב- הוא הופך להיות אדם טוב יותר.

למרות שלכל התכונות יש שימוש חיובי, כעס יוצא דופן. הרמב"ם, שהאריך בנושא, כתב שהכעס היא תכונה מגונה מאוד. חכמינו ז"ל אמרו ש"כל הכועס כאילו עובד עבודה זרה". הסיבה לדמיון לעבודת אלילים היא שכשאדם כועס הוא איננו שולט בעצמו, הוא נכנע לכוח אחר שמשתלט לו על המחשבות, על ההרגשות, ולפעמים אפילו על המעשים.

להלן שני מאמרים שיעזרו לנו להתמודד עם עצמינו ועם הכעס שבתוכינו:

http://www.aish.co.il/sp/48w/48857977.html

http://www.aish.co.il/sp/pg/48852607.html?s=srcon

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן